AKCIA
vyhody

Vírusy a ich prenos na vlasoch

od | apr 8, 2020 | 0 komentárov

Jednou zo zásadných otázok ohľadom prenosu vírusových ochorení všeobecne je to ako dlho takýto vírus prežíva na rôznych typoch povrchu.

Odhady CDC (Centrá pre kontrolu a prevenciu chorôb) uvádzajú, že vírus by mohol byť životaschopný hodiny až dni v závislosti od povrchu a podmienok v ktorých sa nachádza. Napr. koronavírus môže údajne prežiť na povrchu ocele či plastu dva až tri dni.

Medzi povrchy, ktoré doposiaľ v súvislosti s koronavírusom príliš testované neboli patrí aj ľudský vlas. Tu sa predpokladá, že vírus má na povrchu vlasu horšie podmienky pre život než na iných povrchoch. Prečo?

„Vírusy všeobecne prežívajú na poréznych povrchoch (vlasy) zvyčajne kratšie než na hladších povrchoch (oceľ).“ Závisí však na okolnostiach.

Ak by sme si vytrhli pár vlasov, ktoré by sme následne kontaminovali vírusom, ten by na ich povrchu mohol prežiť až tri dni. V prípade živých vlasov to však môže mať odlišný priebeh.

Ak je vlas stále spojený s pokožkou hlavy, prírodné oleje, ktorými pokožka vlasy zásobuje, pôsobia ako ochrana. Majú totiž určité antimikrobiálne vlastnosti a obmedzujú či eliminujú schopnosť týchto organizmov viazať sa na povrch vlasu.

Netreba sa však spoliehať iba na prírodné oleje produkované našou vlasovou pokožkou. U každého z nás sa môžu tieto oleje a ich ochranné účinky v závislosti na type vlasov líšiť. Najlepším spôsobom prevencie je teda umývanie vlasov!

Pri používaní šampónu tu pôsobia povrchovo aktívne látky – nabité molekuly, ktoré sa viažu na nečistoty, oleje, baktérie, vírusy – a tie ničia alebo ich z vlasov odstraňujú.

Objavili sa názory, že je ideálne umývať si vlasy každý deň. Pokiaľ ste si doposiaľ nikdy takto frekventovane neumývali vlasy, nemusíte panikáriť! Faktom zostáva, že vlasy nie sú ruky. Logicky tak prevláda názor, že takto prehnaná starostlivosť o vlasy je zbytočná najmä v závislosti na tom, kde a v akých verejných priestoroch sa pohybujete; s koľkými ľuďmi resp. potenciálnymi nosičmi prídete počas dňa do kontaktu; či nosíte pokrývku hlavy, či s vlasmi manipulujete atď.

Vírus sa prenáša sliznicou a pokiaľ sa vám vlasy doslova nedostávajú do úst, prípadne na tvár, odkiaľ by mohol vírus putovať ďalej, riziko je malé. Aj v tomto prípade patria štandardné zásady hygieny: tak ako sa čo najmenej dotýkať neumytými rukami tváre a úst, minimalizovať tiež takýto dotyk rúk s vlasmi. Totiž ak sa vírus môže dostať z rúk na vlasy, môže tak teoreticky putovať aj opačným smerom – z vlasov na ruky. Zatiaľ čo neexistuje priamy dôkaz, vylúčené to nie je. Táto teória však postačuje na to, aby tým, že si ju osvojíme, rozšírime svoje zručnosti v rámci prevencie.