Najlepšie vlasové sérum opäť na sklade!
nanogen logo

NANOBLOG

Saw Palmetto a jeho účinky (nielen) proti vypadávaniu vlasov

Obsah článku

Saw Palmetto sa stalo známou zložkou v boji proti vypadávaniu vlasov. Sú však jeho účinky natoľko účinné? V tomto článku sa dozviete pre koho je vhodný a aké účinky má nielen proti vypadávaniu vlasov.
saw palmetto serenoa repens
Saw Palmetto sa stalo známou zložkou v boji proti vypadávaniu vlasov. Sú však jeho účinky natoľko účinné? V tomto článku sa dozviete pre koho je vhodný a aké účinky má nielen proti vypadávaniu vlasov.

Vypadávanie vlasov je v dnešnej dobe veľmi bežné a niet divu, že ľudia hľadajú pomoc a obracajú sa aj na bylinné produkty. Veľmi obľúbená rastlina je Saw Palmetto a jej výťažok, ktorý spomaľuje vypadávanie vlasov a niektorí ľudia dokonca tvrdia, že si vďaka nemu môžete vypestovať hustejšiu hrivu.

Rednutie vlasov je u mužov i u žien bežný jav a príznaky sú viditeľnejšie vekom. Pre mužov je rednutie vlasov typické, prvé príznaky sa prejavujú na bokoch vlasovej pokožky a vznikajú takzvané kúty vo vlasoch alebo sa im tvorí plešina na vrchu hlavy. U žien prichádza rednutie vlasov po celej ploche hlavy, málokedy však dôjde k úplnej plešatosti.

Saw Palmetto a jeho účinky

Výhody Saw Palmetta sú známe už po celé roky. V minulosti sa používalo v medicíne. Už na začiatku 20. storočia domorodí Američania na juhovýchode Spojených štátov používali tento extrakt pri liečbe porúch močových ciest a pre zvýšenie produkcie spermií.

Saw Palmetto a liečba rakoviny prostaty u mužov

V dnešnej dobe doplnky vyrobené zo Saw Palmetta patria k najčastejšie konzumovaným doplnkov pri liečbe rakoviny prostaty u mužov a pri poruchách hyperplázie prostaty (BHP). Tento liek sa radí na tretie miesto medzi najpoužívanejšími bylinnými potravinovými doplnkami.

Saw palmetto pomáha pri prechladnutí

Okrem iného má Saw Palmetto silu a schopnosť liečiť prechladnutie, kašeľ, bolesť v krku a funguje tiež ako prírodný liek na astmu, chronickú bronchitídu, syndróm chronickej panvovej oblasti a migrény. Je tiež používaný pre zvýšenie prietoku moči, podporuje relaxáciu a sexuálny apetít.

Saw Palmetto zachováva hladinu testosterónu v rovnováhe

Vzhľadom k tomu, že Saw Palmetto inhibuje konverziu testosterónu na DHT, telo si zachováva normálnu hladiny testosterónu. Tým nám pomáha pri chudnutí, zachovaní si sily a sexuálnej túžby, ale tiež obmedzuje stratu vlasov. V súčasnej dobe nízka hladina testosterónu u mužov rýchlo rastie, a to má za následok chronickú únavu, senzáciu libida a znížený pocit pohody.

Saw Palmetto pomáha pri vypadávaní vlasov

Výťažky a doplnky zo Saw Palmetta pomáhajú tie obmedziť alebo zastaviť vypadávanie vlasov. Udržiavajú totiž hladinu testosterónu v rovnováhe a tým sa zamedzuje vypadávaniu vlasov.

U mužov sa hladinu hormónu testosterón znižuje a zvyšuje sa hladinu hormónu, ktorý sa nazýva 5α-dihydrotestosterón (DHT).

Príčina vypadávania vlasov tkvie v tom, že vlasové vačky sú veľmi citlivé na DHT, čo je mužský androgénny hormón, ktorý spôsobuje zmršťovanie vlasových folikulov, čo má za následok kratšiu životnosť vlasov a tiež výrazne znižuje ich produkciu.

Za normálnych okolností, keď vlas vypadne, ďalšie vlasy začnú rásť z toho istého folikulu, ale ak je hladina DHT vysoká, rast vlasov sa zastavuje. Saw Palmetto má schopnosť zastaviť premenu testosterónu na DHT, čo je prínosné pre rast vlasov.

NÁŠ TIP: Proti vypadávaniu vlasov a na obnovu och zdravého rastu

Výskumy

Hoci stále existujú špekulácie, či je Saw Palmetto skutočné efektívny, existujú štúdie, ktoré naznačujú, že jeho použitie prináša prospech. Jedna štúdia, ktorá bola vykonaná na klinickom výskume v Colorade, ktorá testovala 34 mužov a 28 žien vo veku 18-48 rokov, cielene aplikovala šampóny a krémy obsiahnuté extraktom z tejto byliny. Účastníci používali tieto produkty po dobu troch mesiacov. Vedci zistili, že 35% účastníkov malo po skončení výskumu zvýšenú hustotu vlasov.

Výťažok zo Saw Palmetto

Výskum o účinnosti Saw Palmetto pre liečbu vypadávania vlasov je obmedzený, ale za to sľubný. Extrakt z plodov Saw Palmetto môže blokovať 5-alfa-reduktázu, enzým, ktorý konvertuje testosterón na DHT. DHT je molekula zodpovedná za vypadávanie vlasov a tiež sa podieľa na rozšírení prostaty.

Bolo preukázané, že produkty zo Saw Palmetto úspešne liečia zväčšenú prostatu, Výskumníci dúfajú, že by mohli spomaliť alebo zastaviť tiež vypadávanie vlasov. Zložka amoxil, ktorá blokuje enzým, funguje podobným spôsobom ako syntetické prísady v predpísaných liekov určených na liečbu vypadávania vlasov.

Bol vykonaný výskum, ktorý skúmal ako amoxil môže liečiť vypadávanie vlasov u mužov i žien, ale jedna menšia štúdia ukázala pozitívne výsledky. Šesť z desiatich účastníkov malo pozitívny výsledok. Muži trpiaci miernymi príznakmi plešatosti, dostali liek Saw palmetto, ktorý užívali orálne dvakrát denne po dobu niekoľkých mesiacov. Pri porovnávaní výsledkov pred a po výskume usúdili, že sa ich stav zlepšil.

Užívanie Saw Palmetto ako výživový doplnok

Predtým, než začnete užívať akýkoľvek nový doplnok, je dôležitá konzultácia s lekárom, aby ste sa uistili, že je to pre váš zdravotný stav bezpečné. Tiež je vhodné prekonzultovať dávkovanie. Odborníci odporúčajú užívať 160 mg dvakrát denne po dobu liečenia zväčšenia prostaty. Účastníci štúdie, ktorí užívali liek na liečbu vypadávania vlasov, brali 200 miligramov dvakrát denne.

Saw palmetto môžeme nájsť v niekoľkých rôznych formách, vrátane:

 • sušených bobúľ
 • tabliet
 • tekutých extraktov
 • práškových kapsúl

 

Tablety a kapsule sú najodporúčanejšie, pretože boli študované výskumnikmi. Účinky čaju zo sušených bobúľ zo Saw Palmetto sú nepravdepodobné, pretože účinné látky nie sú rozpustné vo vode.

Nežiaduce účinky a interakcie

Saw palmetto je všeobecne považované za bezpečné, ale nie je vhodné pre deti. Medzi zriedkavé vedľajšie účinky, ktoré boli hlásené, patria mierne bolesti hlavy a bolesti žalúdka. Podráždeniu žalúdka sa dá vyhnúť tým, že sa extrakt užíva spolu s jedlom.

Saw palmetto môže spôsobiť riedenie krvi a môže spôsobiť niekoľko prípadov nadmerného krvácania počas operácie. Vždy informujte svojho lekára o všetkých doplnkoch, ktoré užívate, obzvlášť, ak sa chystáte na operačný zákrok.

Nie sú vylúčené interakcie medzi Saw Palmetto a niekoľkými ďalšími liekmi. Vzhľadom k tomu, že bolo preukázané, že tento extrakt je schopný riediť krv, neodporúča sa konzumovať súčasne s inými liekmi pôsobiacimi ako krvné riedidlá, napríklad aspirínwarfarín.

Sleduj video (Angl.)

6 Responses

 1. Pozdravujem Vás! Mám otázku týkajúcu sa používaniu keratínového zahusťovača vlasov. Môže jeho použitie vyvolať svrbenie vlasovej pokožky? Odkedy ho používam, svrbí ma hlava a vlasy sa mi viacej lámu.

 2. Dobrý deň,

  Vaša otázka je off-topic vzhľadom k téme aktuálneho článku vyššie.

  Svrbenie nie je vylúčené vtedy, keď pri príliš výdatnej aplikácii veľké množstvo vlákien prepadne na pokožku hlavy a následne to z pokožky neumyjete niekoľko dní. V opačnom prípade nie je dôvod, aby vlákna spôsobovali svrbenie, pokiaľ nemáte alergiu priamo na prírodný keratín.

  Cieľom však nie je nanášať keratínové vlákna na pokožku hlavy.

  Čo sa týka lámavosti vlasov, tá nemá nič spoločné so zahusťovačom vlasov. Odporúčame zistiť skutočnú príčinu vášho lámania vlasov. Nedostatok výživy, vitamínov, vnútorný problém…

 3. Dobry den. Chcel by som vas poprosit o radu. Uzivam tabletky saw palmeto 1000mg 1×denne po dobu 2rokov. Uz dlhsie ale pozorujem ubytok a chudnutie svalstva. Pritom pravidelne cvicim a zdravo sa stravujem. Lekari saw palmeto moc nepoznaju, tak by som sa vas chcel opytat ci mi nemoze saw palmeto znizovat hladinu testosteronu natolko ci mi z toho nemozu chudnut svaly. Aj ked z vasho super clanku som pochopil, ze ono by malo iba blokovat testosteron na DHT nie ho znizovat. Skuste mi prosim poradit, dost ma to trapi. Popripade ci beriem spravnu davku a nie zbytocne vela. Velmi si vazim taketo odborne a poucne clanky a dakujem za ne. Este raz dakujem. S pozdravom Richard.

 4. Dobrý deň,

  Sme radi, že sa vám článok páči a ďakujeme za otázku. Saw palmetto skutočne nemôže ovplyvniť rast alebo úbytok svalovej hmoty. Príčinou problému môže byť skôr nesprávne cvičenie resp.nedostatok regenerácie svalstva. Skúste tento problém konzultovať s fitness odborníkom.

 5. Dobrý deň,vypadávajú mi vlasy,možu sa zároveň užívať kapsuly Saw Palmetta a tablety Folivital pro?Používam aj šampón a aktivátor z Biome.S pozdravom Ľubica

 6. Dobrý deň, zloženie výživových doplnkov býva spravidla vyvážené. Kombinovať jednotlivé kapsule je vhodné za predpokladu, že sa rovnaká účinná látka nenáchádza v dostatočnom množstve v každej z nich. V opačnom prípade môže dôjsť k prekročeniu ODD čo by v určitých prípadoch bolo kontraproduktívne. Preto odporúčame sa s touto otázkou obrátiť priamo na výrobcu. Bližšie informácie o optimálnom zložení vitamínov na vlasy sa dočítate v článku https://vypadavanievlasov.net/vitaminy-proti-vypadavaniu-vlasov/

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *