AKCIA
Otázky

0915 818 896 | po-pi 9:00 - 18:00

Alopecia je všeobecný lekársky termín používaný pre nadmerné vypadávanie vlasov. Existuje mnoho typov vypadávania vlasov resp. foriem alopécie, ktoré môžu mať rôzne príčiny a rôzne príznaky. Poznáme tieto formy alopécie:

Najbežnejšie formy:

  • Androgénna alopecia – Mužská a ženská plešatosť
  • Alopecia areata – ohraničená strata vlasov
  • Trakčná alopécia – strata vlasov spôsobená ich dlhodobou fyzickou záťažou

Ďalšie formy alopécie:

  • Alopecia totalis
  • Alopecia universalis
  • Jazvová alopecia
  • Anagénne effluvium
  • Telogénne effluvium

Mužská a ženská plešatosť – Androgénna alopécia

Plešatosť mužského typu je najčastejším prejavom vypadávania vlasov, ktoré postihuje milióny mužov po celom svete. Najčastejšie sa začína prejavovať koncom dvadsiatych rokov alebo začiatkom tridsiatych rokov života človeka. Štatistiky hovoria, že každý druhý muž po dovŕšení päťdesiateho roku života trpí alopeciou.

Takzvaný vzor alebo vzorec, ktorým vlasy z hlavy ubúdajú a vytvárajú tak typickú vlasovú líniu plešatosti, je u väčšiny mužov totožný. Bežná je strata vlasov na temene hlavy, ustupujúca línia z čela alebo takzvané kúty po bokoch hlavy.

Plešatosť mužského typu je dedičná. To znamená, že ak niekto z vašej rodiny trpí týmto ochorením, je možné, že zasiahne aj vás. Mužská plešatosť je daná genetikou až z 90%.

Androgénna alopécia u žien

Rovnako ako toto nepríjemné ochorenie dokáže ovplyvňovať mužov vie potrápiť aj ženy. U žien sa alopecia najčastejšie vyskytuje vo forme takzvaného difúzneho stenčovania vlasov. Typickým prejavom je presvitajúca pokožka hlavy v miestach na temene, resp. riedka cestička alebo miesta, kde sa pramene vlasov rozdeľujú.

Nie je zistené, či je aj ženská alopecia dedičná. Jej príčiny sú menej známe. Zvyčajne sa však vyskytuje po prekonaní menopauzy.

NÁŠ TIP – TESTOVANÉ A ÚČINNÉ PROTI ANDROGÉNNEJ ALOPÉCII:

Podporuje zdravý rast vlasov
Obnovuje rast nových vlasov
Šetrné, bez vedľajsích účinkov a podráždenia
• Vhodný aj ako sprievodné ošetrenie s minoxidilom

POPRI ANDROGÉNNEJ ALOPÉCII EXISTUJÚ ĎALŠIE FORMY ALOPÉCIE:

Alopecia Areata

Alopecia areata je autoimunitné ochorenie, ktoré spôsobuje ložiskové vypadávanie vlasov. Strata vlasov zvyčajne postihuje pokožku hlavy, ale môže sa vyskytnúť aj v iných oblastiach tela.

Aké sú príčiny?

Presné príčiny alopécie areata nie sú úplne známe, avšak predpokladá sa, že môže byť zapríčinená útokom imunitného systému tela na vlasové folikuly. V niektorých prípadoch to môže byť tiež následkom celkového stresu organizmu.

Táto forma alopécie sa prejavuje ako vypadávanie vlasov v nepravidelných zhlukoch a môže viesť aj k úplnej strate vlasov a ochlpenia na tele. U niektorých pacientov však dochádza (aj bez liečby) k spontánnej remisii.

Príznaky alopecie areata

Hlavným príznakom alopecie areata je vypadávanie vlasov v tzv. ložiskách. Vlasy zvyčajne vypadávajú v tvare malých alebo väčších okrúhlych miest na pokožke hlavy. Tieto lysé miesta sú zvyčajne rozsiahle niekoľko centimetrov alebo menej. V prvých štádiách môžete spozorovať zhluky vlasov na vankúši alebo v sprche.

Avšak túto formu vypadávania vlasov môžu tiež spôsobiť iné typy ochorení. Medzi ne patrí ochorenie štítnej žľazy, nedostatok nutričných hodnôt a stres.

Diagnostika

Samostatné vypadávanie vlasov nestačí na diagnostikovanie alopecie areata. Vlasy môžu kedykoľvek znova narásť a potom môžu znova vypadnúť. Rozsah vypadávania vlasov a ich opätovného rastu sa výrazne líši od človeka k človeku.

Je nákazlivá?

Alopecia areata nie je nákazlivá. Je zapríčinená tým, že imunitný systém napadne a ničí vlasové folikuly, čo spôsobuje vypadávanie vlasov. Toto ochorenie sa najčastejšie vyskytuje u inak zdravých ľudí.

Ako ju liečiť?

Alopecia areata sa objavuje u mužov aj u žien v ktoromkoľvek veku. Najčastejšie sa vyskytuje u ľudí, ktorí majú v rodinnej anamnéze autoimunitné poruchy, ako je diabetes typu 1 alebo reumatoidnú artritídu. Žiaľ, liečba je stále problematická a ochorenie je na terapiu často rezistentné.

Alopécii areata sa exkluzívne venujeme v článku TU.

Pri alopécii areata je zahusťovač vlasov vhodné riešenie!

Najobľúbenejší zahusťovač vlasov na svete!
Prirodzený výsledok za pár sekúnd
Odolný voči dažďu, vetru a potu
• V 10 farebných prírodných odtieňoch

Neverila by som, že takýto prípravok existuje. Už si ani neviem predstaviť život bez neho. Okamžitý a prirodzený efekt, skvelý pocit!

Alica (30)

Pre mnoho ľudí trpiacich alopéciou areata sú zahusťovače vlasov a vlasové korektory užitočné najmä preto, že strata ich vlasov je zvyčajne iba dočasná. Zahusťovače vlasov prichádzajú s riešením, ktoré je cenovo dostupné, okamžité a zároveň tak u človeka zmierňuje stres podmienený situáciou, čo môže výrazne prispieť ku zotaveniu.

Alopecia areata môže viesť k ďalším typom vypadávania vlasov!

 

  • Alopecia totalis (strata všetkých vlasov).
  • Alopecia universalis (strata všetkých vlasov a ochlpenia na celom tele)

Viac o nich sa dočítate ďalej v článku.

Trakčná alopéciaAlopecia totalis a universalis

Trakčná alopécia

Je dôsledkom dlhodobej fyzickej námahy vlasov. Trakčná alopécia je pozorovateľná hlavne u ľudí s dlhými vlasmi. Trakčná alopécia môže byť spôsobená nosením určitých – vlasy namáhajúcich účesov, stiahnutých vrkočov a copov.
Akonáhle sú spomínané faktory u človeka eliminované, táto forma vypadávania vlasov obyčajne zaniká.

Pri trakčnej alopécii sú šetrné šampóny vhodným riešením!

Viac o šampónoch NANOGEN pre mužov a ženy TU.

Alopecia totalis a alopecia universalis

Alopecia totalis znamená úplnú stratu vlasov na hlave, Alopecia universalis má za následok úplnú stratu vlasov a ochlpenia na celom tele. Tieto formy vypadávania vlasov sú najviac viditeľné a doteraz na ne neexistuje liek. Veľa pacientov trpiacich touto formou alopécie investuje do parochní a príčeskov.

Existuje veľa ďalších príčin vypadávania vlasov alebo difúzneho stenčovania vlasov, od určitých ochorení, hormonálnej nerovnováhy, vlastností pokožky, až po následky medikamentnej liečby.

Pokiaľ vás zaujímajú príčiny vášho vypadávania vlasov, mali by ste požiadať o radu svojho lekára.

Ďalšie články o alopécii:

Alopécia | formy alopécie – ako ich spoznať?
5 (100%) 15 votes

Share This