AKCIA
vyhody

Lupiny vo vlasoch | Príčiny + 7 tipov na domáce recepty proti lupinám

od | jún 12, 2017 | 0 komentárov

Lupiny vo vlasoch má podľa poslednej vykonanej štúdie až 50 percent ľudí v západnej Európe. Ide o chronické ochorenie pokožky hlavy, ktoré je spôsobené hubou názvom Malassezia. Tá všeobecne žije na našej pokožke hlavy a živí sa olejom z vlasových folikulov.

Hormonálne zmeny, stres, citlivosť na niektoré produkty a znečistenie pokožky môžu spôsobiť premnoženie tejto huby, ktorá donúti vlasovú pokožku k produkcii väčšieho množstva kožných buniek. Tieto špecifické kožné bunky odumierajú rýchlo a javia sa ako biele vločky – lupiny.

Čo sú lupiny?

Lupiny sa radia k bežným kožným ochoreniam, ktoré spôsobujú tvorbu bielych alebo šedých čiastočiek, ktoré sa objavujú na pokožke hlavy a vo vlasoch. Lupiny sú najviac rozpoznateľné vtedy, keď nám padajú z pokožky hlavy na ramená. Vlasová pokožka môže byť citlivá a suchá, čo je typickým indikátorom. Bežný je aj pocit svrbenia. Lupiny nie sú nákazlivé, avšak toto ochorenie je z pohľadu nášho sebavedomia nepríjemné a býva ťažké sa ho zbaviť.

Ako sa zbaviť lupín?

Aloe vera

Aloe vera úspešne lieči problémy s lupinami. Obsahuje koncentrovanú zmes vitamínov a minerálnych látok.

Má hydratačné vlastnosti, ktoré sú presne to, čo pokožka hlavy potrebuje k jej normalizácii a zbaveniu sa otravných lupín.

Viac o Aloe

Aspirín

Rozdrvte aspirín a pridajte ho do vášho šampónu.

Vyberajte si šampón bez agresívnych chemikálií, ktorý je jemný a šetrný k vašim vlasom.

Čítaj viac

Jedlá sóda

Zmiešajte jedlú sódu s ružovou vodou tak, aby ste vytvorili pastu. Naneste pastu na pokožku hlavy a jemne vmasírujte krúživými pohybmi po dobu 2 minút.

Umyte si vlasy a vlasovú pokožku studenou vodou. Tento postup aplikujte dvakrát za týždeň.

Čítaj viac

Med a kokosový olej

Kokosový olej pomáha zvlhčiť vlasy a vlasové korienky, med pôsobí antibakteriálne. Zmiešajte ich v rovnakom pomere, naneste na vlasy, nechajte pôsobiť a dôkladne zmyte. Táto zmes je plná živín, ktoré vám pomôžu odstrániť lupiny a podporia zdravie vašich vlasov.

Viac o účinkoch

Šampón na lupiny

Existuje mnoho rôznych šampónov proti lupinám a každý z nich obsahuje rôzne aktívne látky na kontrolu symptómov. Ak chcete dosiahnuť najlepšie výsledky, vždy postupujte podľa pokynov na fľaši.

Šampóny z drogérie môžu vlasovú pokožku podráždiť a vysušiť. Preto sa odporúča použitie jemného šampónu na vlasy. Dobré výsledky preukazuje šampón Nanogen, ktorý účinne pôsobí proti lupinám a zabraňuje nadmernému masteniu vlasov.

PROTI LUPINÁM ODPORÚČAME NANOGEN ŠAMPÓN S RASTOVÝM FAKTOROM A KYSELINOU SALICYLOVOU PRE MUŽOV A PRE ŽENY

šampón pre riedke vlasy a proti lupinám

Unikátny šampón pre mužov a pre ženy
Vhodný pre podráždenú a citlivú pokožku
Hĺbkovo čistí a osviežuje pokožku hlavy
Účinný proti lupinám vďaka kyseline salicylovej

“Bezkonkurenčný šampón! Vlasy sú objemnejšie už po prvom umytí a zbavila som sa lupín. Príjemne vonia!”

- Silvia (32)

1. Odstráňte lupiny vďaka aspirínu

Aspirín obsahuje rovnakú účinnú látku (kyselinu salicylovú) ako mnohé šampóny proti lupinám. Udržujte lupiny pod kontrolou. Rozdrvte dva aspiríny na jemný prášok a pridajte ich do normálneho množstva šampónu, ktorý používate zakaždým, keď si umývate vlasy. Zmes sa nechá na vlasoch pôsobiť 1-2 minúty, potom sa dobre opláchne a vlasy sa umyjú šampónom.

2. Olej z čajovníka – Tea tree oil

Jedna štúdia ukázala, že šampóny s takmer 5 % obsahom oleja z čajovníka výrazne zlepšujú liečbu ochorenia lupín. Môžete pridať niekoľko kvapiek Tea Tree oleja do svojho obľúbeného šampónu a umyť si ním vlasy. Vyrába sa z listov Melaleuca alternifolia, rastliny pôvodom z Austrálie. Patrí k prvej pomoci liečby ochorenia kože a vlasovej pokožky.

Účinky čajovníkového oleja

Čajovníkový olej má vynikajúce protiplesňové účinky, ktoré zabíjajú už spomínané baktérie spôsobujúce produkciu nadkožných buniek a následnú tvorbu lupín. Má silné antibakteriálne a protizápalové vlastnosti, ktoré pomáhajú účinne liečiť svrbivú pokožku hlavy.

Účinne hydratuje vlasy a vlasovú pokožku. Je jedným z najlepších riešení pre suchú a svrbiacu pokožku hlavy. Pomôže vám zbaviť sa odumretých kožných buniek a špiny na pokožke hlavy, a tým vytvára priaznivé prostredie pre zdravý rast vlasov a vlasovej pokožky.

3. Jedlá sóda ako liek proti lupinám

Jedlá sóda je veľmi užitočná vec, ktorá účinne odstraňuje lupiny a ktorú sa oplatí mať doma z viacerých dôvodov:

  1. Zbaví vás prebytočnej odumretej kože

  2. Pôsobí ako fungicíd a pomôže odstrániť hubu malassezia, ktorá sa vyskytuje na pokožke hlavy každého z nás a jej premnoženie môže spôsobiť tvorbu lupín.

Štúdia: Druhy Malassezia a ich spojitosť s tvorbou lupín: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4069738/

4. Aloe vera pomáha proti tvorbe lupín

Upokojuje a hydratuje suchú pokožku hlavy a odstraňuje odumreté bunky. Odstraňuje baktérie a iné tukové usadeniny, ktoré upchávajú vlasové folikuly. Pomáha v boji proti vypadávaniu vlasov. Obsahuje zlúčeninu zvanú glykoproteín, ktorá znižuje zápal a upokojuje pocit svrbenia.

 

Aloe obsahuje tiež rôzne minerálne látky a vitamíny. Má prirodzené anti-hubové vlastnosti, a tým odstraňuje lupiny, plesne a kvasinky na pokožke hlavy. Medzi ďalšie výhody patria antiseptické vlastnosti, vďaka ktorým dokáže upokojiť pokožku hlavy a eliminovať svrbenie. Preniká hlboko do vlasov a vlasovej pokožky, zabíja baktérie a zanecháva pokožku vlasov čistú.

aloe proti lupinám

5. Kokosový olej a med

Kokos pomáha pri zachovaní prírodných proteínov vo vlasoch, a je tiež známe, že odstraňuje lupiny. Podľa talianskej štúdie je med vhodná zložka pre liečenie lupín, vzhľadom k jeho antimikrobiálnym vlastnostiam. Zmiešajte v rovnakom pomere  tieto dve ingrediencie a vzniknutú zmes naneste na pokožku hlavy a jemne masírujte asi 10 minút. Zmes nechajte na hlave ďalších 30 minút a potom dôkladne opláchnite a umyte vlasy jemným šampónom.

kokos proti lupinám

Ďalšie prírodné tipy ako sa zbaviť lupín vo vlasoch

 Lupiny so sebou prinášajú nepohodlie, ktoré je tiež spôsobené svrbením pokožky hlavy. Okrem toho vlasy pokryté lupinami nevyzerajú esteticky príjemne. Obzvlášť sú viditeľné, ak nosíme tmavé oblečenie. Existuje veľa spôsobov ako tento problém riešiť. Boli vyvinuté šampóny a kondicionéry na odstránenie lupín. Nie vždy nám však pomôžu zbaviť sa týchto ťažkostí a sú tiež finančne nákladné. Vtedy je čas hľadať riešenie v prírode. Prírodné prostriedky dokážu vlasy vyliečiť od tohto ochorenia, prinášajú pozitívny účinok a nebudú ovplyvňovať ani váš rozpočet.

6. Liečba lupín pomocou lipy

Bylinná medicína je využívaná už po celé stáročia a aj napriek úspechu modernej medicíny sa rastliny stále používajú pri domácej liečbe chorôb. Kvety z lipy sa často používajú v tradičnej ľudovej medicíne. Lipový čas sa používa na liečbu rôznych ochorení vrátane vysokého krvného tlaku, migrény, zažívacích ťažkostí, bolesti hlavy, prechladnutia, chrípky, ale aj úzkosti.

Tak ako u mnohých iných bylinných prípravkov, obsah antioxidantov lipy je jednou z najlepších vlastností tejto rastliny. Antioxidačné zlúčeniny, ako je kvercetín a kaempferol, odstraňujú škodlivé vedľajšie produkty z ľudského tela a zlepšujú vaše celkové zdravie s prevenciou chronických ochorení. Tieto účinky sú obzvlášť účinné pri ochrane pokožky proti známkam starnutia.

Kvety sú žlté a akonáhle sú sušené, môžu sa pripraviť ako lahodný a silný čaj, ktorého popularita rastie po celom svete. Zdravotné výhody lipového čaju sú z veľkej časti spôsobené vysokou koncentráciou fytonutrientov, flavonoidov a iných diaforetických látok.

Možno ste však nevedeli, že lipa pôsobí priaznivo tiež na stav vašich vlasov. Podporuje ich zdravý rast a posilňuje suché a krehké vlasy. Jej použitie je vhodné tiež pri výrazne poškodených vlasoch, ktoré potrebujú regeneráciu.

Kvety z lipy podporujú obeh v pokožke hlavy a pomáhajú vlasom rásť zdravšie a rýchlejšie. Ľudia, ktorých trápia lupiny a nevedia sa ich zbaviť, možno nájdu riešenie práve v odvare z lipových kvetov.

lipové kvety proti lupinám

Recept z lipy

  • 2 šálky vriacej vody
  • 2 lyžičky lipových kvetov

Lipové kvety vložte so sitka na čaj a umiestnite do vhodnej nádoby. Zalejte horúcou vodou a nechajte lúhovať približne 15 minút. Vychladnutým čajom si opláchnite vlasy hneď po ich umytí. Vmasírujte do pokožky hlavy a opláchnite.

7. Upokojujúci harmanček proti lupinám

Harmanček je jednou z najobľúbenejších bylín, ktoré sa používajú už niekoľko storočí kvôli viacerým zdravotným prínosom. Harmančekový čaj vyrobený zo sušených kvetov harmančeka sa používa na liečbu niekoľkých ochorení vrátane úzkosti, nespavosti, horúčky a zápalu.

Spolu s týmito zdravotnými prínosmi ponúka harmančekový čaj tiež niekoľko výhod pre vlasy. Pomáha vyliečiť problém s lupinami, podporuje rast vlasov a dodáva vašim vlasom lesk.

Rumanček proti lupinám

Harmančekový čaj odstraňuje lupiny

Suchá a šupinatá pokožka hlavy spôsobuje lupiny, preto pri liečbe lupín sa musí liečiť pokožka hlavy. Harmančekový čaj sa môže použiť ako domáci liek na liečbu šupinatej pokožky hlavy. Vďaka svojim protizápalovým vlastnostiam sa tento čaj ukázal byť účinným odstraňovačom lupín.

Umyte si vlasy bežným spôsobom. Odporúčame použiť ľahký, neutrálny šampónu bez SLS a parabénov. Nakoniec opláchnite vlasy ochladeným harmančekovým čajom. Oplachovanie vlasov harmančekom je zdravé pre pokožku hlavy a prirodzene pôsobí na lupiny.

Ďalšie výhody harmančekového čaju

Podporuje rast vlasov

Antiseptické prvky nachádzajúce sa v harmančekovom čaji odstraňujú mŕtve bunky a tiež nečistoty z pokožky hlavy, ktoré môžu brániť vlasovým folikulom v produkovaní zdravého rastu vlasov.

Minimalizuje rozštiepenie končekov

Pravidelné používanie harmančekového čaju môže pomôcť zabrániť rozštiepeniu končekov vlasov, ak si vlasy opláchnete zmesou harmančeka a piva.

Pôsobí protizápolovo

Harmanček je vysoko účinný pri utíšení podráždenia a svrbenia pokožky hlavy.

Prírodný zosvetľovač

Ak chcete prírodným spôsobom zosvetliť pramene vašich vlasov bez toho, aby ste ich poškodili, harmančekový čaj bude pre vás tým pravým riešením.

Zmena jedálnička môže zastaviť tvorbu lupín

Našu stravu do značnej miery obsahujú spracované potraviny, ktoré majú vysoký obsah cukru a soli. Spôsobuje to hromadenie toxických látok v tele, ktoré spôsobuje celý rad ďalších zdravotných problémov. Preto sa odporúča konzumovať viac zeleniny, ovocia, mäsa  a snažiť sa stravovať vyvážene.

Pre naše zdravie a vlasy je dôležitý prísun omega-3 mastných kyselín, zinku, vitamínov skupiny B a minerálnych látok. Snažte sa jesť viac zdravých mononenasýtených mastných kyselín. Ideálnym zdrojom je avokádo, orechy a olivy. Na vitamín B sú bohaté potraviny ako ovsené vločky, ryža, vajcia a banány. Udržia vaše vlasy a pokožku hlavy zdravé a lesklé.

Ak sa vám nedarí odstrániť lupiny a skúšali ste už všetky možné druhy liečby, navštívte náš blog o vlasoch https://www.nanogen.sk/blog-o-vlasoch/ kde môžete aj vďaka ostatným uživateľom nájsť účinný spôsob ako váš problém s lupinami riešiť.

Tvoj košík
0