Najlepšie vlasové sérum opäť na sklade!
nanogen logo

NANOBLOG

Finasterid (Propecia) a jeho účinky proti vypadávaniu vlasov

Obsah článku

Finasterid je synteticky vyvinutá látka – liečivo schválené FDA (Food & Drug Administration). Patrí medzi takzvané blokátory enzýmu 5-alfa reduktázy, ktoré eliminujú produkciu dihydrotestosterónu v pokožke hlavy a tým aj jeho deštruktívne účinky na vlasové folikuly. Finasterid – syntetický antiandrogén bol schválený ako účinná látka pri liečbe vypadávania vlasov u mužov.
finasterid
Finasterid je synteticky vyvinutá látka – liečivo schválené FDA (Food & Drug Administration). Patrí medzi takzvané blokátory enzýmu 5-alfa reduktázy, ktoré eliminujú produkciu dihydrotestosterónu v pokožke hlavy a tým aj jeho deštruktívne účinky na vlasové folikuly. Finasterid – syntetický antiandrogén bol schválený ako účinná látka pri liečbe vypadávania vlasov u mužov.

Finasterid je syntetický antiandrogén. Táto látka v tele potláča účinky izoenzýmu 5-alfa reduktázy typu 2, ktorý je zodpovedný za zmršťovanie vlasových folikulov.

finasterid

Finasterid a jeho história

V roku 1997 farmaceutický gigant Merck & Co. predstavil Propeciu ako nové využitie pre Finasterid. Pôvodne bol predávaný ako Proscar, lekári prvýkrát predpísali 5 mg finasteridu k liečbe benígnej hyperplázie prostaty (BPH), čo je zväčšená prostata.

Merck neskôr objavil pozoruhodný vedľajší účinok liečby – niektorým pacientom začali rásť vlasy. Vedci našli spôsob, ako pomôcť ľudom pri liečbe plešatosti, čo je vo väčšine prípadov dedičné ochorenie, ktoré postihuje takmer 50 percent mužskej populácie, ktorí majú 50 a viac rokov.

Čo je Propecia?

Propecia zabraňuje konverzii testosterónu na dihydrotestosterón (DHT) v tele. DHT prispieva ku skráteniu rastovej fázy vlasov a k zoslabovaniu vlasov. Tento efekt spôsobí, že vlasy sa stávajú postupne kratšie a jemnejšie, až nakoniec zmiznú. Užívanie 1 miligramu Finasteridu denne znižuje hladinu DHT až takmer o 70%.

Ako Finasterid účinkuje?

Prípravok účinkuje u mužov s miernou až strednou plešatosťou. Prípravok nie je určený pre mužov, ktorí trpia úplnou plešatosťou. Podľa výsledkov u väčšiny mužov, ktorí boli liečení týmto prípravkom po dobu piatich rokov, bolo vidieť ústup a spomalenie vypadávania vlasov a u polovici týchto mužov došlo k zlepšeniu celkového stavu ich vlasov.
Propecia sa používa na liečbu vypadávania vlasov u mužov na vrchole hlavy a v oblasti prednej polovice hlavy. Vypadávanie vlasov u mužov je bežný jav, pri ktorom páni môžu očakávať postupné rednutie ich vlasov. Častým následkom je ustupujúca línia vlasov alebo plešatenie na temene hlavy alebo kombinácia oboch.

Finasterid a liečba vypadávania vlasov u mužov

Prvotne bol finasterid vyvinutý a testovaný za účelom liečby benígnej hyperplázie prostaty (liek Proscar). Avšak podobne ako u minoxidilu, aj tu boli počas testovania okrem priaznivých účinkov na prostatu zistené zaujímavé výsledky v podobe zastavenia vypadávania vlasov a obnovy rastu vlasov.

Taktiež u pacientov následne podstupujúcim liečbu prostaty hotovým liekom Proscar bolo zaznamenané zastavenie vypadávania vlasov a rast nových vlasov. Po niekoľkoročnom testovaní a štúdiách účinkov finasteridu bol v roku 1997 príslušnými orgánmi schválený liek Propecia (finasterid tbl. 1mg) ako účinný pri liečbe androgénnej alopécie u mužov.

Trvácnosť účinkov Finasteridu

Finasterid je účinný po celej ploche vlasovej pokožky, najúčinnejší v oblasti vertexu. Avšak podobne ako u minoxidiluúčinky finasteridu nie sú trvalé. Približne po 1 mesiaci po vysadení lieku s touto účinnou látkou sa finasterid z tela kompletne vyplaví a v priebehu ďalších 5 mesiacov sa vlasy zvyknú vrátiť do pôvodného stavu pred liečbou a proces vypadávania vlasov pokračuje.

Finasterid a liečba vypadávania vlasov u žien

Vypadávanie vlasov u žien je charakterisktické rovnomerným rednutím vlasov po celej ploche temena a vo frontálnej oblasti vlasovej pokožky bez postihnutia prednej vlasovej línie. Aj napriek tomu, že ženská androgénna alopécia je takmer oficiálny termín a bola tiež definovaná ako ekvivalent mužskej alopécie, účinky a vplyv androgénov v procese ženského vypadávania vlasov neboli celkom objasnené. Rovnako je to v prípade účinkov liečby ženskej alopécie finasteridom. 

Porovnanie účinkov Finasteridu

U mužského vypadávania vlasov funguje finasterid na princípe znižovania produkcie dihydrotestosterónu (DHT), čím eliminuje vplyv DHT na vlasové folikuly. U žien je použitie finasteridu a ďalších DHT inhibítorov prospešné predovšetkým v prípade pacientov s diagnózou hirsutizmu (nadmerným telesným ochlpením). Za predpokladu, že by aj u žien bolo vypadávanie vlasov zapríčinené výhradne vplyvom androgénov, účinky liečby finasteridom by tu mohli byť porovnateľné.

Súčasné možnosti liečby hirzutizmu [štúdia]

https://www.solen.sk/storage/file/article/37e788540291cb8058f6c452780d1346.pdf

– MUDr. Janette Baloghová, PhD. (Klinika dermatovenerológie LF UPJŠ a UNLP Košice)

Klinické testy finasteridu

Keďže v prípade finasteridu existujú možné riziká poškodenia plodu u tehotných žien, boli klinické testy zacielené iba na skupinu žien v klimaktériu s androgénnou alopéciou. Ani po roku prebiehania testov však neboli spozorované významné účinky v podobe zastavenia vypadávania vlasov či v obnove rastu nových vlasov. V porovnaní s účinnosťou finasteridu pri liečbe vypadávania vlasov u mužov boli tieto výsledky skutočne prekvapujúce.

finasterid dht testosteron

Účinnosť Finasteridu vo frontálnej oblasti vlasovej pokožky

Indikácie pre Propeciu zahŕňajú liečbu vypadávania vlasov v prednej časti pokožky hlavy. Sú publikované údaje z kontrolovaných klinických štúdii u mužov trpiacich vypadávaním vlasov v prednej časti hlavy, ktorá preukázala zlepšenie v tejto oblasti.

Finasterid a vedľajšie účinky

Popri priaznivých účinkoch finasteridu u mužov je tiež dôležité upozorniť na neželané vedľajšie účinky spojené s jeho užívaním.

VEDĽAJŠIE ÚČINKY U MUŽOV

– Zníženie sexuálneho libida
– Erektilná dysfunkcia
– Zníženie objemu ejakulátu

VEDĽAJŠIE ÚČINKY U ŽIEN

Vzhľadom na teratogénne účinky (riziko deformácie plodu) zistené na laboratórnych potkanoch, finasterid neodporúčame užívať ženám pred menopauzou – teda v období, kedy sú schopné otehotnieť.

NÁŠ TIP: Nanogen sérum - účinné, šetrné a bez vedľajších účinkov

FInasterid a teratogénne účinky

Riziko teratogenicity u ľudí doposiaľ nebolo jednoznačne identifikované, finasterid však môže spôsobiť hypospadiu (vrodené anomália močovej trubice) u dieťaťa v prenatálnom veku.
Aj vzhľadom na vyššie uvedené riziká neželaných vedľajších účinkov finasteridu u žien v produktívnom veku, v súčasnej dobe je finasterid oficiálne schválený iba ako liečba vypadávania vlasov u mužov. U žien tiež doposiaľ neexistujú relevantné výsledky klinických štúdií, ktorými by sa akékoľvek liečebné účinky potvrdili.

Ako Finasterid užívať?

Prípravok užívajte vždy len podľa presných pokynov, ktoré vám nariadi váš lekár. Bežná dávka užívania je jedna tableta každý deň. Môžete ich užívať spolu s jedlom alebo bez neho. Treba si uvedomiť, že užívaním lieku Propercia častejšie než raz denne nezvýšite jeho účinky!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *