AKCIA
vyhody

Vypadávanie vlasov po pôrode: Aké zásady dodržiavať?

od | sep 10, 2015 | 0 komentárov

Vypadávanie vlasov po pôrode je medzi ženami frekventovanou témou. V tomto článku budeme hovoriť o tom prečo ženám po pôrode vypadávajú vlasy a akým spôsobom vieme tento problém eliminovať.

Na úvod si povedzme stručné fakty:

  • Priemerná žena stráca približne 100 vlasov denne.
  • V priebehu tehotenstva zvýšená hladina estrogénu predlžuje rastovú fázu – anagén.
  • V oddychovej fáze sa tak nachádza menej vlasov a zároveň ich menej počas dňa vypadne.

Po pôrode …

…sa hladina estrogénu v tele ženy zníži a do oddychovej fázy vstúpi omnoho viac vlasových folikulov, dôsledkom čoho je viac vypadnutých vlasov v sprche či na podlahe v kupeľni. Vlasy sa však vrátia na pôvodnú „predpôrodnú“ hustotu medzi 6 až 12 mesiacom po pôrode.

ČO HOVORIA ODBORNÍCI?

Bežný lekár vám povie, že žene počas tehotenstva nevypadávajú vlasy vôbec a práve kvôli tomuto faktu si to telo „vynahrádza“ po pôrode. My vám ponúkame aj konkrétnejšie vysvetlenie:

Telogen effluvium

Odborný názov na dočasné intenzívne vypadávanie vlasov je telogen effluvium. Jedná sa o difúzne rednutie vlasov, ktoré nemusí byť rovnomenné ale ani také silné na vytváranie typických kruhových holých miest na hlave. Nie je ani reverzibilné a zvyčajne sa po pár mesiacoch vlasové folikuly znovu vrátia do normálnej fázy rastu.

Vlasy sa môžu zdať redšie a jemnejšie a to najmä na bokoch a povrchu hlavy. Všimnete si to podľa toho, že na hrebeni alebo na podlahe vám ostáva oveľa viac vlasov ako zvyčajne.

Spúšťacími faktormi môžu byť nadmerný stres, smrť v rodine, nesprávna strava s nedostatkom vitamínov a minerálov, a v neposlednom rade tehotenstvo.

Príčiny vypadávania vlasov po pôrode

Za bežných okolností rastie na našej hlave 90% vlasov a zvyšných 10% je v katagénnej – oddychovej fáze. Týchto 10% vlasov každé dva až tri mesiace vypadávajú, čím umožňujú novým vlasom rásť na vypadnutom mieste.

Počas tehotenstva vplyvom hormónov zostávajú vlasy v pokoji dlhšie a k ich uvoľňovaniu dochádza spravidla 10 – 14 týždňov po pôrode. Vplyv na to má úprava hormonálnej rovnováhy. Konkrétne ide o estrogén. Keďže ženy majú počas tehotenstva veľa tohto hormónu, vlasy sú hustejšie, krajšie a lesklejšie. Vypadávanie vlasov po pôrode tak môžeme chápať ako vynahrádzanie si „nečinnosti“ počas tehotenstva.

Estrogén

Estrogén je veľmi dôležitý ženský hormón nevyhnutný pre správny rast bábätka v brušku matky. Má na „starosti“ rozvoj svalov maternice, zvyšuje cirkuláciu krvi a skrýva sa aj za krásou vašich vlasov.

V tomto období pod jeho vplyvom zostávajú vlasy v prechodnej, katagénnej fáze oveľa dlhšie a k ich uvoľňovaniu dochádza spravidla až 3-4 mesiace po pôrode. Nie je preto nezvyčajné, že po pôrode 40 až 50 percent žien trpí na TE, intenzívne rednutie vlasov.

Po pôrode sa potrebuje hladina estrogénu vrátiť do normálnych hodnôt a to je hlavnou príčinou vypadávania vlasov u novorodičiek. Vlasové folikuly sa dostávajú do oddychovej, alebo tzv. telogénnej fázy v oveľa väčšom množstve ako počas tehotenstva, kedy boli folikuly, z ktorých rastú vlasy posilnené estrogénmi. Vypadnuté vlasy sú typické telogénové vlasy, ktoré jednoducho rozpoznáte podľa zvyškov keratínu na koreňovom konci.

Ak tento stav pretrváva dlhšie ako šesť mesiacov a nevidíte známky zlepšenia, obráťte sa na odborníkov, aby správne diagnostikovali príčinu vypadávania a mohli vám tak včas a adekvátne pomôcť.

Čo proti vypadávaniu vlasov po pôrode?

Žiaľ, nie je veľa možností ako predchádzať vypadávaniu vlasov po pôrode. Vieme však nájsť cestu, ako docieliť, aby boli vlasy zdravšie a poddajnejšie. Šanca úplne zastaviť popôrodné vypadávanie vlasov je minimálna, avšak vždy sú na dosah možnosti skúšať a experimentovať s účesmi a vhodnou kozmetikou, ktoré vám vedia pomôcť získať na pohľad dostatočný objem a hustotu vlasov.

Existujú tiež doplnky vlasovej výživy, ktoré vám môžu účinne pomôcť podporiť vlasy z vnútra a o ktorých si povieme neskôr.

vypadávanie vlasov po pôrode

ODPORÚČAME: ÚČINNÉ PRE ZDRAVÝ RAST VLASOV PRE ŽENY

nanogen prípravky na vlasy pre ženy

Zastavuje vypadávanie vlasov
Obnovuje zdravý rast vlasov
• Dôkladne čistí pokožku hlavy
• Kompletne vyživuje vlasy

Vynikajúce produkty, účinné a zároveň šetrné k pokožke hlavy. Odporúčam všetkým ženám s problematickými a riedkymi vlasmi!

Anna (39)

Správny strih vlasov

Existuje  veľa trikov, aby vaše vlasy vyzerali hustejšie a zdravšie. Jedným z nich je zmeniť strih vlasov. Správny strih môže opticky dať dojem väčšieho objemu vlasov, a vyhnete sa tak zbytočnému vypínaniu a viazaniu vlasov.

To však neznamená, že sa musíte dať ostrihať úplne na krátko. Šikovná profesionálna kaderníčka už bude vedieť, ktorý účes na hodí na riedke vlasy.

Zdravá strava a psychika

Dodržiavanie zdravej stravy sme už spomínali v súvislosti s dojčením. Nezabúdajte, že zdravie vášho dieťatka a vaše je na prvom mieste, preto radšej počkajte s drastickými diétami na chudnutie.

Veľmi dôležité je tiež udržiavať sa v dobrej psychickej kondícii. Stres z toho, že vám vypadávajú vlasy, vám v žiadnom prípade ich stav nezlepší, ba naopak, môže len zbytočne zhoršiť celú situáciu.

Vitamíny na vlasy

Existuje veľký výber vitamínových a výživových doplnkov, ktoré posilňujú korienky a podporujú ich rast. A aj keď sa vypadávanie vlasov po pôrode nedá úplne zastaviť, môžete aspoň stimulovať zdravý rast nových vlasov.

Užitočné bylinkové kúry a čaje, či už na vnútorné alebo vonkajšie použitie. Z tých najznámejších spomenieme len, žihľavový čaj, jablčný ocot, šalviový odvar alebo žĺtková maska.

Maskám na vlasy venujeme celý článok TU.

Vypadávanie vlasov a dojčenie

Významný vplyv na kvalitu vlasov môže mať aj dojčenie, ktoré „okráda“ vaše telo o zásadné živiny. Práve kvôli tomu by dojčiaca žena mala dodržiavať zásady zdravej výživy, nepiť alkohol a zamedziť fajčenie.

Jedzte veľa čerstvého ovocia a zeleniny, hlavne tie, ktoré majú vysoký obsah vitamínov C a A. Doplňte stravu o zdravé bielkoviny z mäsa a mliečnych výrobkov, a o esenciálne mastné kyseliny Omega 3. Preto by v jedálničku rozhodne nemali chýbať ryby!

Vo väčšine prípadov je nevyhnutné doplniť si stravu minerálnymi látkami ako sú železo, zinok, vitamín E a B komplex.

Ak je vypadávanie vlasov po pôrode spôsobené iba hormonálnymi zmenami, nemusíte sa obávať, ide totiž iba o dočasnú stratu vlasov.

Vypadávanie by malo vrcholiť približne tri až štyri mesiace po pôrode a v priebehu pol roka až jedného roka by sa malo dať do poriadku úplne.

Pokiaľ však vypadávanie vlasov po pôrode trvá aj po viac ako roku a vlasy vypadávajú stále viac a viac, okamžite vyhľadajte lekársku pomoc. V tomto prípade môže ísť o viac, než len o hormonálnu predispozíciu.

Výživa na vlasy po pôrode

Všeobecne je známe, že niektoré druhy potravín a živín pomáhajú proti vypadávaniu vlasov a podporujú ich zdravý rast. V rámci výživy vlasov odporúčame jesť stravu bohatú na esenciálne mastné kyseliny a ryby bohaté na Omega 3, účinné proti vypadávaniu vlasov po pôrode. Odporúčame vyhľadať špeciálne formulované vitamíny na vlasy pre ženy v období dojčenia a po ňom, podporujú zdravý rast vlasov a dostatočný príjem nutraceutík potrebných v tomto životnom období.

Aké sú riešenia vypadávania vlasov po pôrode?

Aj keď je vypadávanie vlasov po pôrode iba dočasné, môžete ho obmedziť správnymi prípravkami na vlasy. Niektorí odborníci odporúčajú umývanie vlasov až keď je to nevyhnutné a používať kvalitný kondicionér a riedky hrebeň pre šetrnejšie rozčesanie vlasov.

Vhodné je aj používanie šampónov na zahusťovanie vlasov a špeciálne peny na zväčšenie objemu riedkych vlasov. My však veľmi dobre vieme, že novopečená mamička má veľmi málo času sama pre seba a preto odporúčame Nanogen šampón a Nanogen kondicionér určený pre jemné a riedke vlasy.

Kvalitná a jednoduchá starostlivosť o padajúce vlasy vás tak zbaví zbytočných obáv a môžete si tak oveľa viac vychutnávať čas strávený s bábätkom.

Čo nerobiť ak sa vypadávanie vlasov po pôrode dostaví?

Neodporúčame používať tepelné zásahy do vlasov (žehlenie vlasov, kulmovanie, trvalá) a tiež žiadne farbenie vlasov. Pri sušení si nastavte fén na nižšie teploty, alebo ak je to možné, nechajte ich usušiť voľne na vzduchu.

Neviažte si zbytočne vlasy do silných vrkočov, zabudnite na copykomplikované účesy. Nestresujte ich rozčesávaním hneď po ich umytí. Mokré vlasy sú totižto krehkejšie a ľahšie sa lámu. A keď sa už neviete vzdať farbenia, tak si radšej vyberte farby vyrobené na prírodnej fáze.

Tieto úkony zbytočne zaťažujú vlasy a vlasovú pokožku. Neznamená to, že vynechanie týchto úkonov bezpodmienečne zastaví vypadávanie vlasov, avšak prinajmenšom tým môžete predchádzať ich ďalšiemu vypadávaniu.

Skúsenosti mamičiek s vypadávaním vlasov po pôrode

Tehotenstvo a prvý rok s bábätkom je plné dôležitých zmien v živote ženy. Už počas prvých mesiacov hormóny preberú kontrolu nad celým organizmom a ženy sú voči tomu bezmocné. V tehotenstve sú tieto fyziologické zmeny dobre viditeľné, avšak tieto zmeny v organizme pokračujú aj po pôrode. Na to, aby sa telo vrátilo do „normálu“ potrebuje minimálne rok a niekedy aj viac. Je to rok plný radosti z novorodeniatka, ale aj plný starostí. Jednou z nich je vypadávanie vlasov počas dojčenia.

Takmer polovica rodičiek trpí nadmerným vypadávaním vlasov počas prvých mesiacov po pôrode. Zo psychologického hľadiska pomáha ženám podeliť sa s ostatnými o tieto skúsenosti. Uvedomiť si, že v tom nie sú samé, a že sa nejedná o chorobu je prvým krokom k pozitívnemu riešeniu. V tomto je dnes veľmi užitočný internet s fórami pre mamičky, a s radami ako si poradiť s nadmerným vypadávaním vlasov.

Niektoré vyriešili svoj problém ostrihaním vlasov na krátko, iné sa zas museli obrátiť na dermatológa. V každom prípade je dôležité sa o probléme rozprávať a pýtať si rady.

Najlepšie je však spoľahnúť sa na odborníkov v sektore a kupovať len produkty od overených certifikovaných predajcov s dlhodobým pôsobením na trhu, ako je Nanogen.

Sme tu pre vás, aby sme vám pomohli, tak neváhajte a napíšte nám alebo sa podeľte s nami o vaše skúsenosti.