AKCIA
vyhody

Hypotyreóza – štítna žľaza a vypadávanie vlasov

od | jún 28, 2016 | 0 komentárov

Vypadávanie vlasov je v skutočnosti pomerne časté. Podľa amerického výskumu u takmer polovici všetkých dospelých v USA dochádza k rednutiu vlasov po dovŕšení 40. roku života. U pacientov trpiacich poruchami štítnej žľazy, známymi ako hypotyreóza, môže dochádzať k vypadávaniu vlasov skôr a rýchlejšie ako zvyčajne.

Vlasy sú ukazovateľom nášho zdravia

Vaše vlasy sú pomerne presným barometrom zdravia. Vlasové bunky sú jedným z najrýchlejšie rastúcich buniek v tele. Keď je vaše telo v strese alebo v kríze, môžu vlasové bunky vypnúť s cieľom presmerovať energie inde, do miest, kde je to potrebné. Medzi tieto druhy fyzikálnych situácií, ktoré môžu spôsobiť vypadávanie vlasov, patria hormonálne zmeny, nutričné nedostatky, rôzne lieky, chirurgia a mnoho zdravotných stavov a najmä ochorenia štítnej žľazy.

Čo je štítna žľaza?

Štítna žľaza je súčasťou endokrinného systému a je často označovaná ako žľaza v tvare motýľa. Nachádza sa v dolnej časti krku tesne pod ohryzkom. Je zložená z dvoch lalokov obklopujúcich šiju. Každý lalok spĺňa rovnakú funkciu. Aj napriek ich malým rozmerom hrajú dôležitú úlohu pri telesných funkciách, pretože ovplyvňujú každú bunku v tele.

hypotyreóza - štítna žľaza a vypadávanie vlasov

Ochorenie štítnej žľazy – hypotyreóza

Keď sa naše hormóny dostanú z rovnováhy v dôsledku ochorenia štítnej žľazy, celé naše telo sa môže cítiť úplne rozhádzané. Zmení sa nám hmotnosť, naša nálada, dokonca hormóny môžu ovplyvňovať aj naše myslenie a môžeme si na sebe všimnúť rad ďalších fyzických symptómov, ktoré začnú ovplyvňovať naše telo. Vypadávanie vlasov je častým nežiaducim účinkom ochorenia štítnej žľazy, ale nemusí to znamenať trvalý problém, ak podstúpime liečbu.

Naše vlasové folikuly sa riadia prirodzeným vlasovým cyklom. Väčšina našich vlasov rastie, zatiaľ čo len malá časť z nich odpočíva. Ale keď sa dostaví porucha štítnej žľazy, tieto cykly sa rozhodia a príliš veľa vlasov odpočíva naraz a nedostatočné množstvo z nich rastie, čo má za následok nadmerné vypadávanie vlasov, rednutie vlasov alebo plešatenie.

Hypotyreóza a vplyv štítnej žľazy na vypadávanie vlasov

Ochorenie štítnej žľazy spôsobuje, že hladiny hormónov štítnej žľazy môžu klesať alebo stúpať k nezdravým úrovniam a jeden možný účinok tejto nerovnováhy je vypadávanie vlasov. Niektorí ľudia si dokonca sťažujú, že rýchla strata vlasov je najhorším symptómom, ktorý ich Hypotyreóza spôsobuje. Najprv sa vlasy zdajú byť redšie, veľké množstvo vlasov budete nachádzať v sprche a v umývadle. Všimnete si tiež zmenu štruktúry vlasov. Začnú byť suché, hrubé, ľahko sa zamotajú.

Hypotyreóza a príznaky

Akýkoľvek typ ochorenia štítnej žľazy môže spôsobiť celý rad rôznych príznakov. Okrem vypadávania vlasov alebo rednutia vlasov môžete na sebe spozorovať aj tieto príznaky:

Zmeny nálady (úzkosť, podráždenosť a zvýšená nervozita)

Zlá schopnosť znášať vysoké teploty alebo nízke teploty

Nespavosť alebo letargia

Zmeny telesnej hmotnosti – buď chudnutie alebo priberanie na váhe

Abnormálna menštruácia

Bolesť alebo slabosť svalov

Vysúšanie vlasov alebo pokožky

Kognitívne poruchy, ako je napríklad porucha pozornosti, pamäte a znížená schopnosť sústredenia sa.

Návštevu lekára dlho neodkladajte

Keď si všimnete na sebe vyššie uvedené príznaky a symptómy a keď budete za sebou zanechávať všade vlasy, navštívte lekára. Lekár posúdi rôzne príčiny vypadávania vlasov a spraví vám testy, kde môžu byť identifikovateľné ďalšie autoimunitné ochorenie, ktoré môžu mať za následok vypadávanie vlasov.

Štítna žľaza, vypadávanie vlasov a liečba hypotyreózy

Ťažká a dlho trvajúca hypotyreóza môže spôsobiť stratu vlasov. Strata vlasov zahŕňa celú pokožku hlavy, nie len konkrétne oblasti. Opätovný rast je obvyklý pri úspešnej liečbe ochorenia štítnej žľazy. Liečba môže  trvať niekoľko mesiacov.

Diagnostika a liečba hypotyreózy

Niektoré formy hypotyreózy sú diagnostikované včasne, zatiaľ čo iné môžu byť prítomné po celé mesiace alebo roky bez toho, aby si to pacient všimol a lekár zahájil liečbu. Vypadávanie vlasov v dôsledku ochorenia štítnej žľazy sa prejaví niekoľko mesiacov po nástupe ochorenia štítnej žľazy.

Dobrou správou je, že akonáhle sa ochorenie štítnej žľazy diagnostikuje a nasadí sa správna liečba, predpíšu sa lieky na reguláciu hormónov štítnej žľazy, problém vypadávania vlasov by mal byť vyriešený. Zdravá hladina hormónov by mala podporovať zdravý rast vlasov.

Pri liečbe musíte byť trpezliví. Vypadnuté vlasy vám nenarastú v priebehu krátkeho obdobia. Strata vlasov sa spomalí  a nakoniec sa zastaví, keď sú hladiny hormónov stabilizované a v normálnom rozmedzí. To môže trvať niekoľko mesiacov.

Možno trpíte alopéciou

Niektorí pacienti štítnej žľazy strácajú vlasy vzhľadom k autoimunitnému ochoreniu, ktoré je známe ako alopécia. Pri alopécii si telo vytvára autoimunitné reakcie proti vlastným vlasovým folikulom. Primárnym príznakom alopécie je vypadávanie vlasov v kruhovom alebo oválnom tvare. Tento typ alopécia je známy ako alopecia areata.

Share This
Tvoj košík
0