AKCIA
vyhody

Saw Palmetto a jeho účinky (nielen) proti vypadávaniu vlasov

od | aug 12, 2016 | 6 komentáre

Vypadávanie vlasov je v dnešnej dobe veľmi bežné a niet divu, že ľudia hľadajú pomoc a obracajú sa aj na bylinné produkty. Veľmi obľúbená rastlina je Saw Palmetto a jej výťažok, ktorý spomaľuje vypadávanie vlasov a niektorí ľudia dokonca tvrdia, že si vďaka nemu môžete vypestovať hustejšiu hrivu.

Rednutie vlasov je u mužov i u žien bežný jav a príznaky sú viditeľnejšie vekom. Pre mužov je rednutie vlasov typické, prvé príznaky sa prejavujú na bokoch vlasovej pokožky a vznikajú takzvané kúty vo vlasoch alebo sa im tvorí plešina na vrchu hlavy. U žien prichádza rednutie vlasov po celej ploche hlavy, málokedy však dôjde k úplnej plešatosti.

Saw Palmetto a jeho účinky

Výhody Saw Palmetta sú známe už po celé roky. V minulosti sa používalo v medicíne. Už na začiatku 20. storočia domorodí Američania na juhovýchode Spojených štátov používali tento extrakt pri liečbe porúch močových ciest a pre zvýšenie produkcie spermií.

Saw Palmetto a liečba rakoviny prostaty u mužov

V dnešnej dobe doplnky vyrobené zo Saw Palmetta patria k najčastejšie konzumovaným doplnkov pri liečbe rakoviny prostaty u mužov a pri poruchách hyperplázie prostaty (BHP). Tento liek sa radí na tretie miesto medzi najpoužívanejšími bylinnými potravinovými doplnkami.

Saw palmetto pomáha pri prechladnutí

Okrem iného má Saw Palmetto silu a schopnosť liečiť prechladnutie, kašeľ, bolesť v krku a funguje tiež ako prírodný liek na astmu, chronickú bronchitídu, syndróm chronickej panvovej oblasti a migrény. Je tiež používaný pre zvýšenie prietoku moči, podporuje relaxáciu a sexuálny apetít.

Saw Palmetto zachováva hladinu testosterónu v rovnováhe

Vzhľadom k tomu, že Saw Palmetto inhibuje konverziu testosterónu na DHT, telo si zachováva normálnu hladiny testosterónu. Tým nám pomáha pri chudnutí, zachovaní si sily a sexuálnej túžby, ale tiež obmedzuje stratu vlasov. V súčasnej dobe nízka hladina testosterónu u mužov rýchlo rastie, a to má za následok chronickú únavu, senzáciu libida a znížený pocit pohody.

Saw Palmetto pomáha pri vypadávaní vlasov

Výťažky a doplnky zo Saw Palmetta pomáhajú tie obmedziť alebo zastaviť vypadávanie vlasov. Udržiavajú totiž hladinu testosterónu v rovnováhe a tým sa zamedzuje vypadávaniu vlasov.

U mužov sa hladinu hormónu testosterón znižuje a zvyšuje sa hladinu hormónu, ktorý sa nazýva 5α-dihydrotestosterón (DHT).

Príčina vypadávania vlasov tkvie v tom, že vlasové vačky sú veľmi citlivé na DHT, čo je mužský androgénny hormón, ktorý spôsobuje zmršťovanie vlasových folikulov, čo má za následok kratšiu životnosť vlasov a tiež výrazne znižuje ich produkciu.

Za normálnych okolností, keď vlas vypadne, ďalšie vlasy začnú rásť z toho istého folikulu, ale ak je hladina DHT vysoká, rast vlasov sa zastavuje. Saw Palmetto má schopnosť zastaviť premenu testosterónu na DHT, čo je prínosné pre rast vlasov.

NÁŠ TIP: PROTI VYPADÁVANIU VLASOV A NA OBNOVU ICH ZDRAVÉHO RASTU

šampón 7v1 pre ženy

Nanogen šampón Luxe pre ženy

šampón 5v1 pre mužov

Nanogen šampón a polokondicionér pre mužov

Keratínové vlákna

Nanogen vlasové keratínové vlákna

Výskumy

Hoci stále existujú špekulácie, či je Saw Palmetto skutočné efektívny, existujú štúdie, ktoré naznačujú, že jeho použitie prináša prospech. Jedna štúdia, ktorá bola vykonaná na klinickom výskume v Colorade, ktorá testovala 34 mužov a 28 žien vo veku 18-48 rokov, cielene aplikovala šampóny a krémy obsiahnuté extraktom z tejto byliny. Účastníci používali tieto produkty po dobu troch mesiacov. Vedci zistili, že 35% účastníkov malo po skončení výskumu zvýšenú hustotu vlasov.

Výťažok zo Saw Palmetto

Výskum o účinnosti Saw Palmetto pre liečbu vypadávania vlasov je obmedzený, ale za to sľubný. Extrakt z plodov Saw Palmetto môže blokovať 5-alfa-reduktázu, enzým, ktorý konvertuje testosterón na DHT. DHT je molekula zodpovedná za vypadávanie vlasov a tiež sa podieľa na rozšírení prostaty.

Bolo preukázané, že produkty zo Saw Palmetto úspešne liečia zväčšenú prostatu, Výskumníci dúfajú, že by mohli spomaliť alebo zastaviť tiež vypadávanie vlasov. Zložka amoxil, ktorá blokuje enzým, funguje podobným spôsobom ako syntetické prísady v predpísaných liekov určených na liečbu vypadávania vlasov.

Bol vykonaný výskum, ktorý skúmal ako amoxil môže liečiť vypadávanie vlasov u mužov i žien, ale jedna menšia štúdia ukázala pozitívne výsledky. Šesť z desiatich účastníkov malo pozitívny výsledok. Muži trpiaci miernymi príznakmi plešatosti, dostali liek Saw palmetto, ktorý užívali orálne dvakrát denne po dobu niekoľkých mesiacov. Pri porovnávaní výsledkov pred a po výskume usúdili, že sa ich stav zlepšil.

Užívanie Saw Palmetto ako výživový doplnok

Predtým, než začnete užívať akýkoľvek nový doplnok, je dôležitá konzultácia s lekárom, aby ste sa uistili, že je to pre váš zdravotný stav bezpečné. Tiež je vhodné prekonzultovať dávkovanie. Odborníci odporúčajú užívať 160 mg dvakrát denne po dobu liečenia zväčšenia prostaty. Účastníci štúdie, ktorí užívali liek na liečbu vypadávania vlasov, brali 200 miligramov dvakrát denne.

Saw palmetto môžeme nájsť v niekoľkých rôznych formách, vrátane:

  • sušených bobúľ
  • tabliet
  • tekutých extraktov
  • práškových kapsúl

Tablety a kapsule sú najodporúčanejšie, pretože boli študované výskumnikmi. Účinky čaju zo sušených bobúľ zo Saw Palmetto sú nepravdepodobné, pretože účinné látky nie sú rozpustné vo vode.

Nežiaduce účinky a interakcie

Saw palmetto je všeobecne považované za bezpečné, ale nie je vhodné pre deti. Medzi zriedkavé vedľajšie účinky, ktoré boli hlásené, patria mierne bolesti hlavy a bolesti žalúdka. Podráždeniu žalúdka sa dá vyhnúť tým, že sa extrakt užíva spolu s jedlom.

Saw palmetto môže spôsobiť riedenie krvi a môže spôsobiť niekoľko prípadov nadmerného krvácania počas operácie. Vždy informujte svojho lekára o všetkých doplnkoch, ktoré užívate, obzvlášť, ak sa chystáte na operačný zákrok.

Nie sú vylúčené interakcie medzi Saw Palmetto a niekoľkými ďalšími liekmi. Vzhľadom k tomu, že bolo preukázané, že tento extrakt je schopný riediť krv, neodporúča sa konzumovať súčasne s inými liekmi pôsobiacimi ako krvné riedidlá, napríklad aspirín, warfarín.

Sleduj video (Angl.)