AKCIA
vyhody

Transplantácia vlasov: VIDEO, metódy, cena, novinky

od | máj 30, 2016 | 4 komentáre

Transplantácia vlasov vám v určitých prípadoch môže pomôcť vyriešiť problém s riedkymi vlasmi, ktoré sú následkom vypadávania vlasov. Trápia nielen mužov, ale aj ženy.

Či už máte ustupujúce kúty vo vlasoch alebo trpíte pokročilejšou alopéciou, riešenie máte na dosah. Vaše vlasy budú hustejšie a vy sa budete cítiť lepšie a získate stratené sebavedomie. Neočakávajte však pôvodný stav pred vypadávaním vlasov.

Čo predchádza transplantácii vlasov?

DHT (dihydrotestosterón) je prirodzený hormón v ľudskom tele a je hlavným dôvodom pre vypadávanie vlasov ako u žien, tak i u mužov a spôsobuje plešatosť.

Pri mužskej plešatosti sa vlasy strácajú najmä v prednej časti hlavy a vytvárajú sa kúty. U žien dochádza k difúznemu rednutiu vlasov na celej pokožke hlavy. Niektoré ženy však môžu strácať vlasy podobne ako muži.

Najčastejšou príčinou straty vlasov je genetická predispozícia zdedená z oboch strán rodiny. Pokles vlasov je súčasťou dedičného programu, ktorý má za následok rednutie vlasov a v mnohých prípadoch vedie až k plešatosti (androgénna alopécia).

Špecialisti na vlasy intenzívne predpisujú na liečbu vypadávania vlasov prípravky , ako je Finasterid (Propecia), minoxidil (Rogaine) a Dutasterride (Avodart).

Avšak jediným trvalým riešením pre liečbu genetickej plešivosti je transplantácia vlasov.

Čo je to transplantácia vlasov?

Transplantácia vlasov je chirurgický postup, pri ktorom sa premiestňujú vlasové folikuly z časti tela s názvom “darcovská časť” na holú alebo plešatejúcu časť tela, ktorá sa tiež označuje ako “príjemca”. Primárne je používaná ako chirurgické riešenie mužskej a ženskej plešatosti.

Z darcovskej časti sú odobraté  malé oblasti rozdelené na štepy, ktoré obsahujú vlasové folikuly, ktoré sú odolné voči plešatosti (väčšinou zadná časť hlavy) a sú transplantované do oblasti, ktorá je náchylná na plešatenie (predná časť hlavy).

Zákrok prebieha v celkovej anestézie, čiže počas neho pacient necíti žiadnu bolesť. Po prebratí môže cítiť jemné štípanie a môže tiež nastať opuch. Transplantáciu vlasov je možné použiť aj na iné časti tela ako je hlava, napríklad na obnovenie rias, obočia, fúzov alebo chlpov na hrudi.

Kedy sa transplantácia vlasov podstupuje?

 

Zákrok sa najčastejšie vykonáva pacientom, ktorí trpia androgénnou alopéciou (AGA). Pojem alopécia vyjadruje ohraničenú stratu vlasov.

Ohraničená strata vlasov typu alopécia areata (AA) sa vyznačuje okrúhlymi ložiskami bez vlasov. Spočiatku sú rozmiestnené samostatne, neskôr splývajú. Na ich okrajoch sú vidieť vlasy, ktoré sú skrátené a stenčené. Pre tento typ vlasov je zaužívaný pojem výkričníkové vlasy. Výkričníkové vlasy signalizujú prítomnosť ochorenia. Ich vlasové korienky sú v telogénnej fáze. Koža je v oblasti ložísk jemná, hladká, bez šupín a bez známok zápalu.

Čo odporúčame ako alternatívu k transplantácii vlasov

 

Ešte pred tým ako sa rozhodnete podstúpiť transplantáciu vlasov odporúčame vyskúšať šetrný a celosvetovo známy produkt – keratínové vlákna, alebo inak zahusťovač vlasov. V posledných rokoch sa stal jedným z najobľúbenejších riešení pre riedke vlasy. Je dokonca odporúčaný poprednými vlasovo-transplantačnými chirurgami pre ešte zdokonalenie vzhľadu transplantovaných vlasov.

keratínové vlákna Nanogen
zahustovac vlasov nanogen pred po adam

Vynikajúci produkt! Zmenil mi život a ten pocit opäť získaného sebavedomia je neopísateľný. Ďakujem

Adam (39)

Nanogen je v rámci môjho odboru výborným doplnkom, či sa jedná o zdokonalenie vzhľadu vlasov po transplantácii alebo o udržiavanie ich zdravého rastu.

Mudr. Roland Kelemen

Folliclinic, s.r.o. - Piešťany, špecializovaná klinika na transplantácie vlasov

PRED a PO – Výsledky zahusťovača zlasov U ŽIEN

príbehy ženy nanogen pred a po
Príbeh Sandra Nanogen pred po

Transplantácia vlasov a jej techniky

 

V USA vykonávali lekári transplatáciu už od roku 1950, časom sa však proces operácie technicky zmenil a vylepšil. Ako prvé chirurg vydezinfikuje pokožku hlavy a vstrekuje liek k znecitliveniu zadnej časti hlavy. Lekár zvolí jednu z dvoch metód pre transplantáciu: strip metódu (už sa nevykonáva) alebo extrakciu folikulárnej jednotky (FUE).

Strip metóda (už sa nerobí)

Touto metódou chirurg odstráni 6- až 10-palcový prúžok kože zo zadnej časti hlavy. Je rozdelený na štepy, ktoré sa potom transplantujú do postihnutého miesta. Nevýhodou tohto zákroku je, že môže po ňom zostať jazva. Tá sa dá však schovať vlasmi. Ďalším negatívom je vysoká možnosť poškodenia ostatných vlasových folikulov.

Extrakcia folikulárnej jednotky (FUE)

Pri podstúpení transplantácie touto metódou vám chirurg oholí zadnú časť vlasovej pokožky. Potom začne vyberať vlasové folikuly jeden po druhom pomocou špeciálnej mikroihly  a pomocou nej tiež vlasové folikuly vloží na postihnuté miesto. Na hlave sa vám budú hojiť malé bodky spôsobené vyberaním vlasových folikulov ihlou.

translantácia vlasov - postup

Transplantáciou vlasov môžete vyriešiť problém s:

 

•    kolieskami na hlave bez vlasov,
•    kútami,
•    ustupovaním vlasovej línie z čela,
•    zahustením vlasov
•    a ďalšími individuálnymi problémami a rôznymi rozsiahlymi plešinami

FUE - transplantácia vlasov

VIDEO AKO FUNGUJE FUE METÓDA TRANSPLANTÁCIE VLASOV

Po transplantácii vlasov

Možno budete musieť brať lieky proti bolesti po dobu niekoľkých dní. Lekár vám operované miesto obviaže. Obväz budete musieť nosiť najmenej jeden až dva dni. Možno budete musieť užívať antibiotiká alebo protizápalové lieky.

Väčšina ľudí je schopná vrátiť sa do práce 2 až 5 dní po operácii. Počas 2 až 3 týždňov po operácii transplantované vlasy vypadnú, ale mali by ste si začať všímať nový rast v priebehu niekoľkých mesiacov.

Počas prvých desiatich dní, prakticky všetky transplantované vlasy sú nevyhnutne traumatizované ich premiestnením a začnú vypadávať. To sa označuje ako “šoková strata”.

Po dvoch až troch mesiacoch začnú rásť nové vlasy z presunutých folikulov. Pacientove vlasy budú rásť normálne a budú postupne “hustnúť” počas nasledujúcich šiestich až deviatich mesiacov.

Akákoľvek následná strata vlasov je pravdepodobná najmä z neošetrených plôch. Niektorí pacienti sa rozhodnú použiť lieky na spomalenie takejto straty.

Čo ovplyvňuje výsledky transplantácie vlasov?

 

Výsledok závisí od farby a štruktúry vlasov, rovnako aj od množstva plešatej plochy, ktorú sa lekár bude snažiť zakryť. Hrubé, šedé a svetlo sfarbené vlasy poskytujú lepšie prekrytie ako jemné, tmavo sfarbené vlasy. Počet transplantovaných štepov sa líši od jednotlivca. Čím bližšia je vaša farba vlasov k farbe vašej pleti, tým lepší vzhľad a kvalitu pokrytia vlasov môžete dosiahnuť.

Tmavé kučeravé vlasy a tmavá pleť, aká sa vyskytuje u Afričanov, poskytuje najmenší kontrast medzi farbou pleti a farbou vlasov, a tým poskytujú najlepšie vizuálne výsledky transplantácie vlasov. Dá sa povedať, že z vizuálneho hľadiska ľudia s bledou pleťou a s tmavými vlasmi predstavujú pre chirurga najväčšiu výzvu v oblasti transplantácie vlasov, pretože majú najväčší kontrast medzi farbou kože a vlasov.

Nežiaduce účinky transplantácie vlasov

 

Rednutie vlasov, známe ako “šoková strata”, je častým nežiaducim účinkom, ktorý je zvyčajne dočasný. Ďalšie vedľajšie účinky zahŕňajú opuchy v operovaných oblastiach. Ak je opuch veľmi nepríjemný, nasadí sa liečba, ktorá ho zmierni. Navyše pacient musí byť opatrný, ak jeho pokožka hlavy začne svrbieť a dokonca sa môžu vytvoriť chrasty. Hydratačný alebo masážny šampón môže zmierniť tieto príznaky.

Cena za transplantáciu vlasov

 

Cena za transplantácie vlasov do značnej miery závisí na množstve transplantovaných vlasov, ale zvyčajne sa pohybuje v rozmedzí od 4000 eur až 15,000 eur. Väčšina poisťovní ich nepokrývajú.

Viac o transplantácii vlasov a skúsenosti pacientov získate aj na:

https://www.estheticon.sk/zakroky/transplantacia-vlasov