Najlepšie vlasové sérum opäť na sklade!
nanogen logo

NANOBLOG

Vitamíny na vlasy: TOP 12 kľúčových živín pre vlasy

Obsah článku

Vitamíny na vlasy a ich nedostatok úzko súvisí s problémom vypadávania vlasov a ich rastom. Ak vaše telo trpí nedostatkom vitamínov dlhšiu dobu, vlasové folikuly nemajú dostatok živín, ktoré sú potrebné na udržanie normálneho rastového cyklu. Deficit týchto vitamínov spôsobuje, že sú vlasy krehké a náchylné k poškodeniu.
vitamíny na vlasy
Vitamíny na vlasy a ich nedostatok úzko súvisí s problémom vypadávania vlasov a ich rastom. Ak vaše telo trpí nedostatkom vitamínov dlhšiu dobu, vlasové folikuly nemajú dostatok živín, ktoré sú potrebné na udržanie normálneho rastového cyklu. Deficit týchto vitamínov spôsobuje, že sú vlasy krehké a náchylné k poškodeniu.

Vitamín D, C, B komplex a železo majú významný vplyv na rast vlasov. Hrajú dôležitú úlohu vo výžive vlasov zvnútra a znižujú ich poškodenie. Udržiavanie optimálnej hladiny týchto vitamínov je skvelým spôsobom ako bojovať proti poruchám vlasov vyvolaných zlými nutričnými hodnotami. V tomto článku si priblížime ako jednotlivé vitamíny vplývajú na zdravie a rast našich vlasov.

Zdravý životný štýl je pre zdravé vlasy nevyhnutný

Než sa dostaneme ku konkrétnym látkam, vitamínom a minerálom, povedzme si niečo všeobecne o zdravej výžive a zdravom životnom štýle.

Zdravýživotný štýl znamená niekoľko základných pravidiel – dostatok pohybu, vyvážená a kvalitná strava, dostatočný príjem tekutín.

Ale keďže starať sa musíme aj o svoj psychický stav, dôležité je tiež mať dostatok spánku a minimum stresu. To sa možno ľahšie povie než urobí, avšak v dnešnej dobe existuje veľa spôsobov, ako v našom živote stres čo najviac eliminovať.

Pre každého z nás platí niečo iné, preto skúšajte, čo je pre vás to najvhodnejšie riešenie.

1. Vitamíny na vlasy skupiny B (Biotín)

Biotín je vitamínový B-komplex a niekedy  sa nazýva aj ako vitamín B7 alebo vitamín H. Vaše telo ho produkuje v črevách a je tiež obsiahnutý v potravinách, ako je tmavo zelená listová zelenina, orechy a žĺtky. Nedostatok biotínu môže spôsobiť vypadávanie vlasov. Biotín podporuje rast vlasov, obnovuje vlasové folikuly, ktoré už narástli. Prijímanie biotínu vo vašej strave môže mať za následok silnejšie, plnšie a zdravšie vyzerajúce vlasy. Vitamín B5 podporuje nadobličky, ktoré pomáhajú stimulovať rast vlasov. Hlavným príznakom nedostatku biotínu je vypadávanie vlasov. Nedostatok môže byť spôsobený s fajčením, zhoršenou funkciou pečene alebo dokonca tehotenstvom. 

vitamín skupiiny B na vlasy - avokádo

Výskum naznačuje, že značný počet žien nemá dostatok biotínu v priebehu normálneho tehotenstva v dôsledku rýchlo sa deliacich buniek  a vyvíjajúceho sa plodu, ktorý si vyžaduje biotín pre syntézu základnej karboxylázy. Odborníci preto navrhujú zvýšiť dennú dávku biotínu u tehotných žien.

Zabrániť vypadávaniu vlasov a zvýšiť ich pevnosť môžete, ak si zoberiete jednu tabletu vitamínu B-komplexu alebo biotínu  denne. Konzumáciou biotínu a potravín bohatých na vitamín B5, ako sú vajcia, hovädzie a kuracie mäso, strukoviny, avokádo, orechy a zemiaky, sa môžete  vyhnúť problémom s vlasmi.

železo na vlasy - šošovica

2. Kľúčový vitamín na vlasy - Železo

Prehľad niekoľkoročných výskumov naznačuje, že nedostatok železa má oveľa užšie väzby s vypadávaním vlasov, než si väčšina lekárov myslí. Doplnenie železa v tele môže byť kľúčom k obnoveniu rastu vlasov. Železo je životne dôležité pre prenos kyslíka do buniek v celom tele, vrátane vlasových folikulov. Pre produkciu vlasov je potrebný dostatočný prísun železa.

 

Vedci zistili, že ženy trpiace vypadávaním vlasov majú významne nižšie zásoby železa ako ženy, ktoré tento problém netrápi. Prekvapivo, to platilo najmä pre ženy s alopeciou areata. Teória vedcov spočíva v tom, že nižšia hladina železa znižuje prah pre rozvoj vypadávania vlasov akéhokoľvek druhu u geneticky predisponovaných jedincov.  Takže u ľudí so sklonom k dedičnému vypadávaniu vlasov nízka hladina železa urýchľuje proces vypadávania vlasov. Vedci predpokladajú, že to súvisí s faktom, že vlasové folikuly si pri raste vyžadujú veľa železa.

Je potrebné uvedomiť si, že doplnky železa nie sú liekom na plešatosť, pri nadmernom vypadávaní vlasov však môžu pomôcť. Preto sa odporúča užívať výživový doplnok so železom denne a nesmiete zabúdať na stravu bohatú na železo, ako je tofu, šošovica, fazuľa, ustrice, sušené slivky, hrozienka a chudé hovädzie mäso.

Majte sa však na pozore pred nadmerným príjmom železa. Môže spôsobiť preťaženie organizmu, čomu je potrebné sa vyhnúť.

3. Vitamín D na vlasy

Vlasové folikuly sú veľmi citlivé na hormóny a vitamín D je hormón, ktorý hrá dôležitú úlohu v homeostáze vápnika, imunitnej regulácii a pri raste buniek. Vo vedeckom svete je dobre známe, že alopecia areata sa bežne vyskytuje u pacientov s nedostatkom vitamínu D.

Vedecký výskum ukazuje, že vitamín D môže pomôcť kmeňovým bunkám zvýšiť a udržať ich schopnosť produkovať vlasy. Aj keď to neznamená vytvorenie nových vlasových folikulov, môže priaznivo pôsobiť pri reaktivácii existujúcich folikulov a pri výrobe zdravých vlasov.

Najlepší spôsob ako absorbovať vitamín D je prostredníctvom slnečného žiarenia. Ak si sadnete na slnko približne na 10 – 15 minút, absorbujete asi 10,000 jednotiek prírodného vitamínu D. Ak chcete zvýšiť hladinu vitamínu D z potravinových zdrojov, jedzte potraviny ako je makrela, úhor, losos, mečiar a huby.

zdroj vitamína d na vlasy - losos
citrón na vlasy

4. Nezábudajme ani na “najznámejší” vitamín C

Vitamíny sú pre zdravie našich vlasov kľúčové, to už vieme. Možno vás však prekvapí, že tak ako iné vitamíny na vlasy, aj vitamín C môže prispieť k ich zdraviu. Experimentálne dôkazy naznačujú, že oxidačný stres hrá dôležitú úlohu v procese starnutia. Reaktívne formy kyslíka alebo voľných radikálov sú vysoko reaktívne molekuly, ktoré môžu priamo poškodiť bunkové membrány, lipidy, proteíny a DNA.

 

S vekom sa produkcia voľných radikálov zvyšuje, čo vedie k poškodeniu bunkových štruktúr a k starnutiu vlasov.

Ak chcete bojovať proti poškodeniu voľnými radikálmi a chrániť vaše vlasy pred starnutím, jedzte potraviny bohaté na vitamín C. Je všeobecne známe, že citrusové plody ako pomaranče a citróny sú dobrým zdrojom vitamínu C, ale nájdeme ho aj v paprike, ružičkovom keli, v brokolici, v jahodách, grapefruite a v kivi.

5. Niacín známy ako vitamín B3

Niacín je menej známy vitamín, ktorý hrá veľkú úlohu v zdravom raste vlasov. Pomáha vyživovať vlasovú  pokožku tým, že podporuje krvný obeh. Jeho hlavnou funkciou je premeniť sacharidy na energiu.  Pomáha udržiavať štruktúru krvných buniek a zlepšenie krvného obehu, čo má za následok väčší prietok krvi do pokožky hlavy, rovnako ako viac kyslíka a živín do vlasových folikulov. Niacín sa vyskytuje v potravinách, ako sú hovädzie mäso, vajcia, tuniak, orechy a huby.

niacín na vlasy - hovädzie mäso
zinok proti vypadávaniu vlasov - slnečnicové semienka

6. Zinok proti vypadávaniu vlasov

Zinok je životne dôležitý minerál pre zdravé vlasy, kožu a nechty. Niektorí odborníci sa domnievajú, že nedostatok zinku môže viesť k zhoršeniu štruktúry proteínu, ktorý tvorí vlasový folikul. Keď sú vlasové folikuly oslabené, môže to viesť k vypadávaniu vlasov. Navyše, zinok hrá kľúčovú úlohu v DNA a RNA výrobe, ktoré sú nevyhnutné pre normálne delenie buniek vlasových folikulov, čo vedie k zdravšiemu rastu vlasov. Medzi potraviny obsahujúce zinok patria ustrice, hovädzie a jahňacie mäso, špenát, tekvicové semienka a kešu oriešky.

7. Jód pre riešenie problémov štítnej žľazy

Narušenie štítnej žľazy môže spôsobiť vypadávanie vlasov a jód je nevyhnutný pre podporu produkcie hormónov štítnej žľazy. Poruchy štítnej žľazy sa pozorovali až u 28% ľudí trpiacich alopéciou. Bez dostatočného množstva hormónov štítnej žľazy zostáva viac vlasových folikulov v “pokojovej” fáze (telogénnej) ako v rastovej fáze (anagénnej). Konzumáciou morských plodov dvakrát týždenne dostaneme do tela potrebnú dávku jódu. Nachádza sa aj v banánoch, kalerábe, vajíčkach a strukovinách.

zdroj jódu pre zdravie vlasov - morské plody
zdroj selénu - kukurica

8. Aj selén je dôležitý

Selén je minerálny stopový prvok, ktorý pomáha telu bojovať proti ochoreniam,  ako je rakovina, AIDS a kardiovaskulárne choroby. Poskytuje veľa výhod, pretože je tiež antioxidant a hrá  úlohu pri udržiavaní metabolickej telesnej funkcie. Pomáha nášmu pankreasu, slezine, obličkám a pečeni správne fungovať. Je tiež potrebný pre zdravý rast vlasov a hojenie rán, popálenín a iných poranení kože. Selén pomáha telu bojovať proti voľným radikálom, ktoré sú pre zdravý rast vlasov a kožných buniek veľmi škodlivé, pretože vedú k predčasnému starnutiu a oslabeniu vlasových folikulov. Selén podporuje zdravý rast vlasov a zabraňuje vypadávaniu vlasov tým, že potlačuje voľné radikály. Nájdeme ho v kukurici, bravčovom a teľacom mäse, v daroch mora. Bohatými zdrojmi selénu sú aj orechy.

9. Kyselina listová ako vitamín B9

Kyselina listová je syntetická verzia vitamínu B9. Zdravé vlasové folikuly musia byť správne vyživované s dostatkom vitamínov a minerálov na podporu ich rastu – vitamín B9 je jedným z najdôležitejších z týchto živín. Kyselina listová zvyčajne pomáha všetkým tkanivám v tele rásť (podieľa sa na syntéze DNA),  takže dostatok kyseliny listovej v strave stimuluje rast vlasov v dlhodobom horizonte. Pre jej doplnenie konzumujte špenát, ružičkový kel, olejnaté semená a orechy.

zdroj kyseliny listovej na vlasy - špenát
zdroj omega 3 mastných kyselín - orechy

10. Omega 3 mastné kyseliny

Pri zdravých a lesklých vlasoch je dôležité to, ktoré vitamíny na vlasy prijímate do tela. To znamená, že správna výživa je kľúčom pre zdravé vlasy a mastné kyseliny pomáhajú podporovať rast vlasov, rovnako ako im pridávajú lesk. Správne množstvo omega-3 mastných kyselín vo vašej strave zabraňuje vysychaniu vlasov a šupinateniu vlasovej pokožky. Omega-3 mastné kyseliny sú nenasýtené mastné kyseliny, ktoré sú nevyhnutné pre správnu funkciu tela. Vzhľadom k tomu, že telo nedokáže syntetizovať omega-3 mastné kyseliny, musíme získať tieto základné živiny prostredníctvom nášho jedálnička alebo výživových doplnkov. Jedzte preto veľa ľanových semien, orechov, sóje a cereálii.

11. Nevyhnutné je aj magnézium

Magnézium je nevyhnutné pre mnoho rôznych telesných procesov. Bez neho sa môžeme cítiť slabý a dokonca môžeme postrehnúť znaky rýchlejšieho starnutia. Nedostatok horčíka bolo spojené so vznikom diabetesu, osteoporózy, vysokého krvného tlaku, srdcových problémov, zápchy, depresie, úzkosti a chronickej únavy. Niet divu, že tiež ovplyvňuje vlasy. Rad štúdií ukázala, že deficit tohto minerálu má vplyv na rast vlasov a podporuje abnormálne vypadávanie vlasov, pretože vlasové folikuly potrebujú horčík pre udržanie pevnosti. Vzhľadom k tomu, že sú folikuly zodpovedné za rast vlasov, ich nedostatok vedie k vypadávaniu vlasov. Orechy a semená sú výborným zdrojom horčíka, najmä tekvicové semienka. Medzi ostatné top zdroje vitamínov na vlasy patrí špenát a sezamové semienka.

zinok proti vypadávaniu vlasov - slnečnicové semienka
proteíny pre zdravie vlasov

12. Proteín – základný stavebný prvok vlasov

Naše vlasy sa skladajú z bielkovín, preto je ich príjem v našej strave veľmi dôležitý. Vďaka nim môžeme dosiahnuť dlhé, silné  a zdravé vlasy. Proteín je tiež dôležitý pre rast. Aj preto môže veľa ľudí zaznamenať silnejšie a krajšie vlasy aj pri low carb diéte. Bez dostatočného množstva bielkovín vo vašej strave, telo nebude môcť nakŕmiť svoje vlasové folikuly, čo vedie k suchým, krehkým a slabým vlasom.

Morské ryby, najmä lososy, rovnako ako mäso alebo vajcia obsahujú vhodné vitamíny na vlasy. Sú totiž vynikajúcim zdrojom bielkovín. Nebojte sa, ak ste vegán či vegetarián, stále máte veľa možností na príjem bielkovín na rastlinnej báze. Jedzte brokolicu, špenát, quinou a fazuľu. Konopné semená sú považované za jednu z najdokonalejších potravín prírody. Sú nabité proteínom a napriek tomu sú stráviteľnejšie než mäso alebo vajcia a mnoho ďalších populárnych potravín s vysokým obsahom bielkovín.

Zdroj článku: link

Jedna odpoveď

  1. Dobry den, chcela by som Vas poprosit o pomoc, uz asi rok ma velmi pali pokozka na hlave, a okrem ineho aj svrbi a vlasy sa pravidelne lamu, asi dva roky ich mam stale v jednej dlzke, aj ked rasu za par dni sa opat zlomia. bola som na vsetkych vysetreniach, zuby, gasto, gynekolog, ocny atd, vysledok je stale rovnaky, vsetky mozne lieky som uzivala aj vody na vlasy,a vsetko neuspesne, aby som nezabudla styri mesiace som chodila na injekcie do hlavy, nepomohlo ani to. Dakujem vopred za radu.
    s uctou
    Zemanova.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *