AKCIA
vyhody

Zinok na vlasy | Ako pôsobí na rast vlasov a proti vypadávaniu?

od | apr 28, 2016 | 3 komentáre

Rednutie a vypadávanie vlasov sú nepríjemnosti, s ktorými sa trápi mnoho z nás. Existuje veľa receptov, ako týmto problémom zabrániť resp. sa pred nimi chrániť. Jedným z nich je zinok na vlasy – priam zázračný prvok na pomoc vašim vlasom!

Zinok na vlasy – zázračný prvok

Zinok sa prirodzene nachádza v našom tele. Ako každý minerál či prvok, aj zinok je zodpovedný za veľmi dôležité procesy, ktoré sa odohrávajú v našom organizme. Tieto procesy sú priamo prepojené so zdravým rastom vlasov. A teda nedostatok tohto stopového prvku je príčinou vypadávania vlasov. Vlasy sú bez pozitívnej zinkovej hodnoty slabé, menej kvalitné a celkovo v zlom stave. Rozumné užívanie zinku však tieto problémy odstraňuje!

Ak máte problémy s rednutím vlasov, alebo vypadávaním, môže to byť aj preto, že máte príliš veľa zinku vo vašej strave.

Bolo urobených veľa štúdií, ktoré ukazujú, ako príliš veľa zinku môže viesť k vypadávaniu vlasov a ďalším komplikáciam.

Prečo to tak je? Aj keď je treba mať určité množstvo zinku v potrave, existuje veľa problémov, ktoré môžu vzniknúť, vrátane straty vlasov, ak jeho príliš.

Zinok a vypadávanie vlasov

Existuje mnoho dôvodov, prečo musíme mať zinok v našom tele. Tieto dôvody sú:

    Budovanie zdravých buniek
    Reguluje hormóny
    Napomáha vstrebávaniu iných živín

Samozrejme, aj príliš veľa dobrého škodí a to platí aj zinku.

Príliš veľa zinku v tele môže zvýšiť hladiny DHT. Môže sa to zdať divné, pretože aj keď DHT úroveň je zvýšená, výroba je obmedzená. Použitie zinku ako DHT blokátor nie je efektívne.

Zinok pomáha udržiavať a regulovať normálne hladiny hormónov, čo je jeden z dôvodov, prečo je tak účinný pri prevencii a liečení vypadávania vlasov.

Zinok a jeho rovnováha

Rovnako ako nedostatok zinku môže spôsobiť vypadávanie vlasov, tak aj jeho prebytok. Vysoké hladiny zinku v tele nielen narúšajú vstrebávanie iných nevyhnutných minerálov, ako je horčík a železo, ale tiež podporuje produkciu testosterónu.

Vysoké hladiny testosterónu spolu s ďalšou hormonálnou nerovnováhou vedie k rednutiu vlasov a nakoniec k vypadávaniu vlasov. Na druhej strane, nedostatok železa je identifikovaná príčina vypadávania vlasov.

Preto, rovnako ako nedostatok zinku spôsobuje stratu vlasov tak aj jeho prebytok. Svojím spôsobom, je to dobrá správa, pretože to znamená, že zinok je k rastu vlasových folikulov veľmi dôležitý.

Zdroje zinku

Existuje mnoho spôsobov, ako môžete získať dostatočné množstvo zinku vo vašej strave, bez toho aby ste sa museli spoliehať na tabletky a iné doplnky.

Tu sú všetky druhy chutných potravín, ktoré obsahujú zinok:

Červené mäso
Hydina
Pečeň
Pšeničné klíčky
Tekvicové semiačka
Garnát
Žĺtok
Sójové produkty

To sú len niektoré z potravín, ktoré sú bohaté na zinok, rovnako ako mnoho ďalších živín, ktoré naše telo potrebuje.

Zinok tabletky

Zinok vo forme doplnku stravy kúpite snáď v každej lekárni. Okrem tabletkových foriem sú k dispozícií aj rôzne krémy či produkty určené konkrétne pre starostlivosť o vlasy. Tieto sú mnohokrát doplnené aj o ostatné dôležité minerály a vitamíny.

Ako užívať zinok na vlasy

Vo všeobecnosti sa odporúča užívať zinok v dávkach od 10mg až po 20mg denne. Obsah zinku v tablete býva napísaný na balení. So zinkom to však netreba preháňať!

Ako sme písali vyššie, ak sa vo vašom tele nachádza priveľká hodnota zinku, môže spôsobiť opačný efekt, ktorý si želáme, a to umocnenie vypadávania vlasov. Priveľa zinku zabraňuje absorpcii ostatných dôležitých minerálov a tým znižuje ich efektivitu. Zinok teda užívame v odporúčaných dávkach a zbytočne ich neprekračujeme. Inteligentné použitie zinku vám prinesie žiadané výsledky!