AKCIA
vyhody

Alopecia areata: Ako s ňou bojovať? Podstata ochorenia a príbeh

Alopecia areata: Ako s ňou bojovať? Podstata ochorenia a príbeh

Najrozšírenejším typom alopecie je alopecia areata. Svoj pôvod môže mať takmer kdekoľvek, najčastejšie jej predchádzajú vírusové infekcie alebo zápaly, môže byť ale aj prejavom iného, väčšinou autoimunitného ochorenia.

Alopecia areata je autoimunitné ochorenie, ktoré postihuje vlasové folikuly a spôsobuje vypadávanie vlasov. Typicky sa prejavuje ako diskrétne plešaté miesta na hlave, ale môže spôsobovať vypadávanie vlasov z každej oblasti tela, kde rastú vlasy. Alopecia je latinský termín pre vypadávanie vlasov a areata sa vzťahuje na “škvrnitú” resp. ložiskovú povahu vypadávania vlasov. Termín alopecia areata sa považuje za zastrešujúci termín, ktorý zahŕňa niekoľko variantov vrátane alopecia totalis alebo universalis, ophiasis, ophiasis inversus a difúzna alopecia areata.

Alopecia areata – podstata ochorenia

Bunky vlasových folikulov sa negatívnym vplyvom zmenia, imunitný systém ich posudzuje ako cudzie a začne ich ničiť. Preto sa alopecia areata označuje ako autoimunitné ochorenie. Biele krvinky nemilosrdne zaútočia na bunky vo vlasových folikuloch, vlasy prestanú rásť a vypadávajú.

Riziká vzniku alopecie areata

Riziko vzniku alopecie areata počas života je približne 2%. Ochorenie postihuje deti aj dospelých všetkých farieb pleti a vlasov. Vrcholný výskyt sa vyskytuje v druhej a tretej dekáde a väčšina pacientov zažije nástup pred štvrtou dekádou. Alopecia areata nemá významnú prevahu pohlavia ani etnika.

alopecia areata

Čo sa deje v našom tele pri alopecii areata?

Imunitný systém bežne chráni vaše telo proti cudzím útočníkom, ako sú vírusy a baktérie. Ak trpíte alopeciou areata, váš imunitný systém však omylom napadne vlasové folikuly – štruktúry, z ktorých vlasy rastú. Tieto folikuly sa takto deštruktívnym pôsobením zmenšujú respektíve zmršťujú a zastavujú tvorbu vlasov, čo znamená, že po ich vypadnutí už nové vlasy nenarastú.

Alopecia areata nie je nákazlivá a nemá na ňu vplyv ani spôsob stravovania. Ochorenie nie je život ohrozujúce, avšak z emocionálneho hľadiska značne zaťažujúce.

Ložiská bez vlasov rozlišujeme podľa toho, či sa jazvia alebo nie. U nejazviacej alopecie je podstatne vyššia nádej na úplné vyliečenie a návrat vlasov. K bežnej liečbe sa používajú kortikosteroidy (lokálne i celkové), retinoidy a žiarenie typu UVA – všetky tieto metódy však zaťažujú organizmus nežiaducimi efektmi. Najmodernejšou metódou liečenia alopecie v posledných rokoch je ošetrenie excimerovým laserom. Je to efektívna a veľmi rýchla liečba, ktorá organizmus nezaťažuje. Liečba priaznivo účinkuje na vysoké percento pacientov. Novému rastu vlasov sa môžete tešiť už za 6-8 týždňov.

Typy alopecia areata

Ohraničená strata vlasov je charakterizovaná nezápalovými lysými ložiskami vo vlasoch. Nejde o bolestivé ochorenie a rozlišujeme štyri typy alopecia areata:

  • Bežný typ – trvá tri roky a neprechádza do totálnej alopecie, objavuje sa vo veku od 20 do 40 rokov.
  • Atopický typ – začína už v detskom veku a trvá desať rokov. Často je sprevádzaný astmou, sennou nádchou alebo atopickým ekzémom.
  • Prehypertézny typ – objavuje sa v rodinách s vysokým krvným tlakom a postihuje ľudí už v mladom veku.
  • Kombinovaný typ – toto vzácne ochorenie postihuje pacientov po štyridsiatom roku života a je sprevádzané ochorením žliaz s vnútornou sekréciou.

Takto postihnutí ľudia sa snažia svoj defekt kamuflovať nosením parochní a zafarbením alopetických ložísk. Vypadávanie vlasov a chlpov sa objavuje na rôznych častiach tela a preto sa rozlišuje niekoľko typov.

Vyššie zmienená Alopecia Areata – tvoria sa ostrovčeky s vypadanými vlasmi, Alopecia totalis – kompletná strata vlasov na pokožke hlavy, Alopecia universalis – kompletná strata vlasov a ochlpenia na celom tele.

Čo je príčinou alopecie areata?

Ukazuje, že alopecia areata je spôsobená abnormalitami v imunitnom systéme. Dochádza teda k ochoreniam imunitného systému, ktorý má tendenciu k útoku na svoje vlastné telo. Výsledkom je, že imunitný systém napadne konkrétne tkanivá v tele. Pri alopecie areata z neznámych dôvodov vlastný imunitný systém napáda vlasové folikuly a narúša normálnu tvorbu vlasov. Výskyt tohto ochorenia pred dovŕšením tretieho roka života je veľmi vzácny.

Presný mechanizmus, ktorý je zodpovedný za vypadávanie vlasov pri alopecii areata, zostáva nejasný. Predpokladá sa, že strata imunitnej privilegovanosti vo folikuloch anagénnych vlasov hrá kľúčovú úlohu pri patogenéze a tiež sa predpokladá, že genetická náchylnosť tomu prispieva. Hypotéza imunitnej privilegovanosti hovorí, že normálne folikuly anagénnych vlasov vykazujú imunitnú privilegovanosť, čo ich oslobodzuje od imunitného dohľadu a chráni pred autoimunitným útokom. Ochranná imunitná privilegovanosť môže byť stratená pri alopecii areata, čo umožňuje prezentovať autoantigény folikulov vlasov autoreaktívnym CD8+ T bunkám. Následný autoimunitný útok na folikul anagénnych vlasov spôsobuje predčasný prechod folikulu do fázy telogénu s konečnou stratou vlasu.¹

zdravé vlasy vs alopecia reata

Príznaky a symptómy alopecie areata

Alopecia areata je najčastejšie asymptomatická, ale u niektorých pacientov (14%) môže spôsobovať pocit pálenia alebo svrbenia v postihnutej oblasti.

Hlavným príznakom alopecie areata je ložiskové vypadávanie vlasov. Vlasy obvykle vypadávajú v malých okrúhlych škvrnách – ložiskách na pokožke hlavy. Tieto vypadnuté miesta predstavujú zvyčajne niekoľko centimetrov. K strate vlasov môže dôjsť aj na iných častiach tela. Prvé chumáče vlasov si môžete všimnúť na svojom vankúši alebo v sprche.

Vypadávanie vlasov spojené s alopeciou areata je nepredvídateľné a náhodné. Vlasy môžu dorásť kedykoľvek a potom môžu znova vypadnúť. Rozsah vypadávania vlasov a opätovný rast sa značne líšia od človeka.

Spúšťače alopecie areata môžu byť nasledovné:

Atopická dermatitída
Vitiligo
Ochorenie štítnej žľazy
Cievne ochorenia
Downov syndróm
Psychiatrické poruchy – úzkosť, poruchy osobnosti, depresia a paranoidné poruchy
Stresujúce životné udalosti v 6 mesiacoch pred nástupom príznakov

Alopeciu areata možno klasifikovať:

Retikulárna – vypadávanie vlasov je obsiahlejšie a škvrny splývajú
Ophiasis – vypadávanie vlasov je lokalizované do strán a spodnej zadnej časti pokožky hlavy
Sisaipho (ophiasis pospiatky) – vypadávanie vlasov je značné na bokoch a zadnej časti hlavy
Alopecia totalis – 100% strata vlasov na hlave
Alopecia universalis – úplná strata vlasov a ochlpenia na tele

Ako sa alopecia areata diagnostikuje?

Alopecia areata sa zvyčajne diagnostikuje na základe klinických príznakov, ale môžu sa vykonať aj ďalšie testy na pomoc pri diagnostike. Lekári zvyčajne diagnostikujú alopeciu areata tým, že vyšetria oblasti, kde došlo k strate vlasov a pozrú sa na nechty. Vyšetria vlasové folikuly a otvory vlasových folikulov pomocou ručného zväčšovacieho prístroja. Opýtajú sa na vašu lekársku a rodinnú anamnézu.

Trichoskopia: Vyšetrenie vlasového folikulu, vlasového stonku a pokožky hlavy pomocou dermatoskopu; Príznaky aktívneho ochorenia zahŕňajú “výkričníkové vlasy”, zlomené alebo dystrofické vlasy, žlté bodky a čierne bodky².

NÁŠ TIP: KOZMETICKÉ RIEŠENIE PRI ALOPÉCII AREATA

zahusťovač vlasov
zahustovac vlasov nanogen pred po adam

Vynikajúci produkt! Zmenil mi život a ten pocit opäť získaného sebavedomia je neopísateľný. Ďakujem

Adam (39)

Alopecie areata a jej liečba

Aj keď doposiaľ neexistuje žiadny zaručený liek na liečbu tohto ochorenia, určité druhy liečby môžu pomôcť vlasom opäť rásť a môžu zabrániť ďalšiemu vypadávaniu vlasov. Spočiatku začnú rásť veľmi jemné a bledé vlasy, ale v priebehu času je možné, že sa začnú zahusťovať a získajú späť svoju pôvodnú farbu.

Zaujímavé výsledky dosiahol liek s názvom Diphencyprone (DPC).

Počas klinickej štúdie dermálneho roztoku s účinnou látkou diphenylcyclopropenone na 41 pacientoch s ochorením alopecia areata bola po 6 mesiacoch liečby preukázaná výrazná obnova rastu vlasov na postihnutých miestach na hlave a to u viac ako 40% testovaných.

Účinky pretrvávali po 12 mesačnej kontinuálnej liečbe u dvoch tretín pacientov.

Na liečbu sa tiež používajú látky, ako je Minoxidil (Rogaine, Gettik) alebo Finasterid, ktoré pomôžu stimulovať rast vlasov.

Ďalšie bežné spôsoby liečby zahŕňajú injekcie steroidov alebo kortikosteroidné krémy a masti. V niektorých prípadoch sa na podporu rastu vlasov môže použiť fotochemoterapia.

Fotochemoterapia je druh radiačnej liečby, ktorá používa kombináciu perorálnej liečby a ultrafialového svetla.

Alternatívna terapia

Niektorí ľudia s alopeciou areata si vyberajú alternatívne terapie na liečbu svojho stavu. Tie môžu zahŕňať:

    =

    aromaterapiu

    =

    akupunktúru

    =

    bylinné doplnky

    =

    vitamíny

    Väčšina alternatívnych terapií nebola testovaná v klinických štúdiách, takže ich účinnosť pri liečbe vypadávania vlasov nie je známa.

    Príbeh: Boj s dedičným ochorením nazývaným alopecia areata

    Všetci muži z našej rodiny trpeli nepríjemným ochorením s názvom alopecia areata. Je to autoimunitné ochorenie, kedy telo napadá vlastné vlasové folikuly a vlasy začnú padať.  Významnú rolu zohráva aj genetika, a keďže môj dedo, otec a jeho bratia trpeli týmto ochorením, výnimkou som nebol ani ja.  Táto choroba ma prenasledovala už od skorých 16-tich rokoch, keď sa mi tvorili na hlave línie s ustupujúcimi vlasmi. Keďže som bol pubertiak, spolužiaci na škole sa mi vysmievali. Častovali ma prezývkami ako plešatec,  holohlavec a podobne. Snažil som sa nedávať najavo, že ma to trápi. Veď aj herec ako Bruce Willis na hlave nemá moc vlasov a neuberá mu to na charizme a ženy na neho stále letia. V mysli som však sníval o vlasoch ako mali ostatní spolužiaci.

    Alopecia areata je ochorenie ako každé iné

    Za ochorenie človek nemôže a nie je dôvod na hanbu.  V priebehu rokov sa môj stav zhoršoval, a keď som dovŕšil 27 rokov, na temene mojej hlavy zostalo len pár vlasov. Skúsil som niekoľko dostupných procedúr a liekov, ktoré sľubovali, že moje vlasy porastú svetelnou rýchlosťou. Jediné čo sa stalo, bolo začervenanie pokožky, ktoré často sprevádzalo aj pálenie a nepríjemné pocity. Nepomohli mi ani žiadne mastičky a tablety. Ani lekár mi s týmto problém nevedel pomôcť.

    Vyskúšal som všetky dostupné riešenia

    Známi mi odporúčili príčesok. Tento nápad sa mi moc nepáčil a zvádzal som vnútorný boj, kým som sa odhodlal nasadiť si falošné vlasy na hlavu. A výsledok? Cítil som, že je to výsmech mojej integrity. Príčesok mi buď padal alebo keď som použil viac lepidla, nešiel dole a nakoniec mi na pokožke zanechal lepkavé škvrny. Povedal som si, že tadeto cesta nevedie. Brázdil som internetom a hľadal ďalšie dostupné riešenia.

    Začal som premýšľať aj nad transplantáciou vlasov. Môj strach z injekcií a z operácii ma však odhovoril na to čo i len pomyslieť. Ďalším riešením bol zahusťovač vlasov. Najprv som si kúpil jeden od nemenovanej značky. Toto riešenie sa mi pozdávalo oveľa viac ako príčesok a zdalo sa mi to prirodzenejšie. Zakúpený fixátor však po pár hodinách začal púšťať farbu. Snažil som sa nájsť kvalitnejšiu značku s lepšími výsledkami.  Potom sa ku mne dostali Nanogen keratínové vlákna.

    Aplikácia bola naozaj jednoduchá, stačilo len potriasť nádobkou a nasypať na riedke miesta vo vlasoch.

    Čo ma však prekvapilo najviac, bol prirodzený efekt. Nevyzeralo to  ako farba nastriekaná na vlasoch, ale ako skutočné vlasy. Fixátor vydrží na hlave takmer celý deň a efekt vyzerá prirodzene. Keďže viem, že kvôli mojej genetike nikdy nebudem mať prirodzené husté vlasy, Nanogen vlákna mi dodali stratené sebavedomie a možnosť vychutnať si pocit prirodzene hustých vlasov a bez presvitajúcej pokožky hlavy.

    Potom, čo mi bola diagnostikovaná alopecia areata, som bojoval s vypadávaním vlasov viac ako desať rokov, konečne som našiel pre mňa najvhodnejšie nechirurgické riešenie.

    Sleduj ďalšie skutočné príbehy ľudí, ktorým zahusťovač vlasov Nanogen zmenil život:

    U

    Vanda a jej príbeh s riedkymi vlasmi

    Vypadávanie vlasov ma vystrašilo. Najviac je to vidieť na mojej cestičke vo vlasoch, tá je oveľa redšia. Musela som to riešiť.

    >>

    U

    Alanov príbeh s riedkymi vlasmi

    Chcem opäť vyzerať dobre a cítiť sa viac sebavedomo!

    >>

    Ďalšie články o alopécii:

    Farby na vlasy, ktoré vlasy nepoškodzujú

    Farby na vlasy, ktoré vlasy nepoškodzujú

    Farby na vlasy sú veľmi populárne. Farbením vlasov môžeme oživiť našu pôvodnú farbu vlasov alebo ju úplne zmeniť a premeniť sa tak v iného človeka. Farbenie vlasov môže byť zábava, ale chemické farby spôsobujú nechcené vedľajšie účinky.

    Bolo preukázané, že mnoho z chemických látok obsiahnutých v často používaných farbách na vlasy patria k nebezpečným. Tieto chemické látky môžu spôsobiť alergické reakcie, neurologické problémy a poškodenie vlasov. Našťastie však existujú aj šetrnejšie alternatívy farbenia vlasov a na trhu sú čoraz častejšie farby na vlasy, ktoré sú k vlasom šetrné.

    Henna ako prírodná farba na vlasy

    Henna je rastlina pochádzajúca z Blízkeho východu, ktorá sa používala na výzdobu vlasov a tela po tisíce rokov. Henna spája prísady ako kakaové maslo, indigo byliny a čerstvú organickú citrónovú šťavu na  vytvorenie organického a šetrného farbenia vlasov.  Sú jednoduché na používanie a dodávajú vlasom nádherné a lesklé farby. K dispozícii sú odtiene tehlovej, čiernej a hnedej farby. Na vlasoch zanechávajú ochrannú vrstvu.

     Použitie henny na farbenie vlasov je báječnou prírodnou alternatívou syntetických farieb. Každá farba je odborne zmiešaná s hennou, éterickými olejmi, kakaovým maslom a rôznymi bylinami, takže ponecháva výrazne vyživené vlasy. Henna utesňuje vlasovú kutikulu, obmedzuje lámanie vlasov a vďaka nej sú vlasy vyživené a pekne lesklé. Nielenže si ňou vlasy prefarbíte, ale doprajete im tým aj vyživujúcu masku. Henna patrí medzi trvalé spôsoby farbenia vlasov, aj keď sa v priebehu času bude vymývať.

    Ako Henna funguje?

    Vlasy sa skladajú z dvoch alebo troch vrstiev, v závislosti na genetike. Vonkajšia (ochranná) vrstva sa skladá z plochých buniek, ktoré sa prekrývajú ako škridle na streche. Pokožka chráni vrstvu zvanú kôra, v ktorom je vytvorená farba vlasov.

    farby na vlasy

    Henna je obľúbená najmä u žien, ktoré chcú dosiahnuť výrazne odtiene červenej farby bez zásahu chémie.

    Chemické farby prenikajú do pokožky a vstupujú do kôry, aby zmenili farbu vlasov. Môžu spôsobiť, že ochranná vrstva buniek na pokožke vlasov sa stane nesúvislá a je ťažšie, aby sa prirodzený maz vo vlasoch dostal od korienkov až ku končekom, preto je často spodná časť vlasov vysušená a zničená.

    Na rozdiel od syntetických chemických farbív, henna pracuje na pokožke a vlasy získavajú ďalšiu ochrannú vrstvu. Podporuje tiež rast vlasov.

    Farby na vlasy bez amoniaku

    Stále viac vlasových a kozmetických spoločností sa podieľa na tvorbe vlasových farieb bez obsahu amoniaku. To je určite chvályhodné, lebo amoniak je extrémne agresívna chemická látka, ktorá vlasy poškodzuje. Časté a neprofesionálne farbenie vlasov chemickými farbami môže spôsobiť vypadávanie vlasov.

    Farbu bez amoniaku je najvhodnejšie použiť pri farbení vlasov po prvýkrát. Najlepšie, ak chcete vlasy len vytónovať alebo pridať do ich pôvodnej farby teplejší odtieň. Väčšina  farieb bez amoniaku dlho nevydrží a vymývajú sa každým umytím vlasov. Niektorí vlasoví  stylisti zdieľajú názor, že amoniaková farba nedokáže úplne prekryť pôvodnú farbu vlasov. Tiež nedokáže 100% prekryť šedivé vlasy. Tieto farby sa však stále vyvíjajú a je pravdepodobné, že o pár rokov budú vedieť čeliť aj vymenovaným problémom.

    Organické farby na vlasy

    Hlavným rozdielom u organických farebných systémov oproti tým chemickým je, že základná farba (hlavná zložka) je nielen alkalická, ale funguje tiež ako kondicionér, ktorý vyživuje vlasovú pokožku. Viac o kondicionéroch určených na jemné vlasy sa dočítate tu https://www.nanogen.sk/produkt/kondicioner-na-jemne-vlasy-pre-zeny/

    Tento proces  farbenia vlasov je oveľa šetrnejší a nevznikajú pri ňom tak často vedľajšie účinky ako pri chemických farbách na vlasy.

    Husté vlasy za 30 sekúnd? Ako to funguje | Môj príbeh (s videom)

    Husté vlasy za 30 sekúnd? Ako to funguje | Môj príbeh (s videom)

    Husté vlasy chce mať každý z nás a preto vypadávanie vlasov je za každých okolností veľmi háklivá téma. Najmä pre tých, ktorých sa to týka. A to je dôvod, prečo som sa rozhodla vám napísať svoje postrehy. Zároveň možno pre niekoho kto práve rieši problém riedkych vlasov bude nasledujúci objav ako docieliť husté vlasy za pár sekúnd rovnako užitočný ako bol aj pre mňa.

    Husté vlasy a môj príbeh

    Pred pár týždňami som prekonala syndróm polycystických vaječníkov, čo malo za následok viditeľnú stratu vlasov na mojej hlave. Veľmi rada by som sa chcela s vami podeliť o niečo, čo mi pomohlo dočasne zlepšiť vzhľad mojich riedkych, vypadaných vlasov a dodalo obrovskú dávku sebavedomia.

    Riedka cestička vo vlasoch

    Bola to vlastne mama mojej kamarátky, ktorá mi prvá ukázala Nanogen vlákna v malej tmavomodrej nádobke. Tiež má problém s riedkymi vlasmi, čo je najviac vidieť na jej cestičke.

    Údajne skúšala mnoho rôznych spôsobov a produktov v posledných rokoch, toto je však prípravok, ktorý prináša výsledky okamžite, a neustále ho používa.

    riedka cestička vo vlasoch
    {

    Videla, ako ma môj problém položil, a tak mi sama od seba darovala nádobku s Nanogenom.

    Prirodzený vzhľad hustých vlasov

    Najskôr som sa dosť zdráhala si niečo také “nasypať na hlavu”, hlavne preto, aby to nevyzeralo neprirodzene a umelo. Nevedela som totiž, čo môžem od toho očakávať. Keď som to však skúsila, vyzeralo to naozaj dobre a absolútne prirodzene!

    VYSKÚŠAJ NÁŠ TIP:

    Keratínové vlákna na zahustenie riedkych vlasov

    Nanogen vlákna sú jemné mikroskopická vlákna¹, ktoré vyzerajú takmer ako prášok – v tomto prípade farebne zladený s odtieňom vašich vlasov. Moje vlasy sú čierne, na výber je však k dispozícii 10 farebných odtieňov. Tieto vlákna sú vyrobené z prírodného keratínu. (pzn. keratín je proteín, z ktorého sa skladajú naše vlasy) a myslím si, že práve to je ten dôvod, prečo vyzerajú Nanogen keratínové vlákna vo vlasoch tak prirodzene.

    nanogen zahusťovač výsledky

    Neverila by som, že takýto prípravok existuje. Už si ani neviem predstaviť život bez neho. Okamžitý a prirodzený efekt, skvelý pocit!

    Sandra (28)

    Najobľúbenejší zahusťovač vlasov na svete!
    Prirodzený výsledok za pár sekúnd
    Odolný voči dažďu, vetru a potu
    • V 10 farebných prírodných odtieňoch

    zahusťovač vlasov

    Elektrostatický náboj udržuje vlákna pevne vo vlasoch!

    {

    Nanogen vlákna sú nabité elektrostatickým nábojom, vďaka čomu sa prichytia na vlasy.

    V tomto je podľa mňa kľúčový element produktu, pretože vlákna priľnú ku každému vlasu zvlášť, čo v skutočnosti robí vaše vlasy na pohľad hustejšie a pevnejšie.

    Vlasy zároveň zostávajú prirodzene pružné a poddajné. Keď sa pozriete do zrkadla, ako ja, zistíte, že vlasy nespľasli, ale získali objem od korienkov. Zároveň vlákna nenarušujú ich prirodzenú líniu. To je môj postreh.

    zahusťovač vlasov nanogen

    Vodeodolný fixátor keratínových vlákien

    Statický náboj však nemusí vo vlasoch vydržať po celý deň. Účelom je teda nanesené vlákna zafixovať, a zabrániť tak ich prepadnutiu na pokožku hlavy. Čiže na udržanie vlákien vo vlasoch potrebujeme použiť Nanogen fixátor alebo obľúbený lak na vlasy. Nanogen fixátor je niečo ako vlasový sprej určený na zafixovanie vlákien vo vlasoch, ktorý je zároveň odolný voči vode. Skúšala som vlákna zafixovať aj obyčajným vlasovým sprejom, či to funguje a bolo to tiež ok.

    Ako používať zahusťovač vlasov?

    Nanogen keratínové vlákna sú balené v diskrétnej nádobke s aplikačným sitkom, pomocou ktorého sa nanášajú. Aplikácia je veľmi jednoduchá. Potriasť nádobkou nad miestami kde sú vlasy riedke do chvíle, kým nedosiahnete požadovanú úroveň zahustenia, resp. prekrytia presvitov pokožky hlavy. Potom niekoľko dávok fixátoru na dodanie vodeodolnosti.

    Ako dlho vydrží zahusťovač vo vlasoch?

    V mojom prípade vlákna vo vlasoch vydržia bez problémov celé dva dni. Druhý deň niekedy pridám trochu fixátoru. Myslím, že je to však individuálne a u každého iné. Záleží tiež na tom, ako veľmi počas dňa vlasy namáhate a dotýkate sa ich. A tiež či miesta na hlave, kde ste zahusťovač nanášali prichádzajú do kontaktu s vankúšom keď v noci spíte.

    Husté vlasy a návrat sebavedomia za pár sekúnd

    Verím, že pre niekoho z vás budú tieto informácie užitočné. Som si istá, že nie som jediná žena, ktorú trápi vypadávanie vlasova a ktorá chce mať prirodzené husté vlasy. Preto s vami zdielam tieto moje postrehy a pocity, aby ste videli, aké obrovské zmeny môžete docieliť v priebehu niekoľkých sekúnd. Výsledný efekt hustých vlasov je úplne prirodzený.

    Úplne ako reálne vlasy … geniálne … Ako čerešnička na torte je skutočnosť, že Nanogen vlákna dokonca maskujú aj odrasty. Najúžasnejší je však pre mňa ten pocit navráteného sebavedomie. Už sa toľko nezaoberám tým, že sa mi niekto pozerá na vlasy, pretože viem, že vyzerajú normálne.

    nanogen pred a po žena riedka cestička

    Kde viem zahusťovač vlasov kúpiť?

    Nanogen keratínové vlákna dostanete za 25 eur za 1 mesačné balenie a Nanogen fixátor, ktorý vydrží až 2 mesiace, za 15 eur. Sú tu k dispozícii v 10 farebných odtieňoch, vrátane šedivej, ktoré sa dajú vzájomne dokonca kombinovať pre dosiahnutie vášho prirodzeného odtieňa vlasov. Pre objednanie a viac informácií kliknite tu

    Všetkým vám moc držím palce

    Monika

    Prečítaj si ďalšie skutočné príbehy ľudí, ktorým Nanogen zmenil život!

    U

    Adamov príbeh s riedkymi vlasmi

    Chcel by som mať vlasy ako predtým!

    >>

    U

    Vanda a jej príbeh s riedkymi vlasmi

    Vypadávanie vlasov ma vystrašilo. Najviac je to vidieť na mojej cestičke vo vlasoch, tá je oveľa redšia. Musela som to riešiť.

    >>

    Novinky v riešení vypadávania vlasov a riedkych vlasov

    Novinky v riešení vypadávania vlasov a riedkych vlasov

    {

    Denne môžeme prísť aj o desiatky vlasov, čo však nemusí znamenať nič zlé…

    Životný cyklus vlasu tzv. vlasový cyklus trvá 3 – 6 rokov. Ku koncu tohto cyklu je vlas vo vlasovom folikule slabo usadený, čiže môže vypadnúť nielen prirodzene, ale aj pri umývaní vlasov či pri česaní. Denne môžeme stratiť až desiatky vlasov bez toho, aby to znamenalo niečo negatívne. Vlasy vypadávajú vo väčšej miere v zimných obdobiach a ich preriedenie môžeme zapríčiniť aj sami – nesprávnou starostlivosťou a nešetrným zaobchádzaním. Keď spozorujete, že vám vypadávajú vlasy viac než je obvyklé, uistite sa predovšetkým, či sa o vlasy a vlasovú pokožku staráte dostatočne. Ak sa tento stav nezlepší, navštívte radšej lekára (najlepšie odborného – dermatológa alebo trichológa).

    Buďte šetrní k svojim vlasom

    Pomerne častou príčinou zvýšeného vypadávania vlasov je nešetrné zaobchádzanie a nedostatočná starostlivosť. V túžbe po dokonalých účesoch ničíme prirodzenú krásu vlasov a doslova im ubližujeme. Vystavujeme ich teplotám, aplikujeme na ne najrôznejšie chemické prostriedky, ktoré ničia ich štruktúru a môžu spôsobovať ich nadmerné vypadávanie. Pre vlasy je najzdravšia ich prirodzenosť. Ak máte pocit, že vaše vlasy sú už do istej miery poškodené, postupujte podľa nasledujúcich tipov, aby sa vaše vlasy mohli opäť vrátiť do formy.

    Zásady správnej starostlivosti o vlasy

    • snažte sa vlasy zaťažovať čo najmenej – vlasom môže prekážať časté umývanie komerčnou kozmetikou, sušenie, fénovanie, kulmovanie, žehlenie, česanie, farbenie, odfarbovanie a tiež časté používanie vlasovej kozmetiky. Rovnako im môžu škodiť príliš utiahnuté účesy a copy. Pokúste sa tieto faktory obmedziť na minimum;
    • chráňte vlasy pred nepriaznivými vonkajšími vplyvmi – ak sa neobídete bez sušenia vlasov, vždy ich ochráňte špeciálnymi prípravkami, ktoré eliminujú ich poškodenie zapríčinené teplom. V lete používajte ochranné prípravky s UV filtrom;
    • dodávajte vlasov potrebné živiny – iba správne vyživené vlasy sú kvalitné. Živiny im môžete dodať zvnútra t.j. kvalitnou stravou, ale i zvonku, pomocou rôznych vlasových masiek a zábalov. Nezabudnite, že aj masáž hlavy má výdatné účinky v prekrvení pokožky hlavy a teda aj pozitívny vplyv na rast vlasov;
    • používajte iba kvalitnú vlasovú kozmetiku – sledujte zloženie produktov, ktoré používate a vyhnite sa predovšetkým prípravkom s obsahom parabénov, SLS a SLES, ktoré pri častom kontakte s vlasmi a pokožkou môžu viac škodiť než pomôcť. Používajte prírodné oleje na vlasy a uprednostňujte prírodné vlasové zábaly;
    • dbajte na správnu starostlivosť – kondicionér (až na pár výnimiek) nepatrí na vlasovú pokožku, aplikujte ho iba na vlasy. Mokré vlasy nikdy nerozčesávajte, ľahko sa totiž polámu a vypadnú. A s mokrými vlasmi nechoďte ani spať. Na noc si ich radšej zapleťte, aby sa čo najmenej zamotali;
    • dbajte tiež o seba – náš životný štýl vplýva tiež na vzhľad, zdravie a kondíciu našich vlasov. Pite veľa tekutín (nie alkoholu), jedzte vyváženú stravu, doprajte si spánok a NESTRESUJTE! Budete sa cítiť lepšie vy, ale aj vaše vlasy sa vám poďakujú.

    Kozmetika na objem vlasov

    Pokiaľ máte prirodzene riedke vlasy, ani vyššie uvedené tipy vám nepomôžu k nadobudnutiu hustej hrivy. V tomto momente prichádza na rad kozmetika. Existuje na trhu množstvo šampónov, kondicionérov, sprejov, vlasových roztokov či masiek, ktoré im dodávajú objem. Ale ako si z nich zaručene vybrať tie účinné a navyše bez rizika poškodenia vlasov?

    V takom prípade najlepšie napovie zloženie prípravku. Ten by nemal obsahovať škodlivé látky ako SLS, SLES, parabény a naopak – mal by obsahovať látky, ktoré skutočne vedia dodať vlasom ich objem!

    výživa vlasov

    Také látky sú napr. peptidy, ktoré zabraňujú zmršťovaniu vlasových folikulov a tým eliminujú vypadávanie vlasov.

    hĺbkové čistenie vlasovej pokožky

    Účinná je tiež kyselina salicylová, ktorá čistí pokožku hlavy a pomáha regenerácii vlasov.

    podpora rastu vlasov

    Zdravý rast vlasov tiež významne podporujú vlasové rastové faktory (nižšie v článku) a ak obsahuje vaša kozmetika tiež rôzne liečivé byliny ako harmančej čí aloe, nikdy ňou nešliapnete vedľa. Práve také sú i produkty Nanogen.

    Zázrak s názvom keratínové vlákna – zatiaľ neprekonané!

    Vo chvíli, keď sú už vlasy veľmi riedke či vypadávajú v takej miere, že sa na hlave objavujú presvity, mnoho ľudí stráca nádej. Je to veľmi nepríjemná situácia, našťastie však existuje záchrana v podobe keratínových vlákien. Tieto mikroskopické “vlásočky” vám pomôžu zakryť tieto presvitajúce miesta okamžite, jednoducho a tak účinne, že nikto vo vašom okolí nič nezistí, ani vy.

    Zahusťovač vlasov Nanogen obsahuje tisíce vlákien z prírodného keratínu, teda stavebného materiálu našich vlasov. Tieto vlákna sú mikroskopické a po nanesení sa pomocou elektrostatiky naviažu na jednotlivé vlasy. Vďaka tomu je konečný výsledok prirodzený a nerozpoznateľný.

    Väčšej autenticite pomáha tiež fakt, že vlákna sú k dispozícii až v 10 prírodných farebných odtieňoch, ktoré môžeme medzi sebou kombinovať. Nanogen keratínové vlákna sa prichytia k vlasom pevne, odolajú aj silnejšiemu vetru či dažďu. Po použití vodeodolného Nanogen fixátora môžete s nimi dokonca plávať. Keratínové vlána Nanogen nešpinia a nezanechávajú fľaky na oblečení ani na posteľnom prádle.

    riedke vlasy

    VLASY PRED APLIKÁCIOU VLASOVÝCH VLÁKEN (DETAIL)

    vlasy po použití keratínových vlákien

    VLASY PO APLIKÁCII VLASOVÝCH VLÁKIEN (DETAIL)

    NÁŠ TIP:

    ZAHUSŤOVAČ VLASOV – KERATÍNOVÉ VLÁKNA – VYSKÚŠAJ 60 DŇOVÚ LEHOTU NA VRÁTENIE PEŇAZÍ!

    zahusťovač vlasov

    Najvyhľadávanejší zahusťovač vlasov na svete! • Prirodzený výsledok za pár sekúnd • Odolný voči dažďu, vetru a potu • V 10 farebných prírodných odtieňoch • Pre mužov aj pre ženy!

    husté vlasy po nanogen zahusťovači

    Skvelý prípravok, skvelý výsledok! Ďakujem za dodanie. Už chápem, čo znamená pocit navráteného sebavedomia!

    Hana (37)

    Jednoduchá aplikácia, okamžitý výsledok

    Používanie Nanogen keratínových vlákien je veľmi jednoduché. Stačí potriasť dózou s vláknami na miestach, kde sú vaše vlasy obzvlášť riedke. Tým sa vysypú tisíce mikroskopických vlákien, ktoré sa okamžite prichytia k vlasom. Preto je dôležité, aby na miestach, kde vlákna aplikujeme, boli aspoň nejaké vlasy. Účelom je zbaviť sa presvitajúcej pokožky hlavy a tým dodať vlasom vizuálne hustejší vzhľad. Keratínové vlákna tento efekt dosiahnu rýchlo a diskrétne. Výsledok je neuveriteľný! Nanogen vlákna odstránite s vlasov šampónom.

    {

    Akékoľvek úpravy vo vlasoch vrátane rôznych stylingových prípravkov (okrem Nanogen fixátora) doporučujeme ešte pred aplikáciou Nanogen vlákien!

    To isté platí pre kulmovanie, fénovanie či žehlenie vlasov. Nikdy tieto zásahy nerobte po aplikácii vlákien! Keratínové vlákna predstavujú finálny rok v úprave vlasov pre zakrytie resp. kamufláž posledných nedostatkov a presvitov pokožky.

    Keratínové vlákna sú vhodné aj pre citlivú pokožku a základné 15g balenie vydrží približne 30 aplikácii (1 mesiac). Vypadávajúce a riedke vlasy tak už pre vás nepredstavujú problém.

    {

    Keratínové vlákna sú určené na nanášanie do vlasov – nie na pokožku hlavy. Je teda potrebné, aby na mieste, kam vlákna aplikujeme, boli aspoň nejaké vlasy.

    Ako bojovať s vypadávaním vlasov?

    Už ste sa ubezpečili, že svojmu telu a vlasom doprajete všetko potrebné, ale vlasy stále vypadávajú? Vyššie spomenuté kozmetické prípravky iba dodajú objem riedkym vlasom, prípadne problém zakryjú, ale nevyriešia. Existuje však niekoľko prípravkov, ktoré pomáhajú s liečbou vypadávania vlasov. Sú klinicky testované a teda úplne bezpečné, každý z nich však funguje inak, je určený na iný typ problému vypadávania vlasov a niektoré majú navyše neželané vedľajšie účinky. Než sa rozhodnete začať ich používať, odporúčame sa poradiť s lekárom.

    Finasterid

    Finasterid sa pôvodne používal ako liek pri zväčšenej prostate. Bolo však zistené, že liečba má zaujímavý vedľajší účinok – zvýšený rast vlasov. Vedci tento prípravok ďalej testovali a teraz sa používa ako účinný pomocník v liečbe vypadávania vlasov.

    Ide o syntetický antiandrogén, látku, ktorá potlačuje účinky enzýmu 5α-reduktázy typu 2, ktorý spôsobuje zmršťovanie vlasových folikulov. Finasterid rovnako znižuje hladinu DHT (dihydrotestosterónu) v tele, ktorý oslabuje vlasy a prispieva k ich postupnému skracovaniu a zjemňovaniu, až vlasy nakoniec úplne zaniknú. 1mg Finasteridu denne pomáha znížiť hladinu DHT až o 70 %.

    Finasterid je určený predovšetkým pre mužov s miernym až stredným stupňom plešatosti. Účinky tohto prípravku však nie sú trvalé a v prípade jeho vysadenia dôjde už po jednom mesiaci k vyplaveniu účinnej látky z tela a k opätovnému oslabovaniu vlasov. K vedľajším účinkom Finasteridu patrí tiež erektilná dysfunkcia, zníženie sexuálneho libida či objemu ejakulátu. U žien môže jeho užívanie spôsobiť deformáciu plodu, preto sa Finasterid neodporúča používať pred menopauzou.

    Minoxidil

    Aj účinky minoxidilu boli objavené náhodou ako vedľajší účinok v podobe zvýšeného rastu vlasov pri lieku na vysoký krvný tlak. V súčasnosti sa táto látka používa pri liečbe vypadávania vlasov, predovšetkým pri androgénnej alopécii. Minoxidil predlžuje rastovú fázu vlasu, ktorý vďaka tomu rastie dlhšie a je silnejší. Vlasy však najprv musia prejsť poslednou fázou (telogén), v ktorej vypadnú, a preto sa veľmi často stáva, že počas prvých týždňov používania minoxidilu niektoré vlasy vypadnú skôr. Akonáhle sa však objavia nové, budú kvalitnejšie a zdravšie.

    Minoxidil by sa mal používať ako koncentrát 5% (vyšší koncentrát naše telo vstrebať nedokáže). Ženám sa odporúča používať iba 2%. Odporúčané dávkovanie je 2x denne – 1 dávka. Nikdy neužívajte viac minoxidilu, než máte predpísané. Výsledky sa dostavujú približne po 4 mesiacoch užívania. Medzi možné vedľajšie účinky minoxidilu patrí podráždenie očí alebo pokožky v miestach aplikácie, dýchacie ťažkosti, bolesť na hrudníku, zrýchlený srdečný tep, opuch úst a ústnej dutiny, slabosť, malátnosť či náhle pribratie na váhe.

    Účinnosť Minoxidilu

    • u 48 % mužov užívajúcich Minoxidil jeden rok došlo k zastaveniu vypadávania a k obnove rastu,
    • u 26 % mužov užívajúcich Minoxidil jeden rok sa rast čiastočne zlepšil,
    • u 16 % mužov užívajúcich Minoxidil jeden rok nebola zaznamenaná obnova rastu,
    • účinnosť Minoxidilu je na ženy vyššia, hoci je im odporúčané používat nižšiu koncentráciu,
    • Minoxidil lepšie účinkuje při liečbe lysín (ustupovania vlasov z oblasti čela) a čiastočnej plešatosti,
    • u 30 % mužov i žien došlo při používaní Minoxidilu k úplnému zastaveniu alebo aspoň miernemu eliminovaniu vypadávania vlasov.

    Prelomové riešenie vypadávania vlasov – rastové faktory

    Vlasový rastový faktor je molekula (cytokín), ktorá sa prirodzene nachádza v ľudskom tele. Nanogen vlasové rastové faktory sú dokonalými “syntetickými” kópiami týchto existujúcich rastových faktorov a nahradzujú funkciu tých chýbajúcich alebo nefunkčných.

    Nanogen vlasový rastový faktor potlačuje gény, ktoré vplyvom pôsobenia hormónu DHT ničia bunky vlasových folikulov, skracuje poslednú fázu vlasového cyklu a predlžuje rastovú fázu vlasu (anagén), vďaka čomu dôjde rýchlejšie k vytvoreniu nového vlasy. Vlasové rastové faktory sú obsiahnuté v každom Nanogen šampóne a kondicionéri a sú bezpochýb budúcnosťou liečby vypadávania vlasov.

    Keď nič nepomáha…

    Niektoré ochorenia spôsobujúce vypadávanie vlasov sú, žiaľ, natoľko závažné, že ani tie najzázračnejšie prípravky proti nim nepomôžu. Vplyvom týchto ochorení dochádza k výraznému oslabeniu vlasových folikulov, ktoré môže následne i odumrieť a nové vlasy už nenarastú. Našťastie i v tomto prípade existuje riešenie – transplantácia vlasov.

    Transplantácia vlasov je chirurgický zákrok, ktorý trvá niekoľko hodín a je pri ňom použitá lokálna anestéza, a teda je bezbolestný. Výsledky transplantácie sa dostavia približne po 6 mesiacoch a dobré vedieť, že prvé vlasy vo väčšine prípadov vypadnú, pretože sú vplyvom po-transplantačného šoku oslabené. Ďalšie vlasy, ktoré z transplantovaných štepov vyrastú, sú už trvalé. Existuje viac metód transplantácie vlasov, ktorých priebeh a účinky sa môžu odlišovať.

    Metódy transplantácie vlasov

    FUE metóda (Follicle Unit Extraction)

    V súčasnosti najvyužívanejšia metóda transplantácie vlasov, označovaná tiež ako GHO-FM. Dochádza pri nej k odobratiu vlasových štepov (folikulárnych jednotiek) z temena hlavy a následne ich aplikácii na postihnuté miesto. Zákrok sa vykonáva mikroihlou a špeciálnym implantátorom, vďaka čomu sú tieto stopy po zahojení takmer neviditeľné. Zákrok môže trvať až 8 hodín podľa množstva odobratých a aplikovaných vlasov resp.štepov. V priebehu jedného zákroku je možné metódou FUE transplantovať až 3000 vlasov. Táto metóda nemá žiadne nežiaduce účinky. Jazvičky, ktoré pri nej vzniknú, sú mikroskopické a vo vlasoch ich takmer nie je vidno. Navyše, FUE metóda je vhodná pre každého, bezohľadu na kvalitu odoberaných vlasov.

    Po odobratí vonkajšej časti vlasových folikulov pomocou špeciálnej ihly sa tá následne vloží do roztoku, ktorý podporí jej uchytenie a až potom sa implantuje. Nakoľko sa odoberá iba časť vlasového folikulu, zbytok zostáva na mieste a môže tak z neho stále vyrásť nový vlas. Iba metóda FUE zabezpečuje vznik nového vlasu na mieste vloženia, ale aj na mieste odberu. Vlasy, ktoré tu vyrastajú, sú však o niečo menšie a tenšie. Pred transplantáciou metódou FUE sa vyžaduje oholenie väčšej časti hlavy, pričom môže dochádzať k vzniku drobných raniek. Táto metóda tiež patrí k tým najdrahším.

    DHI metóda

    Táto metóda sa niekedy označuje aj ako priama transplantácia vlasov a odoberajú sa pri nej časti vo veľkosti max.1 mm. Každá táto časť, v podstate vlasový folikul, je následne implantovaná v špecifickom smere, uhle a hĺbke. Z implantovaných folikulov potom vlasy samé rastú. Ide o veľmi precízny zákrok, vykonáva ho vyškolený chirurg pomocou špeciálneho nástroja. Ani po transplantácii vlasov metódou DHI nezostávajú žiadne jazvy.

    FUT metóda (zastaralá metóda)

    Ide o transplantáciu folikulárnych jednotiek, niekedy označovanú ako strip metóda. Zatiaľ čo v minulosti sa používala najčastejšie, dnes sa už takmer nepoužíva. Dochádza pri nej totiž k vyrezaniu prúžku kože s vlasovými folikulmi, ktorý sa rozdelá na jednotlivé štepy. Pri ich implantácii však nie vždy dôjde k presnému uchyteniu a na miesta vloženia sa môžy vytvoriť hrbolčeky. Na mieste odberu (donorovej oblasti) zostávajú kvôli odobratiu väčšej časti kože velké a trvalé jazvy. U niektorých pacientov navyše dochádza k znecitliveniu miesta zákroku aj na niekoľko rokov.

    S.H.E. (Single Hair Extraction)

    Narozdiel od prvej uvedenej FUE metódy transplantácie vlasov S.H.E. metóda využíva ešte tenšiu, dutú mikroihlu, ktorá má namiesto folikulárnych jednotiek transplantovať vlasy jednotlivo. Týmto spôsobom sú údajne dosiahnuteľné ešte lepšie výsledky a uchytenie implantovaných vlasov než v predchádzajúcich metódach.

    Revolučná metóda budúcnosti – klonovanie vlasov

    Táto metóda transplantácie vlasov je zatiaľ stále hudbou budúcnosti. Ide však o revolučnú metódu, ktorá by vyriešila množstvo problémov vyskytujúcich sa pri ostatných metódach.

    Klonovanie alebo násobenie vlasov spočíva v odoberaní vlasových folikulov, ich laboratórnom naklonovaní a následnom vložení. Táto metóda je aktuálne testovaná a preverovaná hneď v niekoľkých laboratóriách po celom svete a už sa vykonávajú testy (aj na zvieratách). Vedci zatiaľ narážajú predovšetkým na problémy s vlasovými folikulmi, ktorých reprodukcia v laboratórnych podmienkach tak, aby boli schopné tvoriť nové vlasy, je veľmi náročná. Rovnako je náročné zabezpečiť, aby vlasy vyrastali v potrebném smere, farbe, či hustote. V tejto chvíli nie je ani preukázaná kvalita takto naklonovaných vlasov.

    Aj keď to chvíľu ešte potrvá a je zrejmé, že táto metóda bude zo začiatku veľmi drahá, ide o transplantáciu budúcnosti, ktorá môže významne pomôcť mnohým ľuďom, ktorí trpia vypadávaním vlasov.

    Vypadávanie vlasov nie je neriešiteľné!

    Riedke a nadmerne vypadávajúce vlasy nie sú zanedbateľný problém, nad ktorým by sme mohli mávnuť rukou. Radi sme vám preto predstavili hneď niekoľko spôsobov, ktoré vám môžu pomôcť. Tých účinných riešení je dostatok, aj keď niektoré z nich vyžadujú značnú dávku trpezlivosti. Akýkoľvek čas, energia a peniaze vložené do riešenia vypadávania vlasov sa však vyplatí.

    A pamätajte, Nanogen je v tom s vami. Ponúkame celý rad vlasových prípravkov, ktoré vedia pomôcť vašim vlasom získať vytúžený objem. Vďaka ich ošetrujúcim účinkom posilníte vaše vlasy, dodáte im potrebnú regeneráciu a sami sa vám odmenia svojou hustotou a krásou. Vďaka vlasovým keratínový vláknam môžete okamžite a prirodzene zakryť riedke miesta vo vlasov a vďaka Nanogen vlasovému séru s rastovým faktorom podporíte zdravý a silný rast vašich vlasov.

    [/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]

    Vypadávanie vlasov: 11 tipov ako ho účinne zastaviť

    Vypadávanie vlasov: 11 tipov ako ho účinne zastaviť

    Bezohľadu na to, či sme muž alebo žena, vypadávanie vlasov ovplyvňuje životy a psychiku ľudí na celom svete. Každý z nás by chcel pekné a husté vlasy. Sú totiž symbolom príťažlivosti nielen u žien ale aj u mužov. Liečba vypadávania vlasov, o ktorej budeme hovoriť v tomto článku, môže byť u každého človeka špecifická a mať rôznu dĺžku a priebeh. Súvisí s tým mnoho faktorov, ako rôznorodé príčiny vypadávania vlasov až po komplikovaný a zdĺhavý proces samotného rastu vlasov a jeho cyklu.

    V tomto článku sa venujeme témam:

    Vypadávanie vlasov a Štatistiky na úvod

    50 až 100 vlasov denne

    Človeku denne vypadne v priemere 50 až 100 vlasov. Je to jav zapríčinený bežným narábaním s vlasmi, česaním, pri kontakte s čiapkou či vankúšom.

    R

    100 tisíc až 200 tisíc vlasov

    Pokiaľ však tento údaj porovnáme s priemerným množstvom 100 000 – 200 000 vlasov na hlave zdravého človeka, je to zanedbateľné číslo.

    90% v rastovej fáze

    Približne 90% vlasov na hlave sa nachádza v rastovej fáze, ktoré takto narastú približne o 1 cm za mesiac.

    Sezónne vypadávanie vlasov

    Z pohľadu ročných období je rast vlasov najpomalší v zime a najrýchlejší v lete. Sezónne vypadávanie vlasov má zvyčajne za následok nižšia dávka slnečných lúčov t.j. vitamínu D – najväčší vplyv jeseň a zima. Ako sme už písali, priebeh a príčiny vypadávania vlasov sa u mužov a žien líšia.

    O jednotlivých spôsoboch liečby vypadávania vlasov ako ďalšie riešenia sa dočítate v ďalších rubrikách na našom blogu s odbornými článkami o vlasoch.

    Vypadávanie vlasov | 11 odpovedí na najčastejšie otázky:

    Kvalita a zdravie vlasov sú zrkadlom stavu celého organizmu. Vlasy dokážu odhaliť nedostatky vitamínov a minerálov v tele, rovnako ako aj začínajúcu chorobu. Sú totiž pomerne spoľahlivou analýzou zdravotného stavu a aktuálneho psychického i fyzického rozpoloženia. Akú úlohu v liečbe zohráva vlasová kozmetika a prípravky v prípade ak sa zdravie vlasov pokazí a objaví sa ich nadmerné vypadávanie? Môže zastaviť padanie vlasov a obnoviť ich opätovný rast? Existujú vôbec prípravky na zahustenie vlasov?

    vypadávanie vlasov u žien

    1. Prečo ženám vypadávajú vlasy?

    Vypadávanie vlasov u žien nebýva väčšinou tak rozsiahle ako u mužov a dochádza k nemu najčastejšie v súvislosti s hormonálnymi výkyvmi.

    Ženy riešia stratu vlasov často v období menopauzy, tehotenstva alebo keď im začnú vypadávať vlasy po pôrode, kedy je padanie vlasov normálne. Všetky ženy zaznamenávajú s postupujúcim vekom určité rednutie vlasov.

    Okrem hormonálnych zmien k faktorom, ktoré spôsobujú stratu vlasov u žien, patrí dedičnosť, zlý krvný obeh, akútne ochorenia, úbytok hmotnosti, nedostatok železa, diabetes, poruchy štítnej žľazy, stres, špecifické poruchy výživy.

    Známe sú aj následky chemoterapie pri liečení zhubných nádorov.

    vypadávanie vlasov u mužov

    2. Prečo mužom vypadávajú vlasy?

    K hlavným faktorom, ktoré sa podieľajú na vypadávaní vlasov u mužov, patrí dedičnosť, hormonálna činnosť a starnutie. Často sa stačí pozrieť na svojich najbližších – rodičov a prarodičov z oboch strán. Pokiaľ majú aj napriek svojmu veku stále pomerne husté vlasy, niet sa čoho báť. Pokiaľ je to však naopak, je potrebné začať s prevenciou včas!

    Najčastejšou príčinou straty vlasov u mužov je generačne dedená androgénna alopécia, ktorá sa prejavuje zvýšenou citlivosťou vlasov na testosterón. V prípade vyššej hladiny testosterónu v krvi sa zvyčajne ničia vlasové folikuly a vlasy začnú vypadávať. Preto muži plešivejú najviac medzi dvadsiatym a tridsiatym rokom života, kedy majú hladinu tohto hormónu najvyššiu. S liečbou je potrebné začať oveľa skôr, než by došlo k zničeniu vlasových korienkov.

    Príčiny vypadávania vlasov u mužov a žien

    • NEDOSTATOK B, C, PP, Fe, Mg, Zn.
    • HORMONÁLNE ZMENY
    • NEŠETRNÉ ÚČESY A MANIPULÁCIA S VLASMI
    • GENETICKÁ PREDISPOZÍCIA
    • STRES
    • ENDOKRINNÝ SYSTÉM – NEROVNOVÁHA
    • PORUCHY TRÁVIACEHO TRAKTU – ŠTÍTNA ZĽAZA
    • AKO VEDĽAJŠÍ ÚČINOK POUŽITEJ MEDICÍNY
    • AUTOIMÚNNE OCHORENIE
    • PRÍLIŠ VYSOKÁ ALEBO PRÍLIŠ NÍZKA TEPLOTA

    3. Ako zistím, že mi vlasy vypadávajú viac ako je normálne?

    Zdravá pokožka stráca denne približne 30 – 100 vlasov, aj keď tento počet je veľmi individuálny. Ak pri umývaní či česaní vlasy padajú oveľa viac ako je obvyklé a v rukách či na hrebeni zostávajú aj celé chumáče vlasov, niečo nie je v poriadku. Poškodené vlasy často strácajú farbu a štruktúru.

    Keď jeden vlas vypadne, vyrastá na jeho mieste ďalší. Problém vzniká vo chvíli, keď je vlasová cibuľka neaktívna a nový vlas už nevyprodukuje, resp. každý ďalší nástupca je jemnejší a tenší. Ďalšími problémami pri padaní a raste nových vlasov sú podráždená vlasová pokožka, tvorba chrást, lupín alebo suché a lámavé vlasy, ktoré prestávajú rásť.

    4. Aké sú prvé kroky pri liečbe vypadávania vlasov?

    Ako prvé odporúčame zistiť čo je hlavnou príčinou vypadávania. Ide o dosť podstatný základ pre určenie následného postupu pri liečbe resp. terapie samotnej. Iná liečba sa stanovuje ak je problémom štítna žľaza, iná ak je dôvodom stres a opäť iná pri hormolnálnych výkyvov či z dôsledku dedičnosti. Ak vlasy vypadávajú viac ako doteraz, všeobecné odporúčania radia začať s vyváženou a zdravou stravou.

    Popri tom tiež zaradiť účinné prípravky na zastavenie vypadávania vlasov a podporu rastu nových. Kľúčovým faktorom u týchto prípravkov je pravidelná a dôsledná aplikácia. Ak však vlasy padajú výrazne viac, prvým krokom v liečbe by mala byť konzultácia s odborníkom, v tomto prípade teda lekárom, dermatológom, trichológom. Ten na základe konzultácie, krvných testov alebo špecializovaného rozboru vlasu môže zistiť príčinu problému vypadávania vlasov a poradiť postup riešenia.

    5. Kedy je neskoro začať s liečbou proti vypadávaniu vlasov?

    So zanedbaním riešenia problémov s padaním vlasov sa stretávajú väčšinou muži. Padanie vlasov berú ako fakt a nesnažia sa mu nijak zabrániť. Pri liečbe alopécie platí pravidlo “čím skôr, tým lepšie” a ako prvé sa odporúča konzultácia s odborníkom. Na liečbu je neskoro v momente, keď sa pôvodne husté vlasy premenia na plešinu a vlasové vačky sú už neaktívne a vlasový folikul odumrie. V takýchto prípadom môže pomôcť už len chirurgický zákrok – transplantácia vlasov.

    6. Ako spoznám, že mám poškodené vlasy?

    Ak vlasy v poslednej dobe výrazne stratili lesk, sú krehké, lámu sa či štiepia, môžeme hovoriť o poškodených vlasoch. Tieto príčiny väčšinou vznikajú mechanickým poškodením, ako je fénovanie, farbenie, žehlenie a iné nešetrné úpravy vlasov. Častokrát pomôže kvalitná, pravidelná starostlivosť a výživa vlasov. Na takéto poškodenia sú vhodné vyživujúce šampóny, kondicionéry a vlasové séra.

    7. Čo neprospieva mojim vlasom a môže spôsobiť vypadávanie?

    Zdravým vlasom a pokožke neprospieva akákoľvek tepelná úprava v podobe fénovania, kulmovania či žehlenia vlasov. Rovnako nešetrného česania či chemické zásahy ako je farbenie a odfarbovanie či trvalá ondulácia. Toto zaobchádzanie môže spôsobiť poškodenie vrchnej vrstvy vlasu, poškodenie vlasového stvolu, štiepeniu a lámaniu vlasov. Ďalším faktorom možného poškodenia je časté zväzovanie vlasov do gumičky.

    8. Ako by sme sa mali o vlasy starať, aby nám nevypadávali?

    Správna starostlivosť o vlasy si vyžaduje viac než len umývanie a česanie. Vedľa zdravej výživy je dôležité aj to, aby vlasy, a predovšetkým pokožka na hlave mali dostatočný prísun kyslíku a svetla. Prirodzené zaobchádzanie prospieva vlasom najviac. Šetrné umývanie s kvalitným šampónom (bez agresívneho chemického zloženia), prirodzené uschnutie bez použitia fénu. Pravidelné vlasové zábaly a vlasová výživa bohatá na vitamíny a minerály. Vhodná je tiež masáž pokožky hlavy na povzbudenie krvného obehu a uvoľnenie stresu, ktorý k vypadávaniu vlasov môže prispievať.

    9. Aké sú najčastejšie problémy s vlasmi?

    Medzi najčastejšie problémy s vlasmi, ktoré trápia rovnako ženy ako aj mužov, patrí padanie vlasov, mastné vlasy, suché vlasy, lupiny vo vlasoch a rozštiepené končeky. Liečba každého z problémov je individuálna, keďže každý z nich môže mať hneď niekoľko príčin.

    10. Ako funguje vlasová kozmetika proti vypadávaniu vlasov? Je naozaj účinná?

    Vlas žije v priemere tri roky. Po odumretí zostáva vsadený do pokožky ešte 90 dní a až následne vypadne. U zábalov, ktoré majú za úlohu zlepšiť stav vlasov nad povrchom pokožky, môžeme účinky pozorovať okamžite. Avšak plnú účinnosť vlasových sér pre obnovu rastu vlasov a zahustenie môžeme v plnom rozsahu posúdiť najskôr po uplynutí 3-4 mesiacov.

    Najúčinnejšou formou vonkajšej starostlivosti o vlasy sú vlasové séra a zábaly s obsahom vyššej koncentrácie účinných látok v kombinácii s kvalitnými šampónmi a kondicionérmi. Každý prípravok potom používa iné zloženie účinných látok a technológií. Pre zvolenie vhodného prípravku je dobré sa poradiť s odborníkom a zistiť príčinu.

    “A čo ak chcem počas liečby zakrývať svoj problém alebo jednoducho potrebujem niečo s okamžitým výsledkom?”

    Existuje kozmetický prípravok, ktorý rýchlo, jednoducho a s okamžitým výsledkom prekryje riedke miesta vo vlasoch a nepríjemné presvity pokožky hlavy. Chcete vedieť ako funguje zahusťovač vlasov?

    NÁŠ TIP NA RÝCHLE ZAHUSTENIE RIEDKYCH MIEST VO VLASOCH

    nanogen zahusťovač lasov
    keratínové vlákna pred a po použití

    Vynikajúci produkt! Zmenil mi život a ten pocit opäť získaného sebavedomia je neopísateľný. Ďakujem

    Adam (29)

    11. Môže kozmetika vlasy naozaj zahustiť?

    Množstvo, farba, sila a tvar vlasu sú u človeka vrodené. Ovplyvňuje ich rasová ako aj rodová príslušnosť. Počas života sa žiadne nové vlasové folikuly nevytvárajú, naopak ich skôr ubúda. Neexistuje žiadny kozmetický prostriedok, ktorý by dokázal zabezpečiť vznik nových folikulov, teda výrazné zahustenie vlasov.

    Rastové séra môžu pomôcť zahustiť vlasy ak je pokožka hlavy oslabená a obsahuje vlasové folikuly, ktoré neprodukujú vlasy – spia. Napríklad prípravky pracujúce na základe obsahu biomimetických peptidov, ktoré majú podobné účinky ako rastové faktory. Tieto účinné látky dokážu obnoviť aktivitu vlasových vačkov, podporiť rast nových vlasov a tým zväčšiť celkový objem vlasov. Zahustenie však trvá kvôli dĺžke procesu rastu nového vlasu 3 – 4 mesiace. Až po tejto dobe je možné hodnotiť, či bol prípravok účinný alebo nie.

    Na okamžité zahustenie vlasov však existuje pomoc. Sú ňou vyššie spomínané mikroskopické keratínové vlákna, ktoré za pár sekúnd dodajú vlasom hustotu a premenia riedke vlasy na husté.

    Vypadávanie vlasov u mužov

    vypadávanie vlasov muži

    Vypadávanie vlasov je bežný problém týkajúci sa 30% mužov pod štyridsať rokov a takmer 50% vo veku päťdesiat rokov.

    Rozličné formy vypadávania vlasov, odborne nazývané Alopécia, sú tiež bežné u mužov v období okolo dvadsiateho roku života.

    Vypadávanie vlasov môže byť veľmi nepríjemné z hľadiska sebadôvery a môže spôsobovať pocit menejcennosti. Nanogen vám vie pomôcť.

    Vypadávanie vlasov u žien

    vypadávanie vlasov ženy

    Aj keď je vypadávanie vlasov problém všeobecne známy u mužskej časti populácie, neznamená však, že ženy s týmto problémom nebojujú..

    Približne 40% žien vo veku päťdesiat rokov trápi badateľné rednutie vlasov a viac ako 50% po 65. roku života.

    Je niekoľko rôznych foriem vypadávania vlasov, odborníkmi nazývaných Alopécia, ktoré nie sú zriedkavé ani u žien okolo dvadsiatky.

    Aké sú najčastejšie príčiny vypadávania vlasov u žien?

    %

    Takmer 48% žien priznalo, že trpia niektorou z foriem vypadávania vlasov alebo ju liečia.

    %

    95% prípadov ženského vypadávania vlasov je hormonálneho pôvodu (tehotenstvo, menopauza).

    Nové štúdie ukázali, že:

    • Drastické diéty majú za následok vypadávanie vlasov u 16% žien 16% 16%
    • Takmer 20% žien po pôrode trápi nadmerné vypadávanie vlasov 20% 20%
    • U 23% žien je vypadávanie vlasov zapríčinené pokročilým vekom 23% 23%
    • 29% žien trpiacich vypadávaním vlasov zaznamenalo 2 a viac príznakov depresie. 29% 29%

    %

    Pevne uviazané vrkoče, príliš veľa farbenia vlasov a rôzne chemikálie na vlasy spôsobujú vypadávanie vlasov u 12% žien.

    %

    A čo je zarážajúce, vo viac ako 50% prípadoch vypadávania vlasov u žien je príčinou STRES…

    Stres a vypadávanie vlasov u žien

     

    Stres ako príčina vypadávania vlasov u žien

    Moderná doba a trendy spôsobujú, že dnešné ženy sú denne pod oveľa väčším tlakom ako boli ich mamy. Okrem zastávania úlohy matiek musia zároveň niesť zodpovednosť v mnohých ďalších oblastiach života. Robia dôležité rozhodnutia za seba, za iných, zastávajú zodpovedné pozície nielen v súkromí ale aj v profesionálnom živote. A aby sme nezabudli, zároveň nesmú zabúdať byť dámami. Popri tom všetkom si mnohé z nich neuvedomujú, že stres ovplyvňuje ich zdravie a tiež zdravie ich vlasov a priamo zapríčiňuje vypadávanie vlasov.

    Je nadovšetko jasné, že stres je potrebné vedieť ovládať!

    Akonáhle sa strata vlasov stane viditeľnou, je tu problém. Keď sa čoraz viac vlasov objavuje na dlážke a v kúpeľni, na hrebeni zostáva viac vlasov alebo vám ľudia zrazu viac pozerajú na hlavu, je riešenie tohto problému takmer nevyhnutné.

     

    Tento samotný fakt môže spôsobovať ďaľší stres a ešte viac vypadnutých vlasov...

    Ako zistiť príčiny vypadávania vlasov?

    Trichológia – vlasový špecialista vie jednoznačne rozoznať príčiny vypadávania vlasov u každého pacienta individuálne. Nie vždy sa dá stresu vyhnúť, avšak pomocou jógy a meditácií je možné ho ovládať a zmierniť. Stres ako príčina vypadávania vlasov u žien je teda častá.

    Čo ovplyvňuje vypadávanie vlasov?

    Traumatické situácie môžu byť u niekoho na dennom poriadku a majú nepriaznivý vplyv na naše vlasy. Môže nasledovať slabosť, únava a podráždenosť, čo negatívne zasiahne imunitný systém.

    Zdravá strava a správne stravovacie návyky sú rovnako nevyhnutné pre zdravý rast vlasov a nechtov. Ak sú tieto aspekty zanedbávané, vlasy sú oslabené a stenčujú sa, čo spôsobuje ďalšie ich vypadávanie.

    Dôsledky vypadávania vlasov

    Padanie vlasov môže spôsobovať stratu sebadôvery, špeciálne u žien. Pozitívnym prvkom je, že u žien bývajú účinky liečby alopécie a prevencie oveľa lepšie, než u mužov. Nanogen vám vie pomôcť.

    Vypadávanie vlasov u žien vyvoláva frustrujúce pocity, trpíme ním nielen fyzicky ale najmä psychicky. Za ubúdaním vlasov sa môžu skrývať rôzne príčiny. Ovplyvňuje ho dedičnosť, zlé psychické rozpoloženie, nezdravá strava, zlý príjem potravy, užívanie ťažkých liekov či tehotenstvo.

    Všetky túžime po hustej, bohatej hrive, ktorou by sme sa mohli pýšiť. Nie nadarmo sa hovorí, že vlasy sú korunou krásy. Je prirodzené, ak denne vypadne istý počet vlasov. Strácame ich pri česaní, manuálnej úprave alebo len tak, pretože vlas bol už starý a musel vypadnúť. Mali by sme však zbystriť našu pozornosť, ak nám denne vypadne viac ako 100 vlasov a na dlážke sa nám hromadia vlasové chumáče.

    Ako stanoviť liečbu vypadávania vlasov u žien?

    Vypadávanie vlasov u žien je často krátkodobá záležitosť, ktorú dokáže ovplyvniť správne stanovená liečba. Rovnako ide o dôležitý prísun vitamínov na vlasy, ktorých sa náš organizmus dožaduje. Ak chceme naše vlasy správne vyživiť a zabrániť ich rednutiu, vhodné je zaradiť do svojho jedálnička vhodné potraviny.

    Potraviny pre zdravé vlasy

    Červené mäso a pečeň

    Ich konzumácia je dôležitá pre výživu vlasových folikulov, sú zdrojom potrebného železa.

    Celozrnné potraviny

    Celozrnné cestoviny, celozrnné pečivo a ovsené vločky poskytnú dostatok vitamínu B a zinku potrebného pre výživu vlasov.

    Zelený čaj

    Polyfenoly, ktoré obsahuje zelený čaj zabraňujú vplyvom počasia a starnutiu vlasov.

    Nízkotučné bielkoviny

    Nájdeme ich v rybách a v mäse konzumovanom bez kože, najlepšie z domácej hydiny.

    Avokádo

    obsahuje kvalitné tuky a antioxidanty a látky tlmiace vplyv dihydrotestosterónu (DHT).

    Jahody

    Sú bohatým zdrojom vitamínu C podporujúceho tvorbu kolagénu, ktorý dáva vlasom a pokožke správnu pružnosť.

    Losos

    Je bohatým zdrojom omega-3 mastných kyselín nevyhnutných pre výživu rednúcich vlasov.

    Špenát, brokolica a ružičkový kel

    Sú zdrojom vitamínu A a C, podporujú tvorbu vlasového mazu, čiže najprirodzenejšieho vlasového kondicionéra.

    Podobne ako u mužov, ani vypadávanie vlasov u žien nie je zriedkavým problémom. Zmenou jedálnička a správnou diagnostikou sa dá v mnohých prípadoch zabrániť, prípadne zmierniť rednúce prejavy a ukončiť neželané padanie našej koruny krásy.

    Podporným prvkom v boji proti vypadávaniu sú vhodné šampóny a kondicionéry obohatené o výživné látky potrebné pre regeneráciu a zdravý rast vlasových folikulov. Nemali by vôbec zaťažovať vlasy a obalovať ich!

    Psychika – príčina alebo dôsledok vypadávania vlasov?

    Vypadávanie vlasov prináša so sebou do našich životov mnoho ďalších problémov. Najväčšia záťaž je tá psychická, keď zistíme, že tento problém postihol aj nás. Prvotný pocit nepríjemného prekvapenia, menejcennosti, beznádeje a stratu sebavedomia. Častokrát sa snažíme okamžite niečo podniknúť, nájsť spôsob, akékoľvek riešenie, ktoré by nám naše sebavedomie vrátilo späť. Čokoľvek, len nech je to hneď.

    Treba však myslieť na to, že prehnaná starostlivosť o vlasy nemusí znamenať to ideálne riešenie. Paradoxne, aj prílišné strachovanie a stres zo samotného vypadávania vlasov nie je úplne to, čo naše vlasy pre ich zdravý rast potrebujú! Zamyslite sa nad tým. Stres môže byť dôsledkom, ale zároveň aj príčinou ďalšieho vypadávania vlasov.

    Hormonálna nerovnováha a vypadávanie vlasov u žien

    Vypadávanie vlasov u žien častokrát spôsobuje hormonálna nerovnováha. Dá sa priam povedať, že je to jedna z hlavných príčin. Ak ste mamičkami, mohli ste si niektoré z vás všimnúť, že vám vlasy padali počas tehotenstva a niekedy aj po pôrode. Bolo spôsobené práve hormonálnou nerovnováhou. Nie je to však trvalý stav, pokiaľ sa hormóny vrátia na pôvodné hodnoty.

    Ročné obdobia a vypadávanie vlasov u žien

    V súvislosti s ročnými obdobiami, vplyvmi počasia a pribúdajúcim vekom naše vlasy trpia ešte viac, sú bez lesku, rýchlejšie mastnejú a vyzerajú unavenejšie než predtým. Navyše ani čo sa týka hustoty a objemu už to nie je to, čo bývalo. Vo všeobecnosti vypadávanie vlasov ženy trápi viac, než by ste očakávali. Nakoľko sú vlasy považované za ženskú korunku krásy, dbajú o ne častokrát viac než o iné časti tela.

    Zima a vypadávanie vlasov

    V zimnom období je tiež dôležité, aby ste dbali na svoje zdravie a teplé obliekanie. Každé jedno nachladnutie môže mať za následok zníženú imunitu a tým pádom aj zníženie objemu vašich vlasov. Pokiaľ nepreferujete nosenie čiapok, dopúšťate sa tak väčšej chyby, než si myslíte.

    Pokiaľ chcete zamedziť riziku vypadávania vlasov počas chladných období, je dôležité dodržiavať určité pravidlá stravovania a neustáleho dbania o svoje zdravie. Pomôže tiež správne masírovanie vašich vlasov i používanie kvalitného šampónu či iných vlasových prípravkov.

    Masáže proti vypadávaniu vlasov

    Áno, aj masírovanie vlasov vám môže maximálne pomôcť. Pokiaľ ste to teda doteraz nemali vo zvyku, požiadajte vašu rodinu či priateľov, aby tak urobili. Masírovať hlavu si môžete aj vy, avšak v takom prípade nemusí byť vykonané dokonale a účinne.

    Vitamíny pre ženy proti vypadávaniu vlasov

    Najdôležitejšie je samozrejme stravovanie. Pokiaľ konzumujete veľa vysmážaných jedál, kaloricky nabité bomby a iba v malom množstve zeleninu či ovocie, nemôžete sa čudovať zlej kvalite nielen vašich vlasov, ale celého tela. Myslite na to, že všetko čo jete sa na vás prejaví.

    Okrem vypadávania vlasov sú častým príznakom zlého stravovania aj vyrážky po celom tele. Pochopiteľne, nehovoríme o tých pubertálnych.

    Pre správne fungovanie vlasového cyklu sú niektoré vitamíny na vlasy priam neodmysliteľné. Vypadávanie vlasov ženy vnímame dosť citlivo, avšak prísnym dodržiavaním pravidiel výživy vlasov sa mu dá dokonale zamedziť.

    Prípravky proti vypadávaniu vlasov pre ženy

    Ďalšou dôležitou úlohou je správny výber kozmetických vlasových prípravkov na vaše vlasy. Pokiaľ máte napríklad problémy s lupinami, nepoužívajte šampón na mastné vlasy len kvôli tomu, že iný v obchode nemali. Rovnako veľa závisí aj od konkrétnej značky.

    Cena rovnako zohráva rolu a od najlacnejšieho šampónu v drogérii neočakávajte výnimočné výsledky. Ak ste si vedomí problémov s vlasmi, je rozumnejšie priplatiť si za kvalitu. Zároveň to však nemusí znamenať, že ten najdrahší šampón musí byť zaručene najlepší. Je dobré dbať na zloženie šampónu a vyvarovať sa prípravkov s obsahom SLS či parabénov.

    Nanogen šampón Luxe pre ženy

    Vypadávanie vlasov u detí

    Vypadávanie vlasov u detí môže byť síce pre rodinu veľmi frustrujúce vzhľadom na to, že vidia svoje dieťa choré. No štatistiky sú v tomto prípade viac než priaznivé. Pri správnej diagnóze a liečení je totiž takmer isté, že vaše dieťa bude onedlho opäť zdravé s krásnymi vláskami.

    Dôležité je, aby ste okamžite vyhľadali svojho pediatra, akonáhle zistíte čo i len občasné a nepravidelné vypadávanie vlasov v malom množstve. U detí to totiž nebýva tak zvyčajné ako u dospelých. Preto neváhajte, neospravedlňujte sezónne počasie a vyhľadajte lekársku pomoc!

    Príčiny vypadávania vlasov u detí

    Je viacero dôvodov, ktoré zapríčiňujú vypadávanie vlasov u detí. Tie najdôležitejšie a najčastejšie sme si pre vás pripravili ako príklad.

    Medzi top najčastejších príčin a chorôb súvisiacich s vypadávaním vlasov je tzv. Tinea capitis. Táto choroba sa považuje za povrchovú formu mykózy a zároveň existuje množstvo slovných ekvivalentov napr. dermatitída pokožky hlavy. Váš lekár tento problém dokáže diagnostikovať takmer hneď, na základe vzhľadu pokožky hlavy.

    Alopecia areata u detí

    Medzi ďalšie choroby patrí alopecia areata. Tá sa prejaví holými oválnymi miestami kdekoľvek na pokožke hlavy takmer zo dňa na deň. Táto choroba postihuje asi jedno dieťa z tisíc. Pri správnom dodržiavaní a užívaní liečiv a pokynov lekárov je však pravdepodobné a priam isté, že všetky vlasy sa vášmu dieťaťu vrátia skôr než za rok, čo je veľmi pozitívna štatistika.

    Príčiny môžu byť však aj iné, ako napríklad poškodenie vlasového vlákna. Tak či onak, vypadávanie vlasov u detí by nemal nijaký rodič zanedbať a podchytiť problém by mal hneď v začiatkoch. Len tak môže zaistiť dieťaťu 99% šancu na obnovu vlasových vlákien a teda úplne odstránenie daného problému.

    Najčastejšie príčiny vypadávania vlasov u detí vo veku 3 rokov a viac

    l

    Trichotillománia

    Trichotillománia (TTM) – ide častokrát o obsedantno-kompulzívny syndróm (OKP) alebo obsedantnú neurózu. Stručne povedané, táto neuro-biologická porucha kontroly impulzov sa prejavuje nutkaným vytrhávaním vlasov, prípadne obočia, mihalníc a vo vyššom veku tiež ochlpenia v iných častiach tela, ako aj v pubickej – intímnej oblasti.

    l

    Alopecia areata

    Alopecia areata (ohraničená strata vlasov) – je ochorenie kedy imunitný systém napáda vlasové folikuly, ktorých bunky začne posudzovať ako organizmu cudzie. Táto forma alopécie sa vyznačuje nezápalovými lysými ložiskami vo vlasoch – ostrovčekami s vypadanými vlasmi. Nie je však nákazlivá.

    l

    Tinea capitis

    Tinea capitis (Trichophytia capilitii) – dermatitída pokožky hlavy je mykotická infekcia, ktorá postihuje vlasovú pokožku. Je to najčastejšia forma straty vlasov u detí. Vo veku 4 – 14 rokov je možnosť výskytu tohto ochorenia dosť vysoká.

    U dospelých sa toto ochorenie vyskytuje veľmi zriedkavo. Vzhľadom na to, že sa jedná o infekčné ochorenie, vaše dieťa by nemalo zdieľať akékoľvek predmety, ktoré prichádzajú do styku s vlasmi a s pokožkou hlavy. Napr. čiapky, vankúše, sponky, strojčeky na vlasy, či hrebene.

    [/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][et_pb_row use_custom_gutter="on" gutter_width="3" _builder_version="4.16" width="70%" width_tablet="80%" width_phone="80%" width_last_edited="on|phone" max_width="900px" global_colors_info="{}"][et_pb_column type="4_4" _builder_version="4.16" global_colors_info="{}"][et_pb_text _builder_version="4.16" link_font="Lato||||||||" global_colors_info="{}"]

    Zdroje:

    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24566563

    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17618180

    http://citeseerx.ist.psu.edu/viewdoc/download?doi=10.1.1.564.1067&rep=rep1&type=pdf

    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2684510/

    https://en.wikipedia.org/wiki/Hair_loss

    https://www.medicalnewstoday.com/articles/321590

    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5551308/

    https://link.springer.com/article/10.1007%2Fs40257-017-0285-x

     

    [/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]

    Strihy na objem vlasov: 5 účinných tipov pre väčší objem

    Strihy na objem vlasov: 5 účinných tipov pre väčší objem

    Každá žena je nádherná a hlavne si zaslúži sa tak aj cítiť. Niekedy preto stačí naozaj veľmi málo, ako napríklad správny účes a strih vlasov, ktorý vám hneď pomôže vyčariť úsmev na tvári pri pohľade do zrkadla. A najkrajšou ozdobou každej dámy je práve úsmev! Ak sa teda trápite s príliš jemnými alebo doslova „utľapkanými“ vlasmi, prečítajte si naše rady, ako si s nimi jednoducho a rýchlo poradiť. Strihy na objem vlasov sú témou tohto článku.

    Čarovné slovíčko, ktoré platí na zväčšenie objemu vlasov je „postupný zostrih“. Nezáleží na tom, či ide o krátke, dlhé vlasy alebo len o ofinu, vyberte si vždy účesy zostrihané postupne. Jedine táto technika strihania vlasov im dodá potrebný objem a ľahkosť. Nebojte sa nožníc, keď sa chcete zbaviť vašich ťažkých, smutných a banálnych vlasov bez života.

    Šikovný kaderník vám pomôže aj bez toho, aby ste museli zmeniť pôvodnú dĺžku vašich vlasov. Možností je neúrekom a my vám poradíme, ktoré účesy a strihy sú ideálne práve na zväčšenie objemu vlasov.

    Krátke strihy na objem vlasov

    Krátke vlasy sú nepochybne najlepšou voľbou pre tých, ktorí majú jemné a riedke vlasy. Môžete si vybrať či ich chcete úplne krátke alebo komplikovanejšie a odvážnejšie strihy na objem vlasov. Dajte si pozor, aby sa hodili k vašej forme tvári a typu vlasov. Niekoľko jednoduchých tipov aký účes sa hodí k vašej tvári nájdete tu v článku: https://www.nanogen.sk/zvolit-ten-najlepsi-uces-vas-typ-tvare/

    1. Bob

    Všeobecne veľmi obľúbený a pohodlný strih na objem vlasov. Na zväčšenie objemu vlasov odporúčame zostrihať postupne vlasy na temene, tak, aby boli o niečo kratšie ako vpredu. Tento strih vám určite zaručí krásny a veľmi prirodzený objem vlasov aj bez použitia tužidla a laku.

    Môžete si kľudne zvoliť aj o niečo dlhší bob, ale musíte si dať pozor, aby príliš riedke vlasy nepôsobili príliš hladko a plocho. V tomto prípade je potrebné ich zakaždým natočiť alebo kulmovať do väčších prirodzených vĺn (wavy bob). Alebo ich môžete oživiť postupnou dlhšou ofinou, ktorá voľne padá po boku čela.

    stredný bob

    Náš tip pre riedke vlasy a presvitajúcu pokožku hlavy:

    zahusťovač vlasov

    Najobľúbenejší zahusťovač vlasov na svete!
    Prirodzený výsledok za pár sekúnd
    Odolný voči dažďu, vetru a potu
    • V 10 farebných prírodných odtieňoch

    príbehy ženy nanogen pred a po

    Neverila by som, že takýto prípravok existuje. Už si ani neviem predstaviť život bez neho. Okamžitý a prirodzený efekt, skvelý pocit!

    Vanda (31)

    2. Pixie

    Pixie strih je jednoduchý a typický chlapčenský strih. S krátkymi vlasmi je veľmi jednoduché vytvoriť väčší objem. Stačí sa pohrať s voskom alebo gélom so suchým efektom a môžete meniť účes každý deň. Strapaté vlasy, začesané dozadu alebo len zdvihnutá ofina do väčšej vlny. Krátke účesy a strihy na objem vlasov sú veľmi praktické a zábavné, a postačí vám len trochu praxe pri stylingu.

    pixie účes

    3. Shag

    Shagy štýl 70.tych rokov ponúka viacero možností a dĺžok strihu vlasov. Pridržiava sa troch hlavných pravidiel:

    • postupný zostrih
    • žiadna cestička na hlave
    • strapatý styling

    Hodí sa pre rovné, kučeravé, či nepoddajné vlasy. Prekvapivo je vhodný aj pre celkom jemné a riedke vlasy, a vlasy bez života. Dodáva im objem a vďaka rozstrapatenému strihu a stylingu si ani len nevšimnete rozdiel v porovnaní s hustými a bohatými vlasmi.

    shag účes

    Čo robiť s dlhými vlasmi?

    Čakali ste dlho, kým vám nenarastú krásne dlhé vlasy, ale teraz, keď sa na pozeráte, tak sú ploché, bez života a hlavne bez objemu. S týmto problémom bojuje mnoho žien. Čím sú vlasy dlhšie, o to viac sa treba o ne starať.

    Správny strih na objem vlasov je základným kameňov k dosiahnutiu želaného výsledku. Vlasy strihané postupne sú odľahčené od svojej váhy a okamžite pôsobia ľahšie a objemnejšie. Aj ofina alebo jednoduchý prameň po boku hlavy sa môžu stať tou nebadateľnou prísadou, ktorá však úplne zmení váš look k lepšiemu.

    Ale správny strih sám o sebe nestačí. Preto začnite už starostlivým výberom šampónu a kondicionéru na zväčšenie objemu vlasov.

    Nezabudnite ani na kvalitné masky na vlasy, ktoré sú špecificky určené na odľahčenie vlasov a zväčšenie objemu.

    Sušte si vlasy so zaklonenou hlavou dopredu tak, aby sa nadvihli od korienkov a neboli prilepené na hlave.

    Nakoniec správny styling a výber štýlu dodajú vašej krásnej dlhej hrive ten správny a originálny šmrnc. Prečítajte si naše rady ako sa učesať a ako si upraviť vlasy.

    Ofina áno, či nie?

    Odpoveď je áno, ale len v prípade ak je dlhšia a je mierne otvorená na čele alebo na boku. Voľne padajúce „neposedné“ pramene ofiny budú pôsobiť ľahšie a objemnejšie a tým pádom aj celý váš účes. Ak ste sa rozhodli pre krátky bob, tak si môžete ponechať aj hustejšiu rovnú ofinu, ale zvyšok vlasov nakučerte alebo rozstrapaťte. Pri celkom krátkych vlasoch je vhodnejšia strapatá alebo vyčesaná ofina.

    Päť dokonalých účesov na objem vlasov

    Rovnako dôležitý ako strih na objem vlasov, je aj ich správny styling a konečná úprava. Na to, aby vaše jemné vlasy nevyzerali „utľapkane“, používajte len kvalitné gély a vosky, ktoré zbytočne nezaťažia váš vlas. Pamätajte si, že tieto prípravky sa niky nenanášajú na korienky, ale len na konce vlasov, aby pôsobili nadýchane a ľahko.

    Ako si teda sušiť a učesať vlasy? Tu je zopár rád a účesov.

    1. Cop

    Ak sa nechcete vzdať dlhých vlasov a radi nosíte vrkoč, tak aj dámy, ktoré majú hladké alebo riedke a jemné vlasy si ho môžu občas dovoliť. Stačí si ho spraviť trochu inak ako zvyčajne, aby vlasy pôsobili hustejšie a s väčším objemom.

    Natupírujte si vlasy kúsok nad bodom, kde si chcete vypnúť vlasy do copu. Jemne ich učešte len na povrchu, aby neboli strapaté a zaviažte. Nechajte si bokom prameň vlasov, ktorý potom môžete obtočiť okolo gumičky, aby ju nebolo vidno.

    Ak máte príliš jemné a lámavé vlasy a nechcete ich tupírovať, tak použite buď tužidlo alebo suchý šampón a rozstrapaťte jemne len rukami. Ofina alebo menší prameň vlasov voľne pustený po boku hlavy dokonale doplnia váš nadýchaný a štýlový cop.

    strihy na objem vlasov - cop

    2. Drdol

    Poradíme vám veľmi jednoduchý trik, aby váš drdol nebol príliš malý a neforemný. Nebudete potrebovať k tomu ponožky, donuty alebo iné pomôcky. Stačí vypnúť vlasy do gumičky tak, aby ste si ich príliš neuhladili. Nepripevnite si ho príliš pevne, a pomocou rúk uvoľnite aj zopár prameňov, aby vyzerali nadýchane a aj trošku rozstrapatene. Kľudne ponechajte voľnú ofinu alebo nejaké pramene po boku tváre.

    Vlasy vo vrkoči učešte smerom od končekov ku korienkov. Naberú na objeme a potom ich stále jemne obtočte okolo gumičky, aby vytvorili ľahký a veľký drdol. Pripevnite sponkami a lakom na vlasy. Jednoduché, však? Výsledok je úžasný a neuveriteľne rýchly.

    účes drdol

    3. Vypnuté vlasy

    Ďalším veľmi obľúbeným účesom, ktorý pomáha zväčšiť objem vlasov, sú vypnuté vlasy do polovice hlavy. Môžete si jednoducho vypnúť vrchnú časť vlasov podľa vášho obľúbeného štýlu. Natupírujte si ofinu smerom dozadu, vypnite sponkami vlasy po bokoch hlavy a prekryte ich dozadu vyčesanou nadýchanou ofinou. Tento štýl je vhodnejší pre rovné a veľmi hladké vlasy. Máte krátku ofinu, alebo zvlnené vlasy? Nechajte sa inšpirovať natupírovaným účesom v štýle Brigitte Bardot zo 60-tych rokov.

    Ak radi nosíte vypnuté vlasy, tak máte veľmi veľa štýlov a účesov na výber. Vyhnite sa však za každú cenu uhladeným, navoskovaným a príliš pevne uviazaným vlasom. Ak im chcete dodať objem a vzdušnosť, zvoľte si radšej voľnejšie, strapatejšie a „samopašné“ účesy.

    4. Kučery a vlny

    Nič nedodá vlasom lepší objem ako kučeravé alebo zvlnené vlasy. Veľmi aktuálny a moderný je wavy bob, ktorý pôsobí celkom prirodzene. Postačí vám len okrúhla kulma a zopár minút pred zrkadlom.

    Aby dlhšie vlasy nepôsobili nudne, tak ich takisto oživte kučerami a vlnami. Stačí vám zvlniť pramene od polovice dĺžky vlasov ku končekom a hneď naberú objem a pohyb. Je to o niečo zdĺhavejšia príprava, ale výsledný efekt stojí za to. Predsa len dlhé vlasy si vyžadujú viacej pozornosti a starostlivosti.

    Tieto kučery dosiahnete buď kulmovaním jednotlivých prameňov alebo sušením vlasov s okrúhlou kefou a správnou technikou.

    Na internete existuje nespočetné množstvo návodov a tutoriálov ako si nakučeraviť vlasy. Avšak opatrne, žehličky a kulmy môžu vaše vlasy poškodiť!

    strihy vlasov - kučery a vlny
    strihy vlasov - čelenka

    5. Čelenka

    Aj čelenka alebo korunka vo vlasoch môže originálne oživiť váš účes. Sú ideálne nielen na elegantné príležitosti, ale aj každodenné nosenie. Rovnako kvetiny a iné vlasové ozdoby môžu byť skvelým doplnkom vo vlasoch. Rozhodne odvedú pozornosť od príliš riedkych a spľasnutých vlasov.

    Pohrajte sa aj s farbami

    Objem vlasom môže dodať aj správny výber farby na vlasy. Môžete sa hlavne pohrať s rôznymi odtieňmi farieb, ale vyberte si vždy svetlejšie farby, ktoré opticky pridávajú na objeme.

    Shatush, bronde, melír alebo degradè, vyberte si podľa chuti alebo podľa najnovšej módy. Vítané sú aj biely vlasy a aj experimenty s inými farbami ako ružová, či modrá.

    strihy vlasov - farby

    Príčesky alebo parochne

    Príčesky sú pramene vlasov spojené buď gumičkou, šnúrkou alebo sieťkou. Dajú sa jednoducho nasadiť na hlavu a spoje sa prekryjú vašimi prirodzenými vlasmi. Ich výhodou je hlavne dostupnosť a jednoduchosť použitia. Ak chcete mať krásne husté vlasy mávnutím čarovného prútika, tak si môžete jednoducho vybrať príčesok podľa nálady a farby vlasov. Ráno si ich pripevníte na vlasy a večer odložíte do zásuvky.

    Najkvalitnejšie pramene sú zhotovené z pravých vlasov a preto sú aj najdrahšie. Nikto si však ten rozdiel nevšimne, ako sa to stáva pri syntetických prameňoch. Možností je dnes veľmi veľa, dajú sa vybrať kučeravé vlasy, rovné dlhé copy, melírované pramene, alebo jednofarebné. Toto sú najpoužívanejšie a najznámejšie typy príčeskov:

    – konský cop

    – zapletaný vrkoč

    – drdol

    – vlasová gumička

    – príčesok s čelenkou

    – poloparochňa

     

    Zahusťovače vlasov

    Zahusťovače vlasov fungujú na inom princípe, ale výsledný efekt je prirodzený a vlasy vyzerajú hustejšie a objemnejšie. Sú to keratínové vlákna, ktoré sa prichytia na pôvodný vlas a viditeľne prekryjú presvitajúcu pokožku a tým dosiahnu to, že vlasy opticky pôsobia hustejšie. Ide o jednoduchý maskérsky trik, ktorý je však veľmi účinný. Vlákna pri správnej aplikácii dokážu vo vlasoch pôsobiť natoľko diskrétne, že ani pri pohľade z blízka ich nie je možné rozpoznať. Potom ich stačí jednoducho zmyť šampónom.

    Na záver zopár tipov pre účinné strihy na objem vlasov

    • Postupné strihy vlasov
    • Asymetrické strihy
    • Cestička vždy na boku, alebo vôbec žiadna cestička
    • Prirodzený efekt mierne zvlnených alebo strapatých vlasov
    • Kučery
    • Kvalitné stylingové prípravky, ktoré príliš nezaťažia a nezamastia vlasy