Najlepšie vlasové sérum opäť na sklade!
nanogen logo

NANOBLOG

Vypadávanie vlasov: 11 tipov ako ho účinne zastaviť

Obsah článku

Vlasy zohrávajú v našich životoch najmä z hľadiska sociálnej komunikácie veľmi dôležitú úlohu. Takmer každý z nás vníma vypadávanie vlasov a ich stratu ako úbytok na atraktivite. Ženy v porovnaní s mužmi tento problém vnímajú oveľa citlivejšie. Muži sa ho snažia kompenzovať inými prednosťami.
vypadávanie vlasov
Vlasy zohrávajú v našich životoch najmä z hľadiska sociálnej komunikácie veľmi dôležitú úlohu. Takmer každý z nás vníma vypadávanie vlasov a ich stratu ako úbytok na atraktivite. Ženy v porovnaní s mužmi tento problém vnímajú oveľa citlivejšie. Muži sa ho snažia kompenzovať inými prednosťami.

Bezohľadu na to, či sme muž alebo žena, vypadávanie vlasov ovplyvňuje životy a psychiku ľudí na celom svete. Každý z nás by chcel pekné a husté vlasy. Sú totiž symbolom príťažlivosti nielen u žien ale aj u mužov. Liečba vypadávania vlasov, o ktorej budeme hovoriť v tomto článku, môže byť u každého človeka špecifická a mať rôznu dĺžku a priebeh. Súvisí s tým mnoho faktorov, ako rôznorodé príčiny vypadávania vlasov až po komplikovaný a zdĺhavý proces samotného rastu vlasov a jeho cyklu.

Sezónne vypadávanie vlasov

Z pohľadu ročných období je rast vlasov najpomalší v zime a najrýchlejší v lete. Sezónne vypadávanie vlasov má zvyčajne za následok nižšia dávka slnečných lúčov t.j. vitamínu D – najväčší vplyv jeseň a zima. Ako sme už písali, priebeh a príčiny vypadávania vlasov sa u mužov a žien líšia.

O jednotlivých spôsoboch liečby vypadávania vlasov ako ďalšie riešenia sa dočítate v ďalších rubrikách na našom blogu s odbornými článkami o vlasoch.

Vypadávanie vlasov | 11 odpovedí na najčastejšie otázky:

Kvalita a zdravie vlasov sú zrkadlom stavu celého organizmu. Vlasy dokážu odhaliť nedostatky vitamínov a minerálov v tele, rovnako ako aj začínajúcu chorobu. Sú totiž pomerne spoľahlivou analýzou zdravotného stavu a aktuálneho psychického i fyzického rozpoloženia. Akú úlohu v liečbe zohráva vlasová kozmetika a prípravky v prípade ak sa zdravie vlasov pokazí a objaví sa ich nadmerné vypadávanie? Môže zastaviť padanie vlasov a obnoviť ich opätovný rast? Existujú vôbec prípravky na zahustenie vlasov?

prečo ženám vypadávajú vlasy

1. Prečo ženám vypadávajú vlasy?

Vypadávanie vlasov u žien nebýva väčšinou tak rozsiahle ako u mužov a dochádza k nemu najčastejšie v súvislosti s hormonálnymi výkyvmi.

Ženy riešia stratu vlasov často v období menopauzy, tehotenstva alebo keď im začnú vypadávať vlasy po pôrode, kedy je padanie vlasov normálne. Všetky ženy zaznamenávajú s postupujúcim vekom určité rednutie vlasov.

Okrem hormonálnych zmien k faktorom, ktoré spôsobujú stratu vlasov u žien, patrí dedičnosť, zlý krvný obeh, akútne ochorenia, úbytok hmotnosti, nedostatok železa, diabetes, poruchy štítnej žľazy, stres, špecifické poruchy výživy.

Známe sú aj následky chemoterapie pri liečení zhubných nádorov.

prečo mužom vypadávajú vlasy

2. Prečo mužom vypadávajú vlasy?

K hlavným faktorom, ktoré sa podieľajú na vypadávaní vlasov u mužov, patrí dedičnosťhormonálna činnosť a starnutie. Často sa stačí pozrieť na svojich najbližších – rodičov a prarodičov z oboch strán. Pokiaľ majú aj napriek svojmu veku stále pomerne husté vlasy, niet sa čoho báť. Pokiaľ je to však naopak, je potrebné začať s prevenciou včas!

Najčastejšou príčinou straty vlasov u mužov je generačne dedená androgénna alopécia, ktorá sa prejavuje zvýšenou citlivosťou vlasov na testosterón. V prípade vyššej hladiny testosterónu v krvi sa zvyčajne ničia vlasové folikuly a vlasy začnú vypadávať. Preto muži plešivejú najviac medzi dvadsiatym a tridsiatym rokom života, kedy majú hladinu tohto hormónu najvyššiu. S liečbou je potrebné začať oveľa skôr, než by došlo k zničeniu vlasových korienkov.

Príčiny vypadávania vlasov u mužov a žien

3. Ako zistím, že mi vlasy vypadávajú viac ako je normálne?

Zdravá pokožka stráca denne približne 30 – 100 vlasov, aj keď tento počet je veľmi individuálny. Ak pri umývaní či česaní vlasy padajú oveľa viac ako je obvyklé a v rukách či na hrebeni zostávajú aj celé chumáče vlasov, niečo nie je v poriadku. Poškodené vlasy často strácajú farbu a štruktúru.

Keď jeden vlas vypadne, vyrastá na jeho mieste ďalší. Problém vzniká vo chvíli, keď je vlasová cibuľka neaktívna a nový vlas už nevyprodukuje, resp. každý ďalší nástupca je jemnejší a tenší. Ďalšími problémami pri padaní a raste nových vlasov sú podráždená vlasová pokožkatvorba chrástlupín alebo suché a lámavé vlasy, ktoré prestávajú rásť.

4. Aké sú prvé kroky pri liečbe vypadávania vlasov?

Ako prvé odporúčame zistiť čo je hlavnou príčinou vypadávania. Ide o dosť podstatný základ pre určenie následného postupu pri liečbe resp. terapie samotnej. Iná liečba sa stanovuje ak je problémom štítna žľaza, iná ak je dôvodom stres a opäť iná pri hormolnálnych výkyvov či z dôsledku dedičnosti. Ak vlasy vypadávajú viac ako doteraz, všeobecné odporúčania radia začať s vyváženou a zdravou stravou.

Popri tom tiež zaradiť účinné prípravky na zastavenie vypadávania vlasov a podporu rastu nových. Kľúčovým faktorom u týchto prípravkov je pravidelná a dôsledná aplikácia. Ak však vlasy padajú výrazne viac, prvým krokom v liečbe by mala byť konzultácia s odborníkom, v tomto prípade teda lekárom, dermatológom, trichológom. Ten na základe konzultácie, krvných testov alebo špecializovaného rozboru vlasu môže zistiť príčinu problému vypadávania vlasov a poradiť postup riešenia.

5. Kedy je neskoro začať s liečbou proti vypadávaniu vlasov?

So zanedbaním riešenia problémov s padaním vlasov sa stretávajú väčšinou muži. Padanie vlasov berú ako fakt a nesnažia sa mu nijak zabrániť. Pri liečbe alopécie platí pravidlo “čím skôr, tým lepšie” a ako prvé sa odporúča konzultácia s odborníkom. Na liečbu je neskoro v momente, keď sa pôvodne husté vlasy premenia na plešinu a vlasové vačky sú už neaktívne a vlasový folikul odumrie. V takýchto prípadom môže pomôcť už len chirurgický zákrok – transplantácia vlasov.

6. Ako spoznám, že mám poškodené vlasy?

Ak vlasy v poslednej dobe výrazne stratili lesk, sú krehké, lámu sa či štiepia, môžeme hovoriť o poškodených vlasoch. Tieto príčiny väčšinou vznikajú mechanickým poškodením, ako je fénovaniefarbeniežehlenie a iné nešetrné úpravy vlasov. Častokrát pomôže kvalitná, pravidelná starostlivosť a výživa vlasov. Na takéto poškodenia sú vhodné vyživujúce šampóny, kondicionéry a vlasové séra.

7. Čo neprospieva mojim vlasom a môže spôsobiť vypadávanie?

Zdravým vlasom a pokožke neprospieva akákoľvek tepelná úprava v podobe fénovania, kulmovania či žehlenia vlasov. Rovnako nešetrného česania či chemické zásahy ako je farbenie a odfarbovanie či trvalá ondulácia. Toto zaobchádzanie môže spôsobiť poškodenie vrchnej vrstvy vlasu, poškodenie vlasového stvolu, štiepeniu a lámaniu vlasov. Ďalším faktorom možného poškodenia je časté zväzovanie vlasov do gumičky.

8. Ako by sme sa mali o vlasy starať, aby nám nevypadávali?

Správna starostlivosť o vlasy si vyžaduje viac než len umývanie a česanie. Vedľa zdravej výživy je dôležité aj to, aby vlasy, a predovšetkým pokožka na hlave mali dostatočný prísun kyslíku a svetla. Prirodzené zaobchádzanie prospieva vlasom najviac. Šetrné umývanie s kvalitným šampónom (bez agresívneho chemického zloženia), prirodzené uschnutie bez použitia fénu. Pravidelné vlasové zábaly a vlasová výživa bohatá na vitamíny a minerály. Vhodná je tiež masáž pokožky hlavy na povzbudenie krvného obehu a uvoľnenie stresu, ktorý k vypadávaniu vlasov môže prispievať.

9. Aké sú najčastejšie problémy s vlasmi?

Medzi najčastejšie problémy s vlasmi, ktoré trápia rovnako ženy ako aj mužov, patrí padanie vlasovmastné vlasy, suché vlasylupiny vo vlasoch a rozštiepené končeky. Liečba každého z problémov je individuálna, keďže každý z nich môže mať hneď niekoľko príčin.

10. Ako funguje vlasová kozmetika proti vypadávaniu vlasov? Je naozaj účinná?

Vlas žije v priemere tri roky. Po odumretí zostáva vsadený do pokožky ešte 90 dní a až následne vypadne. U zábalov, ktoré majú za úlohu zlepšiť stav vlasov nad povrchom pokožky, môžeme účinky pozorovať okamžite. Avšak plnú účinnosť vlasových sér pre obnovu rastu vlasov a zahustenie môžeme v plnom rozsahu posúdiť najskôr po uplynutí 3-4 mesiacov.

Najúčinnejšou formou vonkajšej starostlivosti o vlasy sú vlasové séra a zábaly s obsahom vyššej koncentrácie účinných látok v kombinácii s kvalitnými šampónmi a kondicionérmi. Každý prípravok potom používa iné zloženie účinných látok a technológií. Pre zvolenie vhodného prípravku je dobré sa poradiť s odborníkom a zistiť príčinu.

“A čo ak chcem počas liečby zakrývať svoj problém alebo jednoducho potrebujem niečo s okamžitým výsledkom?”

Existuje kozmetický prípravok, ktorý rýchlo, jednoducho a s okamžitým výsledkom prekryje riedke miesta vo vlasoch a nepríjemné presvity pokožky hlavy. Chcete vedieť ako funguje zahusťovač vlasov?

NÁŠ TIP na rýchle zahustenie riedkych miest vo vlasoch

pribehy-adam-pred-po-profil.jpg
Adam (29)

Vynikajúci produkt! Zmenil mi život a ten pocit opäť získaného sebavedomia je neopísateľný. Ďakujem

11. Môže kozmetika vlasy naozaj zahustiť?

Množstvo, farba, sila a tvar vlasu sú u človeka vrodené. Ovplyvňuje ich rasová ako aj rodová príslušnosť. Počas života sa žiadne nové vlasové folikuly nevytvárajú, naopak ich skôr ubúda. Neexistuje žiadny kozmetický prostriedok, ktorý by dokázal zabezpečiť vznik nových folikulov, teda výrazné zahustenie vlasov.

Rastové séra môžu pomôcť zahustiť vlasy ak je pokožka hlavy oslabená a obsahuje vlasové folikuly, ktoré neprodukujú vlasy – spia. Napríklad prípravky pracujúce na základe obsahu biomimetických peptidov, ktoré majú podobné účinky ako rastové faktory. Tieto účinné látky dokážu obnoviť aktivitu vlasových vačkov, podporiť rast nových vlasov a tým zväčšiť celkový objem vlasov. Zahustenie však trvá kvôli dĺžke procesu rastu nového vlasu 3 – 4 mesiace. Až po tejto dobe je možné hodnotiť, či bol prípravok účinný alebo nie.

Na okamžité zahustenie vlasov však existuje pomoc. Sú ňou vyššie spomínané mikroskopické keratínové vlákna, ktoré za pár sekúnd dodajú vlasom hustotu a premenia riedke vlasy na husté.

Vypadávanie vlasov u mužov

Vypadávanie vlasov je bežný problém týkajúci sa 30% mužov pod štyridsať rokov a takmer 50% vo veku päťdesiat rokov.

Rozličné formy vypadávania vlasov, odborne nazývané Alopécia, sú tiež bežné u mužov v období okolo dvadsiateho roku života.

Vypadávanie vlasov môže byť veľmi nepríjemné z hľadiska sebadôvery a môže spôsobovať pocit menejcennosti. Nanogen vám vie pomôcť.

Vypadávanie vlasov u žien

vypadávanie vlasov ženy

Aj keď je vypadávanie vlasov problém všeobecne známy u mužskej časti populácie, neznamená však, že ženy s týmto problémom nebojujú..

Približne 40% žien vo veku päťdesiat rokov trápi badateľné rednutie vlasov a viac ako 50% po 65. roku života.

Je niekoľko rôznych foriem vypadávania vlasov, odborníkmi nazývaných Alopécia, ktoré nie sú zriedkavé ani u žien okolo dvadsiatky.

Aké sú najčastejšie príčiny vypadávania vlasov u žien?

0%
Takmer 48% žien priznalo, že trpia niektorou z foriem vypadávania vlasov alebo ju liečia.
0%
95% prípadov ženského vypadávania vlasov je hormonálneho pôvodu (tehotenstvo, menopauza).

Nové štúdie ukázali, že:

Drastické diéty majú za následok vypadávanie vlasov u 16% žien
0%
Takmer 20% žien po pôrode trápi nadmerné vypadávanie vlasov
0%
U 23% žien je vypadávanie vlasov zapríčinené pokročilým vekom
0%
29% žien trpiacich vypadávaním vlasov zaznamenalo 2 a viac príznakov depresie.
0%
0%
Pevne uviazané vrkoče, príliš veľa farbenia vlasov a rôzne chemikálie na vlasy spôsobujú vypadávanie vlasov u 12% žien.
0%
A čo je zarážajúce, vo viac ako 50% prípadoch vypadávania vlasov u žien je príčinou STRES…
stres a vypadávanie vlasov u žien

Stres ako príčina vypadávania vlasov u žien

Moderná doba a trendy spôsobujú, že dnešné ženy sú denne pod oveľa väčším tlakom ako boli ich mamy. Okrem zastávania úlohy matiek musia zároveň niesť zodpovednosť v mnohých ďalších oblastiach života. Robia dôležité rozhodnutia za seba, za iných, zastávajú zodpovedné pozície nielen v súkromí ale aj v profesionálnom živote. A aby sme nezabudli, zároveň nesmú zabúdať byť dámami. Popri tom všetkom si mnohé z nich neuvedomujú, že stres ovplyvňuje ich zdravie a tiež zdravie ich vlasov a priamo zapríčiňuje vypadávanie vlasov.

Je nadovšetko jasné, že stres je potrebné vedieť ovládať!

Akonáhle sa strata vlasov stane viditeľnou, je tu problém. Keď sa čoraz viac vlasov objavuje na dlážke a v kúpeľni, na hrebeni zostáva viac vlasov alebo vám ľudia zrazu viac pozerajú na hlavu, je riešenie tohto problému takmer nevyhnutné.

Tento samotný fakt môže spôsobovať ďaľší stres a ešte viac vypadnutých vlasov...

Ako zistiť príčiny vypadávania vlasov?

Trichológia – vlasový špecialista vie jednoznačne rozoznať príčiny vypadávania vlasov u každého pacienta individuálne. Nie vždy sa dá stresu vyhnúť, avšak pomocou jógy a meditácií je možné ho ovládať a zmierniť. Stres ako príčina vypadávania vlasov u žien je teda častá.

Čo ovplyvňuje vypadávanie vlasov?

Traumatické situácie môžu byť u niekoho na dennom poriadku a majú nepriaznivý vplyv na naše vlasy. Môže nasledovať slabosťúnava a podráždenosť, čo negatívne zasiahne imunitný systém.

Zdravá strava a správne stravovacie návyky sú rovnako nevyhnutné pre zdravý rast vlasov a nechtov. Ak sú tieto aspekty zanedbávané, vlasy sú oslabené a stenčujú sa, čo spôsobuje ďalšie ich vypadávanie.

Dôsledky vypadávania vlasov

Padanie vlasov môže spôsobovať stratu sebadôvery, špeciálne u žien. Pozitívnym prvkom je, že u žien bývajú účinky liečby alopécie a prevencie oveľa lepšie, než u mužov. Nanogen vám vie pomôcť.

Vypadávanie vlasov u žien vyvoláva frustrujúce pocity, trpíme ním nielen fyzicky ale najmä psychicky. Za ubúdaním vlasov sa môžu skrývať rôzne príčiny. Ovplyvňuje ho dedičnosť, zlé psychické rozpoloženie, nezdravá strava, zlý príjem potravy, užívanie ťažkých liekov či tehotenstvo.

Všetky túžime po hustej, bohatej hrive, ktorou by sme sa mohli pýšiť. Nie nadarmo sa hovorí, že vlasy sú korunou krásy. Je prirodzené, ak denne vypadne istý počet vlasov. Strácame ich pri česaní, manuálnej úprave alebo len tak, pretože vlas bol už starý a musel vypadnúť. Mali by sme však zbystriť našu pozornosť, ak nám denne vypadne viac ako 100 vlasov a na dlážke sa nám hromadia vlasové chumáče.

Ako stanoviť liečbu vypadávania vlasov u žien?

Vypadávanie vlasov u žien je často krátkodobá záležitosť, ktorú dokáže ovplyvniť správne stanovená liečba. Rovnako ide o dôležitý prísun vitamínov na vlasy, ktorých sa náš organizmus dožaduje. Ak chceme naše vlasy správne vyživiť a zabrániť ich rednutiu, vhodné je zaradiť do svojho jedálnička vhodné potraviny.

Potraviny pre zdravé vlasy

Červené mäso a pečeň

Ich konzumácia je dôležitá pre výživu vlasových folikulov, sú zdrojom potrebného železa.

Avokádo

obsahuje kvalitné tuky a antioxidanty a látky tlmiace vplyv dihydrotestosterónu (DHT).

Celozrnné potraviny

Celozrnné cestoviny, celozrnné pečivo a ovsené vločky poskytnú dostatok vitamínu B a zinku potrebného pre výživu vlasov.

Jahody

Sú bohatým zdrojom vitamínu C podporujúceho tvorbu kolagénu, ktorý dáva vlasom a pokožke správnu pružnosť.

Zelený čaj

Polyfenoly, ktoré obsahuje zelený čaj zabraňujú vplyvom počasia a starnutiu vlasov.

Losos

Je bohatým zdrojom omega-3 mastných kyselín nevyhnutných pre výživu rednúcich vlasov.

Nízkotučné bielkoviny

Nájdeme ich v rybách a v mäse konzumovanom bez kože, najlepšie z domácej hydiny.

Špenát, brokolica a ružičkový kel

Sú zdrojom vitamínu A a C, podporujú tvorbu vlasového mazu, čiže najprirodzenejšieho vlasového kondicionéra.

Podobne ako u mužov, ani vypadávanie vlasov u žien nie je zriedkavým problémom. Zmenou jedálnička a správnou diagnostikou sa dá v mnohých prípadoch zabrániť, prípadne zmierniť rednúce prejavy a ukončiť neželané padanie našej koruny krásy.

Podporným prvkom v boji proti vypadávaniu sú vhodné šampóny a kondicionéry obohatené o výživné látky potrebné pre regeneráciu a zdravý rast vlasových folikulov. Nemali by vôbec zaťažovať vlasy a obalovať ich!

Psychika – príčina alebo dôsledok vypadávania vlasov?

Vypadávanie vlasov prináša so sebou do našich životov mnoho ďalších problémov. Najväčšia záťaž je tá psychická, keď zistíme, že tento problém postihol aj nás. Prvotný pocit nepríjemného prekvapenia, menejcennosti, beznádeje a stratu sebavedomia. Častokrát sa snažíme okamžite niečo podniknúť, nájsť spôsob, akékoľvek riešenie, ktoré by nám naše sebavedomie vrátilo späť. Čokoľvek, len nech je to hneď.

Treba však myslieť na to, že prehnaná starostlivosť o vlasy nemusí znamenať to ideálne riešenie. Paradoxne, aj prílišné strachovanie a stres zo samotného vypadávania vlasov nie je úplne to, čo naše vlasy pre ich zdravý rast potrebujú! Zamyslite sa nad tým. Stres môže byť dôsledkom, ale zároveň aj príčinou ďalšieho vypadávania vlasov.

Hormonálna nerovnováha a vypadávanie vlasov u žien

Vypadávanie vlasov u žien častokrát spôsobuje hormonálna nerovnováha. Dá sa priam povedať, že je to jedna z hlavných príčin. Ak ste mamičkami, mohli ste si niektoré z vás všimnúť, že vám vlasy padali počas tehotenstva a niekedy aj po pôrode. Bolo spôsobené práve hormonálnou nerovnováhou. Nie je to však trvalý stav, pokiaľ sa hormóny vrátia na pôvodné hodnoty.

Ročné obdobia a vypadávanie vlasov u žien

V súvislosti s ročnými obdobiami, vplyvmi počasia a pribúdajúcim vekom naše vlasy trpia ešte viac, sú bez lesku, rýchlejšie mastnejú a vyzerajú unavenejšie než predtým. Navyše ani čo sa týka hustoty a objemu už to nie je to, čo bývalo. Vo všeobecnosti vypadávanie vlasov ženy trápi viac, než by ste očakávali. Nakoľko sú vlasy považované za ženskú korunku krásy, dbajú o ne častokrát viac než o iné časti tela.

Zima a vypadávanie vlasov

V zimnom období je tiež dôležité, aby ste dbali na svoje zdravie a teplé obliekanie. Každé jedno nachladnutie môže mať za následok zníženú imunitu a tým pádom aj zníženie objemu vašich vlasov. Pokiaľ nepreferujete nosenie čiapok, dopúšťate sa tak väčšej chyby, než si myslíte.

Pokiaľ chcete zamedziť riziku vypadávania vlasov počas chladných období, je dôležité dodržiavať určité pravidlá stravovania a neustáleho dbania o svoje zdravie. Pomôže tiež správne masírovanie vašich vlasov i používanie kvalitného šampónu či iných vlasových prípravkov.

Masáže proti vypadávaniu vlasov

Áno, aj masírovanie vlasov vám môže maximálne pomôcť. Pokiaľ ste to teda doteraz nemali vo zvyku, požiadajte vašu rodinu či priateľov, aby tak urobili. Masírovať hlavu si môžete aj vy, avšak v takom prípade nemusí byť vykonané dokonale a účinne.

Vitamíny pre ženy proti vypadávaniu vlasov

Najdôležitejšie je samozrejme stravovanie. Pokiaľ konzumujete veľa vysmážaných jedál, kaloricky nabité bomby a iba v malom množstve zeleninu či ovocie, nemôžete sa čudovať zlej kvalite nielen vašich vlasov, ale celého tela. Myslite na to, že všetko čo jete sa na vás prejaví.

Okrem vypadávania vlasov sú častým príznakom zlého stravovania aj vyrážky po celom tele. Pochopiteľne, nehovoríme o tých pubertálnych.

Pre správne fungovanie vlasového cyklu sú niektoré vitamíny na vlasy priam neodmysliteľné. Vypadávanie vlasov ženy vnímame dosť citlivo, avšak prísnym dodržiavaním pravidiel výživy vlasov sa mu dá dokonale zamedziť.

Prípravky proti vypadávaniu vlasov pre ženy

Ďalšou dôležitou úlohou je správny výber kozmetických vlasových prípravkov na vaše vlasy. Pokiaľ máte napríklad problémy s lupinami, nepoužívajte šampón na mastné vlasy len kvôli tomu, že iný v obchode nemali. Rovnako veľa závisí aj od konkrétnej značky.

Cena rovnako zohráva rolu a od najlacnejšieho šampónu v drogérii neočakávajte výnimočné výsledky. Ak ste si vedomí problémov s vlasmi, je rozumnejšie priplatiť si za kvalitu. Zároveň to však nemusí znamenať, že ten najdrahší šampón musí byť zaručene najlepší. Je dobré dbať na zloženie šampónu a vyvarovať sa prípravkov s obsahom SLS či parabénov.

šampón luxe pre ženy nanogen

Vypadávanie vlasov u detí

Vypadávanie vlasov u detí môže byť síce pre rodinu veľmi frustrujúce vzhľadom na to, že vidia svoje dieťa choré. No štatistiky sú v tomto prípade viac než priaznivé. Pri správnej diagnóze a liečení je totiž takmer isté, že vaše dieťa bude onedlho opäť zdravé s krásnymi vláskami.

Dôležité je, aby ste okamžite vyhľadali svojho pediatra, akonáhle zistíte čo i len občasné a nepravidelné vypadávanie vlasov v malom množstve. U detí to totiž nebýva tak zvyčajné ako u dospelých. Preto neváhajte, neospravedlňujte sezónne počasie a vyhľadajte lekársku pomoc!

Príčiny vypadávania vlasov u detí

Je viacero dôvodov, ktoré zapríčiňujú vypadávanie vlasov u detí. Tie najdôležitejšie a najčastejšie sme si pre vás pripravili ako príklad.

Medzi top najčastejších príčin a chorôb súvisiacich s vypadávaním vlasov je tzv. Tinea capitis. Táto choroba sa považuje za povrchovú formu mykózy a zároveň existuje množstvo slovných ekvivalentov napr. dermatitída pokožky hlavy. Váš lekár tento problém dokáže diagnostikovať takmer hneď, na základe vzhľadu pokožky hlavy.

Alopecia areata u detí

Medzi ďalšie choroby patrí alopecia areata. Tá sa prejaví holými oválnymi miestami kdekoľvek na pokožke hlavy takmer zo dňa na deň. Táto choroba postihuje asi jedno dieťa z tisíc. Pri správnom dodržiavaní a užívaní liečiv a pokynov lekárov je však pravdepodobné a priam isté, že všetky vlasy sa vášmu dieťaťu vrátia skôr než za rok, čo je veľmi pozitívna štatistika.

Príčiny môžu byť však aj iné, ako napríklad poškodenie vlasového vlákna. Tak či onak, vypadávanie vlasov u detí by nemal nijaký rodič zanedbať a podchytiť problém by mal hneď v začiatkoch. Len tak môže zaistiť dieťaťu 99% šancu na obnovu vlasových vlákien a teda úplne odstránenie daného problému.

Najčastejšie príčiny vypadávania vlasov u detí vo veku 3 rokov a viac

Trichotillománia

Trichotillománia (TTM) – ide častokrát o obsedantno-kompulzívny syndróm (OKP) alebo obsedantnú neurózu. Stručne povedané, táto neuro-biologická porucha kontroly impulzov sa prejavuje nutkaným vytrhávaním vlasov, prípadne obočia, mihalníc a vo vyššom veku tiež ochlpenia v iných častiach tela, ako aj v pubickej – intímnej oblasti.

Alopecia areata

Alopecia areata (ohraničená strata vlasov) – je ochorenie kedy imunitný systém napáda vlasové folikuly, ktorých bunky začne posudzovať ako organizmu cudzie. Táto forma alopécie sa vyznačuje nezápalovými lysými ložiskami vo vlasoch – ostrovčekami s vypadanými vlasmi. Nie je však nákazlivá.

Tinea capitis

Tinea capitis (Trichophytia capilitii) – dermatitída pokožky hlavy je mykotická infekcia, ktorá postihuje vlasovú pokožku. Je to najčastejšia forma straty vlasov u detí. Vo veku 4 – 14 rokov je možnosť výskytu tohto ochorenia dosť vysoká.

U dospelých sa toto ochorenie vyskytuje veľmi zriedkavo. Vzhľadom na to, že sa jedná o infekčné ochorenie, vaše dieťa by nemalo zdieľať akékoľvek predmety, ktoré prichádzajú do styku s vlasmi a s pokožkou hlavy. Napr. čiapky, vankúše, sponky, strojčeky na vlasy, či hrebene.

11 Responses

 1. Dobrý deň,

  ďakujem za článok, ale prosím vás aký je teda zaručený postup, prípravky, čo všetko treba na zastavenie vypadávania vlasov (pre mužov)

 2. Ďakujeme za koment. Sme radi, že sa vám článok páčil. Ohľade produktov si prosím pozrite našu sekciu PREČO NANOGEN, alebo skúste linky, ktoré sú priamo v tomto článku.

 3. Vyzerá to super 🙂 ďakujem za článok. Mohli by ste mi prosím povedať v čom je rozdiel medzi týmito prípravkami a folixilom pre mužov? Prípadne ktorý prípravok sa u mužov považuje za najúčinnejší? Ďakujem pekne za Váš čas

 4. Ďakujeme za koment a otázku Shamy. Je pravda, že Folixil obsahuje už dávno známu látku saw palmetto, ktorá sa považuje za prírodný blokátor DHT. Je to najčastejšia príčina vypadávania vlasov u mužov. Neobsahuje ho však dostatok na to, aby výrazne pomohol, takže výsledky sa nemusia dostaviť. Viac o saw palmetto píšeme tu: https://www.nanogen.sk/saw-palmetto/

 5. Ja mam 13 rokov a vlasy mi nevypadavaju ale ked si slabo potiahnem za vlas y tak mi ich zostane na ruke 5 neviete prečo? Mamka hovorila že to tak ma tiež.

 6. Dobrý deň
  Som 2 mesiace po operácii zlomeniny nohy a zistila som, že mi nadmerné začali vypadávať vlasy, mám 51 rokov a menštruácia není už taká pravidelná, tak by som chcela vedieť čím to je. Ďakujem za odpoveď.

 7. Dobrý deň, robíme všetko čo je v našich silách odpovedať na akékoľvek vaše otázky. V takýchto špecifických prípadoch však odporúčame konzultáciu s lekárom.

 8. Dobry den.Dcera ma poruchu prijmu potravy.Vyrazne schudla.Pracujeme na dodrziavani pravidelnej stravy.Postupne zacina priberat.Ide to ale pomaly.Aj jej vypadavaju vlasy pri umyvani dost.Co mame robit?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *