AKCIA
Otázky

0915 818 896 | po-pi 9:00 - 18:00

Androgenetická alebo androgénna alopécia – takzvané vzorové mužské a ženské vypadávanie vlasov je takto označované z dôvodu už známej – predvídateľnej schémy „vzorca“ vypadávania vlasov, vyznačenej na tzv. Norwoodovej stupnici u mužov a Ludwigovej stupnici u žien.

Androgénna alopécia a príznaky

  1. Nadmerné vypadávanie vlasov
  2. Znížená obnova rastu vlasov
  3. Miniaturizácia – pôvodný vlas býva nahradený menším, tenším nástupcom. (nižšie vo videu!)

Androgénna alopécia postihuje takmer 30% mužov pred dovŕšením 30. roku života a 50% nad 50 rokov. Tiež ňou trpí 40% žien nad 50 rokov.

Príčiny androgénnej alopécie

Príčiny androgénnej alopécie do dnešného dňa nie sú jednoznačné, hoci už podľa názvu je všeobecne rozšírený nazor, že zahŕňa hormonálny (Androgén) ako aj genetický predpoklad.

Zo všetkých hormónov vplývajúcich na ľudský vlas má androgén najväčší vplyv.

Ako hlavnú príčinu AA považujú lekári zvýšené množstvo Dihydrotestosterónu (DHT) v tele a vo vlasovej pokožke. Dihydrotestosterón je derivát mužského testosterónu, ktorý je zodpovedný za zmršťovanie vlasových folikulov na hlave.

Testosterón sa v tele mení na DHT pomocou enzýmu typu II 5-alfa reduktázy. Tento sa nachádza v mazových žľazách vlasových folikulov. Existuje rozšírená teória, že príčinou zmršťovania vlasových folikulov nie je množstvo testosterónu v krvnom obehu tela, ale hladina DHT, ktorý sa viaže na receptory vo vlasových folikuloch.

SLEDUJTE VIDEO AKO FUNGUJE RAST VLASOV A RASTOVÉ FAKTORY

Testované a potvrdené proti androgénnej alopécii – bez vedľajších účinkov!

Podporuje zdravý rast vlasov
Obnovuje rast nových vlasov
Šetrné, bez vedľajsích účinkov a podráždenia
• Vhodný aj ako sprievodné ošetrenie s minoxidilom

Čo je Dihydrotestosterón

U mužov je DHT hormón veľmi dôležitý pre dospievanie. Práve DHT spôsobuje rast ochlpenia na tele a na tvári. Avšak v neskoršom veku práve Androgény (prevažne DHT) spôsobujú redukciu a zmršťovanie vlasových folikulov na hlave.

Taktiež mnoho žien zaznamená zvýšené vypadávanie a rednutie vlasov na hlave počas tehotenstva alebo v období menopauzy. Je to opäť zapríčinené zvýšeným množstvom DHT v pokožke hlavy.

Ako pôsobí DHT na vlasy?

Proces deštruktívneho pôsobenia DHT na vlasy a ich cyklus sa dá popísať v niekoľkých fázach:

1. Vysokoaktívny dihydrotestosterón sa po derivácii naviaže na androgénové receptory vo vlasových folikuloch.

2. Pôsobením DHT následne dochádza k zmršťovaniu folikulov, čo má za následok stenčovanie vlasov na hlave, tzv.miniaturizáciu.

3. Takto poškodený vlasový folikul už nie je schopný produkcie zdravých vlasov.

Proces miniaturizácie môže trvať niekoľko rokov. Vlasy sa pôsobením DHT postupne každým cyklom zmenia na jemné bezfarebné chĺpky alebo jednoducho vypadnú.

DHT a vlasový cyklus

Čím dlhšie zostáva vlasový folikul v kontakte s DHT, tým viac je ním vytláčaný a zmršťovaný, čo spôsobuje, že produkovaný vlas je pri každom vlasovom cykle čoraz tenší, kratší a stráca svoju farbu. DHT tiež zvyšuje intenzitu vypadávania vlasov tým, že skracuje vlasový cyklus a jeho rastovú-anagénnu fázu a prinúti ich dosiahnuť fázu telogén predčasne, čo celý deštrukčný proces urýchľuje. Vypadávanie vlasov a ich úbytok je tak priam badateľný, keďže pri takto skrátenom vlasovom cykle nám stihne viac vlasov vypadnúť než následne dorásť.

Tým, že sú vlasové folikuly nútené dosiahnuť Telogén rýchlejšie, Anagén (rastová fáza) sa stáva kratšou, čo znamená viac a viac vypadnutých vlasov. Pokiaľ nezačneme s liečbou, tento proces pokračuje, folikuly sa postupne stávajú menšími a časom zanikajú.

 

Použité zdroje: http://www.solen.sk/pdf/014402a9c125a061447d39d1a7da7617.pdf

MUDr. Zuzana Kožuchová, Oddelenie dermatológie a korektívnej dermatológie, ENVY, Klinika estetickej medicíny, Košice

Ďalšie články o alopécii:

Androgénna alopécia
4.8 (95.56%) 18 votes

Share This