AKCIA
vyhody

Minoxidil | Skúsenosti a testy proti vypadávaniu

od | sep 10, 2015 | 24 komentáre

Minoxidil bol objavený náhodne pri vyvíjaní lieku na vysoký krvný tlak – Loniten®. Vedľajším účinkom Lonitenu bol rast vlasov a ochlpenia na tele. Vďaka tomu bol minoxidil postupne vyvinutý do produktov na podporu rastu vlasov. Pri liečbe vypadávania vlasov sa minoxidil používa ako 2% (pre ženy) a 5% (u mužov) koncentrát rozpustený v propylénglykole. Účelom propylénglykolu je zlepšenie vstrebateľnosti látky do pokožky a zároveň zabezpečenie rovnomernejšej aplikácie minoxidilu na ošetrované oblasti. Napriek tomu, že sa na trhu objavujú rôzne generické formy lieku s vyššou koncentráciou minoxidilu (10%, 16%, …), nie sú natoľko účinné. Pokožka totiž nie je schopná vstrebať vyššiu koncentráciu látky ako je 5%. Pre najlepšiu vstrebateľnosť odporúčame pred aplikáciou použiť valček s titanovými ihličkami, ktorý si môžete kúpiť napr. aj tu: http://www.derma-roller.sk/

Viac o valčeku dermaroller-scalproller v článku TU.

Minoxidil a jeho účinky

Klinické testy účinnosti dermálneho roztoku s minoxidilom u mužov (s plešatosťou na temene) ukázali, že u 48% mužov po roku používania minoxidilu sa vypadávanie vlasov zastavilo, obnovil sa rast vlasov. U 36% mužov sa dostavilo iba čiastočné zlepšenie rastu vlasov. U 16% mužov nebola zaznamenaná žiadna obnova rastu vlasov.

Postup pri aplikácii Minoxidilu:

Pred použitím si umyte pokožku hlavy jemným šampónom. Pred nanášaním Monoxidilu musia byť vaše vlasy a pokožka hlavy suché. Po použití Minoxidilu si umyte ruky. Roztok sa ponechá aj naďalej pôsobiť po dobu najmenej 4 hodín pred umytím. Počkajte približne 4 hodiny po aplikácii a nedovoľte, aby sa vlasy dostali do kontaktu s vodou.  Ak vynecháte dávku minoxidilu, snažte sa ju použiť čo najskôr. Ak je už takmer čas na ďalšiu dávku, vynechajte zabudnutú dávku a vráťte sa k svojmu pravidelnému dávkovaniu. Nepoužívajte 2 dávky naraz.
Ak máte nejaké pochybnosti o užívaní lieku, obráťte sa na svojho lekárnika alebo lekára.

Minoxidil by sa mal brať až 4-6 mesiacov, kým môže pacient posúdiť, či mu liek pomôže.

Hlavné použitie nachádza pri liečbe androgénnej alopécie u mužov a žien. Pomáha zhruba 30 percentám pacientov, ktorý dosiahnu udržanie alebo mierne zlepšenie vypadávania vlasov.

Ako Minoxidil pracuje?

Minoxidil pracuje väčšinou prostredníctvom predĺženia anagénnej fázy vlasových buniek, čo podporuje ich rast. Vlasové bunky prechádzajú tromi fázami. Prvá fáza je rastová, ktorá sa tiež nazýva anagénna , potom nasleduje katagénna fáza a následne prichádza telogénna fáza. Trvanie tejto fázy sa pohybuje od dvoch až do štyroch mesiacov. Po jej ukončení sa cyklicky striedajú a nové folikuly nahradzujú tie staršie. Jednoduchšie povedané, po ukončení telogénnej fázy starý vlas vypadne a nahradí ho nový. Skrátená anagénna fáza predchádza poruchám vypadávania vlasov, ako je mužská plešatosť, kde testosterón a jeho derivát DHT má vplyv na  skrátenie anagénnej fázy.

MINOXIDIL skúsenosti a jeho vedľajšie účinky pri liečbe

Pri lokálnej aplikácii sa množstvo Minoxidilu vstrebáva pokožkou do krvného obehu, väčšinou nevznikajú žiadne vedľajšie účinky. Môže však dochádzať k tomu, že pokožka vlasov začne svrbieť alebo sa môže vyskytnúť tvorba lupín. Zdá sa, že Minoxidil je účinnejší u žien, ktoré trpia difúznou androgénnou alopéciou ako u mužov. Ženám sa odporúča používať 2% prípravok namiesto 5%. Štúdie však ukázali, že pacienti, ktorí užívali 5% Minoxidil počas doby ôsmich mesiacov, zaznamenali výraznejší nárast vlasov až o 45%. Je účinnejší pri liečbe ustupujúcich vlasov na čele, tzv. lysín ako pri liečbe plešín.

Známe vedľajšie účinky minoxidilu pre dlhodobejšom používaní:

 • Štípanie a podráždenie očí
 • Podráždenie a svrbenie pokožky v miestach aplikácie
 • Alergické reakcie a vyrážky
 • Dýchacie ťažkosti
 • Bolesti hrudníka
 • Opuchnutie ústnej dutiny
 • Malátnosť, slabosť
 • Zrýchlený tep srdca
 • Náhle priberanie na váhe
 • Ďalšie ubúdanie vlasového porastu (opak samotného účelu látky)

Minoxidil sa tiež ukázal ako vysoko toxický pre mačky a veľmi nebezpečný čo i len miernym kontaktom s pokožkou.

Pred použitím minoxidilu si dávajte pozor :

Niektoré lieky nie je vhodné používať spolu s Minoxidilom. Informujte sa u svojho lekára alebo lekárnika, ak máte nejaké zdravotné problémy, najmä ak sa u vás vyskytuje niektorý z nasledujúcich prípadov:

 • ak ste tehotná, plánujete otehotnieť alebo dojčíte
 • ak užívate akýkoľvek predpísaný alebo nepredpísaný liek, rastlinný prípravok alebo potravinový doplnok
 • ak máte alergiu na lieky, potraviny, alebo iné látky
 • ak máte problémy so srdcom alebo krvným tlakom

sérum na vlasy
porovnanie účinkov minoxidilu a Nanogenu
nanogen sérum po používaní 6mes+

Nanogen sérum výsledky pred a po – bez minoxidilu.

Vaše sérum nanogen som začal používať najprv s minoxidilom na zvýšenie účinnosti a na zmiernenie vedľajších účinkov minoxidilu. Teraz ho používam aj samostatne, lebo sa dá používať dlhodobo bez potreby vysadenia a je rovnako účinné!

Štefan (34)

NANOGEN Sérum bez vedľajších účinkov

Nanogen sérum  je v dnešnej dobe najväčším vedeckým a prelomovým objavom v boji proti vypadávaniu vlasov a čo je najdôležitejšie – bez akýchkoľvek nežiadúcich vedľajších účinkov doposiaľ známych u prípravkov ako minoxidil – Rogaine. Nezávislé laboratórne testy potvrdili, že Nanogen sérum VEGF je účinnejšie než iba samotné používanie minoxidilu. Nanogen sérum s VEGF™ rastovým faktorom pôvodom z rastlín a na vodnej báze poskytuje vyššie benefity bez vedľajších účinkov a zároveň je to prírodná alternatíva minoxidilu. Pangaea Laboratories Ltd vyvinuli sérum na rast vlasov, ktoré prináša o 237% vyššie účinky než minoxidil samotný (Rogaine, Neocapil) a je zároveň bez akýchkoľvek neželaných vedľajších účinkov známych u prípravkov tohto druhu.

MINOXIDIL VS. NANOGEN – NEZÁVISLÉ LABORATÓRNE TESTY

Na prelome januára a februára 2012 sa uskutočnili nezávislé testy výskumného inštitútu Laboratoire Bio-EC vo Francúzsku, kde boli porovnávané a kombinované účinky Nanogen VEGF rastových faktorov s 5% minoxidilom na ľudských vlasoch.

Minoxidilu vs. Nanogen sérum na rast vlasov:

minoxidil a nanogen porovnanie

Účinky minoxidilu v porovnaní s účinkami Nanogen rastových faktorov.

minoxidil a nanogen účinky porovnanie

Účinky minoxidilu v porovnaní s účinkami Nanogen rastových faktorov.

Čo sú vlasové rastové faktory?

Rastové faktory (VEGF) sú molekuly, ktoré sa prirodzene nachádzajú v našom tele a (zjednodušene povedané) slúžia ako signály vlasovým bunkám ako sa majú správať. Ovplyvňujú a regulujú všetky fázy vlasového cyklu a prikazujú vlasom, aby rástli, oddychovali alebo vypadli.

Nanogen rastové faktory sú identické kópie týchto molekúl, ktoré vznikajú ich syntetickým kopírovaním (sh-VEGF) a sú pestované na rastlinách bez použitia akýchkoľvek ľudských buniek.

Na základe laboratórnych testov sa potvrdilo, že Nanogen vlasové rastové faktory (sh-VEGF):

VÝZNAMNE STIMULUJÚ RAST VLASOV, AŽ O 237 % VIAC AKO SÁM MINOXIDIL
PREDLŽUJÚ ŽIVOTNOSŤ VLASU A TAK REDUKUJÚ A PREDCHÁDZAJÚ VYPADÁVANIU VLASOV
V KOMBINÁCII S MINOXIDILOM VÝRAZNE ZVYŠUJÚ RAST VLASOV AŽ O 133 % VIAC NEŽ MINOXIDIL SÁM

Výskumy ukázali, že Nanogen vlasové rastové faktory obsiahnuté v Nanogen sére VEGF dosahujú niekoľkonásobne vyššie účinky než iba samotné používanie doposiaľ najúčinnejšej známej látky – minoxidilu. Týmto si dovoľujeme oficiálne deklarovať, že je Nanogen sérum VEGF účinnejšie než minoxidil a tým účinnejšie než ktorýkoľvek známy dostupný prípravok na trhu s obsahom minoxidilu či aminexilu. Zároveň bez nežiadúcich vedľajších účinkov.

Tvoj košík
0