AKCIA
vyhody

Vši vo vlasoch | 4 užitočné tipy ako sa zbaviť vší vo vlasoch?

od | aug 28, 2017 | 0 komentárov

Vši vo vlasoch sú postrach každej rodiny! Nikto nechce mať tieto parazity doma. Zistenie, že niekto v triede vášho dieťaťa má vši alebo že ich má už aj vaše dieťa, nie je nič príjemné. Je to však bežnejšie, ako si myslíte.

Vši vo vlasoch? Čo sú zač?

Vši sú drobný hmyz – parazity, ktoré sa šíria osobným kontaktom, ako aj zdieľaním vecí. Častejšie sa vyskytujú u detí ako u dospelých. Naučte sa rozpozávať príznaky, či vy alebo vaše dieťa máte vši.

Čo by ste mali vedieť o všiach vo vlasoch?

  • Vši vo vlasoch môžu byť liečené rôznymi spôsobmi a môžete sa ich zbaviť.
  • Mať vši vo vlasoch neznamená, že vy alebo vaše dieťa nie ste čistí alebo máte slabú hygienu. Každý môže dostať vši.
  • Vší vo vlasoch nepredstavujú chorobu.
  • Ak máte obavy o bezpečnosť ošetrenia vší vo vlasoch, použite prírodné spôsoby liečby.

 

Ako môžem dostať vši?

Vši nemajú krídla – čiže nelietajú. Prenášajú a rozširujú sa dvomi spôsobmi:

Priamym kontaktom s vlasmi postihnutej osoby

Deti sa objímajú a doslova dávajú hlavy dohromady. Vyhnúť sa priamemu kontaktu s vlasmi je nereálne. Nemôžeme tomu úplne zabrániť, aj keď sa to rodičom často nepáči. Zvýšte však pozornosť pri každom dieťati, ktoré sa neustále škrabe na hlave alebo sa sťažuje na svrbenie hlavy.

Nepriamym kontaktom s osobnými predmetmi

Vši vo vlasoch môžu byť tiež šírené nepriamym kontaktom prostredníctvom osobných predmetov, ktoré postihnutá osoba použila. Klobúky, šatky, prilby a čiapky by sa nemali zdieľať s inými osobami.

 

Dokonca aj vešiaky na šatách môžu zachytiť vši.

 

vši vo vlasoch u detí

 

Prevencia proti všiam vo vlasoch

  • Zabezpečte, aby vaše dieťa malo svoj vlastný hrebeň alebo kefu.
  • Uistite sa, že vaše dieťa používa vlastné čiapky alebo iné pokrývky hlavy a nepožičiava si ich od iného dieťaťa.
  • Ak vaše dieťa športujte, dbajte na to, aby v telocvični alebo pri bazéne používalo vlastné uteráky.

 

Ako vši vo vlasoch odstrániť?

 

1. Vyčesávanie

Zlatý štandard pri odstraňovanie vší, ktorý budete musieť urobiť v kombinácii s takmer všetkými ostatnými spôsobmi liečby. V lekárni si môžete zakúpiť na to špeciálny hrebeň.

2. Olivový olej

Tento pomocník z kuchyne sa považuje za vynikajúci prostriedok ako odstrániť vši. Vši vo vlasoch sa údajne po jeho aplikácii udusia a uhynú. Je potrebné ho aplikovať cez noc a nechať pôsobiť pod sprchovaciou čiapkou, pretože vši môžu prežiť bez dýchania celé hodiny. Budete tiež musieť hrebeňom odstrániť vajíčka, avšak olivový olej by mal pomôcť ich z vlasov uvoľniť.

olivový olej je účinný pri zahubení vší vo vlasoch

3. Šampón proti všiam

Zaobstarajte si v lekárni dezinfekčný šampón proti všiam a používajte ho podľa pokynov lekára alebo lekárnika. Nezabúdajte na to, že liečba musí trvať dlhšie ako 7 dní, aby sa zničili nielen vši, ale aj všetky ich vajíčka.

4. Permetrín / Pyrethrum

Pyrethrum pochádza z kvetov chryzantémy, ktoré obsahujú prírodné insekticídy nazývané pyrethriny. Pyrethriny napadajú nervové systémy živých vší, ale nie vždy fungujú, pretože niektoré vši sú odolné voči toxínu.

Aplikujte výrobok na suché vlasy, počkajte 10 minút, pridajte vodu na vytvorenie peny a opláchnite. Hrebeňom odstráňte vši a ich vajíčka. Druhá aplikácia sa odporúča o 7 až 10 dní neskôr, aby ste zabili všetky zostávajúce živé vši a hnidy. Sledujte alergické reakcie.

 

Tvoj košík
0