AKCIA
vyhody

Seborea – seboroická dermatitída | Ako ju liečiť?

od | jún 14, 2016 | 10 komentáre

Červené, svrbivé vyrážky na pokožke hlavy, ktoré majú vločkovitý charakter, môžu byť spôsobené ochorením s názvom seboroická dermatitída – seborea vo vlasoch. Toto ochorenie je celkom časté a zasahuje pokožku. Vizuálne je dosť podobné ochoreniam ako lupienka, ekzém alebo alergické reakcie. Príznaky tejto choroby môžete spozorovať na tele, ale aj na vašej pokožke hlavy.

Seborea - seboroická dermatitída

seborea

 

Seborea príčiny

Zatiaľ nie je známe, čo presne spôsobuje seboroickú dermatitídu. Vedci však predpokladajú, že je spôsobená kombináciou nasledujúcich vecí, ku ktorým patrí:

s

Stres

s

Suché počasie

s

Gény

s

Kvasinky, ktoré normálne žijú na koži

s

Chlad

s

Určitý zdravotný stav a lieky

Seborea vo vlasoch predstavuje obvykle dlhodobý stav. Pravdepodobne budete potrebovať veľa opakovaných liečení pred tým, než príznaky odznejú úplne. Vždy je tu riziko, že sa môže opäť vrátiť. Toto ochorenie môžete potlačiť správnou kombináciou starostlivosti o pokožku a dodržiavaním liečby.

Riziko vzniku seboroickej dermatitídy je vyššie u novorodencov a u ľudí vo veku 30 – 60 rokov. Ochorenie seborea sa častejšie vyskytuje u mužov ako u žien. Náchylní sú k nej ľudia s mastnou pleťou.

Nasledujúce ochorenia môžu zvýšiť riziko vzniku seboroickej dermatitídy.

Akné

Parkinsonova choroba

Alkoholizmus

Depresie

Poruchy príjmu potravy

AIDS

Epilepsia

Svrab

Rosacea

Srdcový infarkt alebo mŕtvica

Symptómy seboroickej dermatitídy

Lupiny a crandle cap, čo je ochorenie vyskytujúce sa najmä u detí, sú častými príznakmi seboroickej dermatitídy. Deti do 3 mesiacov a mladšie často dostanú ochorenie cradle cap: sú to fľaky  žltej alebo hnedej farby na ich pokožke. Zvyčajne zmiznú skôr ako dovŕšia jeden rok života, hoci je tu riziko návratu v puberte.

U detí …

… sa seborea môže prejavovať v podobe zaparenín. Pleť môže svrbieť, páliť, alebo vyzerať červeno. Pokožka, ktorá sa odlupuje môže byť biela alebo žltkastá, môže pôsobiť vlhko alebo môže byť mastná.

Pretože seborea môže vyzerať ako iný kožný problém, mali by ste navštíviť svojho lekára, ktorý stanoví diagnózu a postup správnej liečby.

Dermatológ bude pravdepodobne žiadať záznamy z vašej zdravotnej histórie. Možno budú potrebné ďalšie testy, ak sa lekár domnieva, že to súvisí s iným zdravotným problémom.

Medzi ďalšie príznaky seboroickej dermatitídy patria:

svrbenie vlasovej pokožky - seborea
=

Šupiny na koži (lupiny) na pokožke hlavy, na vlasoch, obočí, fúzoch

=

Škvrny na mastnej pokožke

=

Červená koža

=

Začervenanie alebo chrastavenie očných viečok (blefaritída)

=

Možné svrbenie alebo pichanie

Ak dostanete seboroickú dermatitídu na tvári, prejaví sa okolo nosa, na očných viečkach alebo za ušami.

Na tele sa seborea najčastejšie vyskytuje na týchto miestach:

  • v strednej časti hrudníka
  • v rozkroku
  • na zadku
  • okolo pupka
  • pod prsiami
  • v záhyboch kože v podpazuší a na nohách

Liečba seboroickej dermatitídy

Základom je udržať si čistú pokožku hlavy. Odporúčame zbaviť ju nečistôt pred každým spánkom. Ak nechcete často používať šampón tak si vlasy minimálne opláchnite vodou. Pri kúpe šampónu buďte opatrní. Nekupujte si lacné prípravky plné chemikálii, ktoré ste väčšinou zbadali v reklame. Zamierte radšej do lekárne a nechajte si poradiť. Pozorne si prečítajte zloženie prípravku.

Proti seboroickej dermatitíde sa odporúčajú prípravky s obsahom látky ciklopiroxolamín. Ten je účinný proti kvasinke Malassezia, ktorá vyvoláva šupinatosť a seboroickú dermatitídu.

NÁŠ TIP: Šampón proti svrbeniu, lupinám a pre udržanie zdravej pokožky hlavy

šampón pre riedke vlasy

Unikátny šampón pre mužov a pre ženy
Vhodný pre podráždenú a citlivú pokožku
Hĺbkovo čistí a osviežuje pokožku hlavy
Účinný proti lupinám

Bezkonkurenčný šampón! Vlasy sú objemnejšie už po prvom umytí a zbavila som sa lupín. Príjemne vonia!

Silvia (32)

Ostatné prípravky, ktoré môžu pomôcť pri liečbe

Z

Protiplesňové prípravky

Z

Špeciálne šampóny

Z

Kortikosteroidové vodičky

Z

Sírové produkty

Seborea – seboroická dermatitída

Seboroická dermatitída je časté kožné ochorenie, ktoré postihuje predovšetkým pokožku hlavy. Spôsobuje šupinaté škvrny, začervenanú kožu a lupiny. Seboroická dermatitída môže tiež ovplyvniť mastné oblasti tela, ako je tvár, horná časť hrudníka a chrbta.

Seborea nemá vplyv na celkový zdravotný stav, ale môže mať za následok, že sa pacient cíti nepríjemne a je v rozpakoch. Ochorenie nie je nákazlivé a nie je ani známkou zlej osobnej hygieny.

 

Je seborea infekčná?

Seboroická dermatitída nie je infekčné ochorenie, ale môže zahŕňať infekcie. Seboroická dermatitída je predovšetkým kožné ochorenie, avšak môže sa tiež prejavovať dočasnou stratou vlasov, ak sa vyskytuje na hlave či iných kožných oblastí, kde rastú vlasy.

Seborea ako zápalové ochorenie

Seborea sa prejavuje ako šupinatá, niekedy aj mastná, zapálená svrbivá pokožka hlavy, ktorá môže dokonca bolestivá na dotyk. Ide o zápalové ochorenie, ktorého príčina nie je dobre známa, aj keď sa zdá, že ide o genetické ochorenie, ktoré sa prejavuje najmä u belochov.

Zdá sa, že mazové žľazy vlasových vačkov začnú produkovať veľmi bohatú formu kožného mazu. Maz obsahuje menej voľných mastných kyselín a skvalén, ale väčšie množstvo triglyceridov a cholesterolu.

Sčasti môžu byť spúšťačom androgénne steroidy. Hormonálne výkyvy (obdobie puberty) môže aktivovať nástup seboroickej dermatitídy. Seboroickú dermatitídu je možné pozorovať aj u niektorých novorodencov. Stres a chronická únava môžu zhoršiť toto ochorenie.

Čo proti seboroickej dermatitíde?

Na Seboroickú dermatitídu je vhodné dodržať správne stravovacie návyky, konzumovanie zeleniny, vyhýbať sa alkoholu a používať kvalitnú kozmetiku, ktorá je šetrná a určená na citlivú a podráždenú pokožku.