AKCIA
vyhody

Dihydrotestosterón (DHT): prečo spôsobuje vypadávanie vlasov?

od | sep 10, 2015 | 0 komentárov

Dihydrotestosterón je kľúčovým hormónom dospievania u mužov a je zodpovedný za rast ochlpenia na tvári a na tele. DHT býva tiež v neskoršom veku častou príčinou zmršťovania vlasových folikulov v pokožke hlavy, čo vedie k prvým štádiám plešatosti.

DHT ako príčina vypadávania vlasov

Po jeho derivácii z testosterónu sa Dihydrotestosterón v pokožke naviaže na androgénové receptory vlasových folikulov. Vlasové folikuly vo frontálnej oblasti hlavy, vertexu (vrchnej oblasti) a na temene sú na pôsobenie DHT viac náchylné. Zreteľne to môžeme pozorovať na mužskej – Norwoodovej stupnici, kde vlasy po bokoch a v zadnej časti hlavy nie sú pôsobením DHT nijak poznačené. V týchto oblastiach sú totiž vlasové folikuly voči DHT viac odolné.

Nnorwoodova stupnica plešatosti

Tento hormón signalizuje koniec Anagénu – rastovej fáze vlasu a spôsobuje krátku prechodnú fázu nazývanú Katagén. DHT je vytvorený – derivovaný z testosterónu pôsobením enzýmu 5α reduktázy. Mnoho zložiek, ako finasterid majú za cieľ blokovať túto reakciu a tak zastaviť signál ukončujúci fázu rastu. Dihydrotestosterón funguje tým spôsobom, že aktivuje celý rad génov s cieľom spôsobiť umŕtvenie buniek vlasových folikulov a tým stratu vlasov. Nanogen sérum na rast vlasov VEGF dočasne potláča tieto gény a pomáha chrániť vlasy pred predčasným vypadávaním.

Potom, ako vlasy prirodzene vypadajú, dostávajú sa do fázy s názvom Telogén. Nanogen sérum redukuje čas, ktorý vlasy strávia v Telogéne stimuláciou génov pre opätovný vstup do rastovej fázy nazývanej Anagén.

Zaujímavým faktom zostáva, že hoci má Dihydrotestosterón pozitívny vplyv na rast ochlpenia na tele, na vlasy naopak vplýva negatívne.

DHT a transplantácia vlasov

V prípade transplantácie vlasov slúžia práve tieto oblasti vlasovej pokožky ako darcovské miesta, z ktorých sú štepy odoberané. Transplantované vlasy si vďaka tejto vlastnosti na novom mieste rastu naďalej zachovávajú voči účinkom DHT rezistenciu.

Dihydrotestosterón u žien

U žien je zvýšená hladina Dihydrotestosterónu zaznamenávaná počas tehotenstva a v období menopauzy. Rovnako ako u mužov má Dihydrotestosterón deštruktívny vplyv na vlasové folikuly v ženskej pokožke hlavy. Vzorec ženského vypadávania a rednutia vlasov sa však od toho mužského líši.

Prečo DHT spôsobuje vypadávanie vlasov

Zvýšené množstvo DHT vo vlasovej pokožke je považované za jednu z hlavných príčin androgénnej alopécie a jeho pôsobenie v pokožke hlavy sa dá opísať ako autoimúnna reakcia voči vlasovým folikulom, ktoré identifikuje v tele ako cudzie objekty a začína ich ničiť. Folikuly sa pôsobením DHT zmršťujú, čím sa zároveň ich vlasová produkcia oslabuje. Poškodené vlasové folikuly už strácajú schopnosť produkcie zdravého vlasu a ten sa pri každom novom cykle stenčuje, stráca farbu, dĺžku až úplne zanikne alebo vypadne. Tento proces stenčovania vlasov sa nazýva miniaturizácia.

Okrem procesu zmršťovania vlasových folikulov Dihydrotestosterón tiež negatívne vplýva na vlasový cyklus tým, že skracuje rastovú fázu anagén a núti vlasy vstúpiť do telogénu predčasne, čo následne spôsobuje ich predčasné vypadnutie. Nerovnováha medzi vypadávaním vlasov a ich opätovným dorastaním je tak ešte výraznejšia a vlasy začínajú viditeľne rednúť.

Čo je účinné proti pôsobeniu DHT?

Odporúčame používať prípravky obsahujúce látky, ktoré pomáhajú blokovať vonkajšie či vnútorné faktory spôsobujúce nadmernú tvorbu Dihydrotestosterónu v tele a pokožke hlavy. Takzvané DHT blokátory alebo inhibítory.

DHT inhibítory – blokátory

DHT inhibítory sú látky, ktoré fungujú na princípe eliminovania produkcie Dihydrotestosterónu v tele tým, že oslabujú aktivitu enzýmu 5-ɑ reduktázy. Zároveň tým obmedzujú deštrukčné procesy DHT voči vlasovým folikulom.

FINASTERID (čítať viac)

Finasterid ako syntetický DHT inhibítor blokuje tvorbu Dihydrotestosterónu a tým eliminuje jeho vplyv na vlasové folikuly. Na trhu je dostupný vo forme tabliet.

SAW PALMETTO (čítaj viac)

Saw palmetto (Serenoa repens) patrí medzi účinné prírodné antiandrogény. Extrakt je bohatý na mastné kyseliny a fytosteroly. Saw palmetto je schopné blokovať izoenzým 5-ɑ reduktázy (zodpovedný za tvorbu DHT) a androgénové receptory na bunkách folikulov, na ktoré sa DHT viaže. Je zvyčajne dostupný vo forme tabliet, prípadne ako súčasť dermálnych roztokov a šampónov, ktoré tak povrchovo pomáhajú odstraňovať DHT prítomné v tvoriacom sa mazive z mazových žliaz v pokožke hlavy.

NANOGEN PRODUKTY AKO RIEŠENIE

nanogen sérum s anti DHT účinkami

Podporuje zdravý rast vlasov
Obnovuje rast nových vlasov
Šetrné, bez vedľajsích účinkov a podráždenia
• Vhodný aj ako sprievodné ošetrenie s minoxidilom

VEGF – VLASOVÝ RASTOVÝ FAKTOR

Vaskulárny endoteliálny rastový faktorcytokín prirodzene produkovaný v tele bol charakterizovaný a identifikovaný ako kľúčový mediátor rastu vlasov. VEGF stimuluje a predlžuje Anagén (rastovú fázu) tým, že potláča celý rad DHT aktivovaných génov a zabraňuje predčasnému vypadávaniu vlasov. Nanogen sh-VEGF je jedinečný vlasový rastový faktor z rastlín, ktorý predstavuje alternatívu k anti-DHT látkam, prípadne tiež ich doplňujúce ošetrenie.