AKCIA
vyhody

Arganový olej na vlasy: TOP 8 účinkov, ktoré by ste mali poznať

od | feb 19, 2018 | 0 komentárov

Predstavte si horúce africké slnko a vysušenú pôdu, ktorá je tak tvrdá, že sa na nej len ťažko dá niečo vypestovať. A práve toto podnebie sa stalo kolískou najvzácnejšieho oleja, ktorému sa len v poslednom storočí uznáva zaslúžená sláva. Tento článok venujeme výhradne arganovému oleju a prečo sa oplatí používať arganový olej na vlasy.

Čo je to arganový olej

Arganovník tŕnistý rodí svoje plody len raz do roka a práve z veľkej kôstky zelených dužinatých plodov sa získava toto tekuté zlato. Je to strom podobný olivovníku, nerastie veľmi do výšky a je plný tŕňov. Napriek vyprahnutému prostrediu sa bežne dožíva až 150-200 rokov. Kedysi rástol v celom africkom kontinente, ale dnes sa jeho výskyt limituje len na územie Maroka, ktoré bolo vyhlásené za chránenú národnú oblasť. Napriek viacerým pokusom, sa zatiaľ nikomu nepodarilo vypestovať ho aj v iných krajinách. Práve preto je ešte vzácnejší.

Možno ste sa stretli s arganový olejom len pri kozmetických prípravkoch, ale miestny kmeň Berberov ho bežne používa vo svojej kuchyni. Nie je to náhoda, že sa dožívajú v zdraví vysokého veku, napriek tomu, že v Afrike im chýbajú ostatné nutričné zdroje.

Používajú ho nielen na dochutenie jedla a šalátov, ale je aj hlavnou ingredienciou, spolu s mandľami a medom, tradičnej kaše – amlou beldi, ktorú ponúkajú dodnes turistom na privítanie aj spolu s mätovým čajom a chlebom. Navyše znižuje cholesterol v krvi a udržiava pod kontrolou krvný tlak. Účinný na prevenciu proti cukrovke a reume.

Ako sa vyrába arganový olej

Zber plodov a výrob oleja prebiehajú výhradne ručne. Arganové orechy sa nechávajú najskôr vysušiť na slnku, potom sa rozbije škrupina a semená, ktoré obsahuje, sú následne ručne drvené podľa starovekej tradície berberských žien.

Semená, ktoré sú určené na výrobu potravinárskeho oleja sa musia najskôr opražiť. Tento olej má tmavšiu farbu a príjemnú orieškovú chuť.

Zlatožltý olej na kozmetické účinky sa lisuje výhradne za studena. Celý proces výroby si musí zachovať tradičný ručný postup, aby tak vzácny olej nestratil žiaden z jeho liečivých účinkov.

Účinky arganového oleja a jeho a vlastnosti

Moderné vedecké štúdie potvrdzujú jeho neuveriteľné blahodarné účinky nielen na organizmus ale aj na pleť a na vlasy. Dokonca svojim prínosom pre zdravie prekonal aj preslávený olivový olej. Má silné regeneračné, liečebné, protizápalové a antibakteriálne účinky.

Chemický rozbor ukázal, že arganový olej je jedinečný prirodzený mix bio aktívnych látok. Je prevažne zložený z nasýtených (60%) a z nenasýtených (80%) mastných kyselín, ku ktorým patria hlavne vzácne Omega 3 a 9, kyselina linolová a linoleovú. Obsahuje dôležité vitamíny A, E, F, antioxidanty, je bohatý na karotenoidy a steroly.

Jeho priaznivé účinky na pokožku sú nekonečné. Ľahko sa vstrebáva a nenecháva pocit mastnosti. Ľahko ho toleruje aj detská precitlivená pokožka a preto berberské ženy odjakživa natierajú svoje deti týmto olejom.

8 účinkov nielen na vlasy, ktoré sú pre arganový olej typické!

R
Ochraňuje pred škodlivým slnečným žiarením
R
Dodáva koži stratenú elasticitu
R
Používa sa na strie po tehotenstve
R
Lieči kožné ekzémy, akné a psoriázu
R
Urýchľuje liečbu kožných popálenín
R
Má silné protizápalové a antiseptické účinky
R
Upokojuje červenú podráždenú pokožku
R
Silné antioxidačné účinky robia z neho najlepšieho spojenca v boji proti vráskam

Jedným slovom je to elixír mladosti!

Prečo sa používa arganový olej na vlasy?

Už aj v iných článkoch sme sa zaoberali tým, ktoré vitamíny na vlasy a prípravky pomáhajú udržať vlasy zdravé. Arganový olej na vlasy obsahuje hlavne Omega 3, vitamíny A a E. K jeho liečebným a upokojujúcim účinkom na pokožku hlavy, môžeme pridať regeneračné a hydratačné účinky na vlasy. Podporuje rast vlasov a ochraňuje ich pre škodlivými vonkajšími vplyvmi. Ideálny na polámané, suché a matné vlasy. Používa sa ako vlasová maska alebo zábal na niekoľko minút a potom sa opláchne. Vďaka jeho špeciálnemu zloženiu ich nenecháva mastné, ale nádherne lesklé, pevné a zdravé.

Ako si správne vybrať arganový olej na vlasy?

Tak v prvom rade si dávajte pozor na podozrivo lacné oleje. Vieme, že sú lákavé ale už aj z prezývky arganového oleja, tekuté zlato, je jasné, že nemôže byť práve najlacnejší. Pri pravých, 100% olejoch by nemal chýbať nápis na etikete argania spinosa oil, a nemal by obsahovať nič iné. Ani konzervanty, či parfumy. Cena za 100 ml rýdzeho arganového oleja sa pohybuje okolo 20 €.

Tvoj košík
0