AKCIA
vyhody

Svrbenie hlavy | Aká je príčina a možné riešenie?

od | okt 12, 2015 | 10 komentáre

Často si škriabete hlavu, pretože vás svrbí? Môže to byť pre vás veľmi nepríjemné, obzvlášť ak ste na verejnosti. Okrem nepríjemných pocitov to však môže spôsobiť aj vypadávanie vlasov.

Svrbenie hlavy môže byť predzvesťou závažnejšieho ochorenia ako sú len lupiny. Svrbenie hlavy môže spôsobiť mnoho ochorení, medzi ktoré patrí; pásový opar, bakteriálne infekcie alebo autoimunitné ochorenie.

Demodex folliculorum

Svrbenie hlavy | lupiny, seboroická dermatitída a ekzém

Všetky tieto ochorenia majú sklon spôsobovať podráždenie pokožky hlavy, čo často vedie k viditeľným  vločkám vo vlasoch.

Seboroická dermatitída sa môže objaviť na akejkoľvek časti tela, ktorá produkuje veľké množstvo oleja. Koža môže začervenať a spôsobiť mastné žlté alebo biele vločky.

Lupiny v skutočnosti nespôsobujú vypadávanie vlasov, ale ak lupiny sprevádza svrbenie  a škriabete si často pokožku hlavy, potom práve škrabanie by mohlo byť príčinou vypadávania vlasov.

Nosíte príliš tesné vrkoče?

Ak áno, potom trakčná alopécia môže byť príčinou vášho svrbenia a vypadávania vlasov. Svrbenie je výsledkom podráždenia pokožky hlavy spôsobeného ťahaním vlasov. Samotná strata vlasov môže byť spôsobená buď nadmerným škriabaním alebo poškodením vlasov a dokonca aj vlasových folikulov.

Infekčné príčiny svrbenia hlavy

Málokto vie, že existujú aj infekčné činitele, ku ktorým patrí aj takzvaný demodex folliculorum. Ide o drobného červa, ktorý žije na koži či vlasových folikuloch. Hoci sa tejto téme ľudia venujú predovšetkým v súvislosti s kožným ochorením pleti, len málo kto vie, že tento živočích okrem mŕtvej kože obľubuje aj olej, ktorý sa nachádza vo vlasovom vačku. Ide o pomerne častého parazita, ktorý máte pravdepodobne aj vy. V prípade, že je demodex folliculorum premnožený, môže spôsobovať silné svrbenie, ktoré následne súvisí s postupným vypadávaním vlasov.

seborea

Treba však podotknúť, že žiaden jedinec sa nenarodil už s týmto parazitom. Najčastejšia príčina bývava bežný styk dieťaťa s okolitým svetom. Nakoľko je na celom svete odhadom až 70% ľudí „napadnutých“ týmto parazitom, prenesenie prostredníctvom dospelého človeka na dieťa je najbežnejšou formou a nastáva vypadávanie vlasov  aj u detí.

Demodex folliculorum ako príčina svrbenia hlavy

Väčšina ľudí však o tomto parazite nevie po celý svoj život. Podráždenie pokožky hlavy často priraďujeme okolitým vplyvom, kozmetike a iným produktom. To, že za tým môže stáť demodex folliculorum nás ani nenapadne. Nemusíte sa však obávať. Nejde o zdravotne závadný parazit a nie je možné, aby vás o hrivu pripravil. Rovnako sa netreba báť ani iných nežiaducich infekcií či ochorení, ktoré by súviseli práve s ním.

Ďalšie príčiny svrbenia hlavy

  • Alergie alebo citlivosť na vlasové prípravky, vrátane farbenia vlasov a ďalších chemikálií.
  • Akné
  • Stres a úzkosť
  • Obezita
  • Zápalové a autoimunitné ochorenia, ako je lupus a hypotyreóza
  • Infekcie a alergie
  • Plesňové infekcie (tinea capitis, pásový opar) alebo bakteriálne infekcie pokožky hlavy
  • Úpal

 

Riešenia na odstránenie svrbenia hlavy

Krémy /Pleťová voda

Krémy a pleťové vody na báze kortizónu  môžu byť účinné v boji proti lupinám. Opýtajte sa svojho lekárnika na 0,5% alebo 1% kortizónový krém na pokožku hlavy, ktorý by ste mali každý deň používať ideálne na vlhké vlasy po sprchovaní. Krémy s obsahom kortizónu môžu byť obzvlášť účinné, ak ich používate v spojení so šampónom proti vypadávaniu vlasov.

V lekárňach sú k dispozícii tiež anti-hubové krémy, ktoré sa zvyčajne aplikujú raz denne. Tieto krémy môžu pomôcť znížiť počet kvasinkových organizmov žijúcich na pokožke hlavy.

Ak používate krém či šampón proti lupinám, prestaňte ho používať, keď lupiny zmiznú a nepoužívajte ho kým sa znova neobjavia.

Zmeňte svoje vlasové prípravky

Môžete začať tým, že izolujete rôzne vlasové prípravky, ktoré používate. Práve niektoré z nich môžu byť príčinou svrbenia hlavy. Ak si po vynechaní žiadneho prípravku nevšimnete zmenu, zakúpte si šampón proti lupinám, a to najlepšie zo špecializovaných eshopov alebo z  lekárne. Vhodným riešením môže byť aj šampón Nanogen, ktorý účinne pôsobí proti vypadávaniu vlasov a zabraňuje tvorbe lupín.

šampóny pre mužov a ženy

Nanogen šampóny pre mužov a pre ženy

Používajte hydratačné prípravky

Ak je vaša pokožka hlavy suchá, a to spôsobuje svrbenie, musíte ju začať hydratovať. Domácimi možnosťami sú oleje: olivový, jojobový, šípkový.

Niekedy šampón proti lupinám, krémy a pleťové vody jednoducho nestačia. Čo potom?

Ak svrbenie hlavy stále pretrváva, aj napriek zmene šampónu a používania rôznych krémov, je najvyšší čas navštíviť lekára. Ten vám pravdepodobne predpíše oveľa účinnejší šampón alebo krém.