AKCIA
vyhody

Ryšavé vlasy

od | nov 25, 2016 | 0 komentárov

Ľudia s ryšavými vlasmi vzbudzujú pozornosť. Často musia čeliť výsmechu a nemiestnym narážkam na ich farbu vlasov a dostávajú prezývky súvisiace s ich odtieňom vlasov. Sú však ľudia, ktorých ich vlasy fascinujú a chceli by mať tiež také. Či už sa radíte k prvej skupine a ryšavé vlasy vám nie sú sympatické alebo ich obdivujete, musíme priznať, že sú istým spôsobom jedinečné. Nositeľky tohto špecifického sfarbenia vlasov nazývame rusovlásky, ryšavky či ohnivovlásky a hovorí sa o nich mnoho mýtov a povier. Vraj sú náladové, ohnivé, ale aj vášnivé a často sú spájané so symbolmi diabla a pekla. Aj vy ste zvedaví, čo môže za ich sfarbenie vlasov?

Prečo sú vlasy ryšavé?

Len 1-2% ľudí sú nositeľmi ryšavej farby vlasov. Odtiene tejto farby sú veľmi rôznorodé. Môžu sa pohybovať od jahodovej blond cez škoricovú, medenú až po výraznú červenú farbu vlasov. Je to spôsobené rozdielmi v géne MC1R , ktorý je recesívny.

Ryšavá farba vlasov sa najčastejšie vyskytuje v Škótsku, Írsku a Anglicku. Škótsko má najvyšší podiel ryšavých ľudí. 13% percent populácie má červené vlasy a až 40% ľudí nesie recesívny gén, vďaka ktorému môžu byť ich potomkovia ryšaví.

Každá prirodzená farba je kombináciou štyroch prírodných farebných pigmentov: čiernej a hnedej, ktoré sa nazývajú tiež eumelanín a červenej a žltej, nazývaných tiež pheomelanin. Farba má úroveň a tón. Úroveň udáva či je farba vlasov svetlá alebo tmavá. Tón je základná farba vlasov. Čierne a hnedé pigmenty sú zodpovedné za úroveň a červené a žlté pigmenty sú zodpovedné za tón. Čierne, hnedé, červené a žlté pigmenty sú prítomné na všetkých úrovniach farby vlasov. Nachádzajú sa však v rôznych pomeroch.

Červené vlasy majú najvyššie množstvo pheomelaninu (okolo 67%) a zvyčajne nízku úroveň eumelanínu.

Ako docieliť ryšavú farbu vlasov?

Ak túžite po ryšavých vlasoch a príroda vám ich nenadelila, môžete si ich prefarbiť. Lepšie ako po klasických farbách z drogérie je lepšie siahať po henne na vlasy, ktorá je prírodná a vďaka nej docielite ohnivé odtiene červenej. Henna zároveň vaše vlasy vyživí, zastaví vypadávanie vlasov a vlasy budú vďaka nej pevnejšie a hrubšie.

ryšavé vlasy

Zaujímavosti o ryšavých vlasoch

Prírodné červené vlasy je ťažšie farbiť než iné odtiene. Ich pigment je oveľa pevnejší ako akákoľvek iná farba vlasov. Ak máte červené vlasy a rozhodnete sa ich prefarbiť, počítajte s tým, že vám farba nemusí chytiť na prvýkrát.

Červenovlásky majú menej vlasov na ich hlavách z hľadiska celkového počtu prameňov. Ryšavky majú v priemere 90 000 prameňov vlasov, čo je v porovnaní s blondínkami so 1100 000 prameňov a brunetkami so 140 000 prameňov vlasov dosť málo. Každý prameň prírodných hrdzavých vlasov je oveľa silnejší a hrubší ako u ostatných farieb, preto sa môže zdať, že červenovlásky majú všeobecne hustejšie vlasy ako napríklad blondínky.

Ryšavé vlasy si zachovávajú svoj prirodzený pigment oveľa dlhšie než iné odtiene, takže nie je dôvod na paniku, že začnú skoro šedivieť. Červené vlasy jednoducho vytrácajú vekom svoj slávny pigment a vystriedajú spektrum farieb od vyblednutej medenej, jahodovej blond, kým sa stanú striebornými.

Share This
Tvoj košík
0