Najlepšie vlasové sérum opäť na sklade!
nanogen logo

NANOBLOG

Novinky v riešení vypadávania vlasov a riedkych vlasov

Obsah článku

Ak máte prirodzene riedke vlasy alebo trpíte nadmerným vypadávaním, je potrebné zamerať sa na zvýšenú starostlivosť o vlasy a pokožku hlavy.
novinky v riešení vypadávania vlasov a riedkych vlasov
Ak máte prirodzene riedke vlasy alebo trpíte nadmerným vypadávaním, je potrebné zamerať sa na zvýšenú starostlivosť o vlasy a pokožku hlavy.

Denne môžeme prísť aj o desiatky vlasov, čo však nemusí znamenať nič zlé…

Životný cyklus vlasu tzv. vlasový cyklus trvá 3 – 6 rokov. Ku koncu tohto cyklu je vlas vo vlasovom folikule slabo usadený, čiže môže vypadnúť nielen prirodzene, ale aj pri umývaní vlasov či pri česaní. Denne môžeme stratiť až desiatky vlasov bez toho, aby to znamenalo niečo negatívne. Vlasy vypadávajú vo väčšej miere v zimných obdobiach a ich preriedenie môžeme zapríčiniť aj sami – nesprávnou starostlivosťou a nešetrným zaobchádzaním. Keď spozorujete, že vám vypadávajú vlasy viac než je obvyklé, uistite sa predovšetkým, či sa o vlasy a vlasovú pokožku staráte dostatočne. Ak sa tento stav nezlepší, navštívte radšej lekára (najlepšie odborného – dermatológa alebo trichológa).

Buďte šetrní k svojim vlasom

Pomerne častou príčinou zvýšeného vypadávania vlasov je nešetrné zaobchádzanie a nedostatočná starostlivosť. V túžbe po dokonalých účesoch ničíme prirodzenú krásu vlasov a doslova im ubližujeme. Vystavujeme ich teplotám, aplikujeme na ne najrôznejšie chemické prostriedky, ktoré ničia ich štruktúru a môžu spôsobovať ich nadmerné vypadávanie. Pre vlasy je najzdravšia ich prirodzenosť. Ak máte pocit, že vaše vlasy sú už do istej miery poškodené, postupujte podľa nasledujúcich tipov, aby sa vaše vlasy mohli opäť vrátiť do formy.

Zásady správnej starostlivosti o vlasy

 • snažte sa vlasy zaťažovať čo najmenej – vlasom môže prekážať časté umývanie komerčnou kozmetikou, sušenie, fénovanie, kulmovanie, žehlenie, česanie, farbenie, odfarbovanie a tiež časté používanie vlasovej kozmetiky. Rovnako im môžu škodiť príliš utiahnuté účesy a copy. Pokúste sa tieto faktory obmedziť na minimum;
 • chráňte vlasy pred nepriaznivými vonkajšími vplyvmi – ak sa neobídete bez sušenia vlasov, vždy ich ochráňte špeciálnymi prípravkami, ktoré eliminujú ich poškodenie zapríčinené teplom. V lete používajte ochranné prípravky s UV filtrom;
 • dodávajte vlasov potrebné živiny – iba správne vyživené vlasy sú kvalitné. Živiny im môžete dodať zvnútra t.j. kvalitnou stravou, ale i zvonku, pomocou rôznych vlasových masiek a zábalov. Nezabudnite, že aj masáž hlavy má výdatné účinky v prekrvení pokožky hlavy a teda aj pozitívny vplyv na rast vlasov;
 • používajte iba kvalitnú vlasovú kozmetiku – sledujte zloženie produktov, ktoré používate a vyhnite sa predovšetkým prípravkom s obsahom parabénov, SLS a SLES, ktoré pri častom kontakte s vlasmi a pokožkou môžu viac škodiť než pomôcť. Používajte prírodné oleje na vlasy a uprednostňujte prírodné vlasové zábaly;
 • dbajte na správnu starostlivosť – kondicionér (až na pár výnimiek) nepatrí na vlasovú pokožku, aplikujte ho iba na vlasy. Mokré vlasy nikdy nerozčesávajte, ľahko sa totiž polámu a vypadnú. A s mokrými vlasmi nechoďte ani spať. Na noc si ich radšej zapleťte, aby sa čo najmenej zamotali;
 • dbajte tiež o seba – náš životný štýl vplýva tiež na vzhľad, zdravie a kondíciu našich vlasov. Pite veľa tekutín (nie alkoholu), jedzte vyváženú stravu, doprajte si spánok a NESTRESUJTE! Budete sa cítiť lepšie vy, ale aj vaše vlasy sa vám poďakujú.

Kozmetika na objem vlasov

Pokiaľ máte prirodzene riedke vlasy, ani vyššie uvedené tipy vám nepomôžu k nadobudnutiu hustej hrivy. V tomto momente prichádza na rad kozmetika. Existuje na trhu množstvo šampónov, kondicionérov, sprejov, vlasových roztokov či masiek, ktoré im dodávajú objem. Ale ako si z nich zaručene vybrať tie účinné a navyše bez rizika poškodenia vlasov?

V takom prípade najlepšie napovie zloženie prípravku. Ten by nemal obsahovať škodlivé látky ako SLS, SLES, parabény a naopak – mal by obsahovať látky, ktoré skutočne vedia dodať vlasom ich objem!

ochrana a objem vlasov

Také látky sú napr. peptidy, ktoré zabraňujú zmršťovaniu vlasových folikulov a tým eliminujú vypadávanie vlasov.

Účinná je tiež kyselina salicylová, ktorá čistí pokožku hlavy a pomáha regenerácii vlasov.

Zdravý rast vlasov tiež významne podporujú vlasové rastové faktory (nižšie v článku) a ak obsahuje vaša kozmetika tiež rôzne liečivé byliny ako harmančej čí aloe, nikdy ňou nešliapnete vedľa. Práve také sú i produkty Nanogen.

Zázrak s názvom keratínové vlákna – zatiaľ neprekonané!

Vo chvíli, keď sú už vlasy veľmi riedke či vypadávajú v takej miere, že sa na hlave objavujú presvity, mnoho ľudí stráca nádej. Je to veľmi nepríjemná situácia, našťastie však existuje záchrana v podobe keratínových vlákien. Tieto mikroskopické “vlásočky” vám pomôžu zakryť tieto presvitajúce miesta okamžite, jednoducho a tak účinne, že nikto vo vašom okolí nič nezistí, ani vy.

Zahusťovač vlasov Nanogen obsahuje tisíce vlákien z prírodného keratínu, teda stavebného materiálu našich vlasov. Tieto vlákna sú mikroskopické a po nanesení sa pomocou elektrostatiky naviažu na jednotlivé vlasy. Vďaka tomu je konečný výsledok prirodzený a nerozpoznateľný.

Väčšej autenticite pomáha tiež fakt, že vlákna sú k dispozícii až v 10 prírodných farebných odtieňoch, ktoré môžeme medzi sebou kombinovať. Nanogen keratínové vlákna sa prichytia k vlasom pevne, odolajú aj silnejšiemu vetru či dažďu. Po použití vodeodolného Nanogen fixátora môžete s nimi dokonca plávať. Keratínové vlána Nanogen nešpinia a nezanechávajú fľaky na oblečení ani na posteľnom prádle.

nanogen vlákna pred
VLASY PRED APLIKÁCIOU VLASOVÝCH VLÁKEN (DETAIL)
nanogen vlákna po
VLASY PO APLIKÁCII VLASOVÝCH VLÁKIEN (DETAIL)
 

NÁŠ TIP: Zahusťovač vlasov - keratínové vlákna - vyskúšaj 60 dňovú lehotu na vrátenie peňazí!

keratínové vlákna pred a po
Hana (37)

Skvelý prípravok, skvelý výsledok! Ďakujem za dodanie. Už chápem, čo znamená pocit navráteného sebavedomia!

Jednoduchá aplikácia, okamžitý výsledok

Používanie Nanogen keratínových vlákien je veľmi jednoduché. Stačí potriasť dózou s vláknami na miestach, kde sú vaše vlasy obzvlášť riedke. Tým sa vysypú tisíce mikroskopických vlákien, ktoré sa okamžite prichytia k vlasom. Preto je dôležité, aby na miestach, kde vlákna aplikujeme, boli aspoň nejaké vlasy. Účelom je zbaviť sa presvitajúcej pokožky hlavy a tým dodať vlasom vizuálne hustejší vzhľad. Keratínové vlákna tento efekt dosiahnu rýchlo a diskrétne. Výsledok je neuveriteľný! Nanogen vlákna odstránite s vlasov šampónom.

Akékoľvek úpravy vo vlasoch vrátane rôznych stylingových prípravkov (okrem Nanogen fixátora) doporučujeme ešte pred aplikáciou Nanogen vlákien!

To isté platí pre kulmovaniefénovanie či žehlenie vlasov. Nikdy tieto zásahy nerobte po aplikácii vlákien! Keratínové vlákna predstavujú finálny rok v úprave vlasov pre zakrytie resp. kamufláž posledných nedostatkov a presvitov pokožky.

Keratínové vlákna sú vhodné aj pre citlivú pokožku a základné 15g balenie vydrží približne 30 aplikácii (1 mesiac). Vypadávajúce a riedke vlasy tak už pre vás nepredstavujú problém.

Keratínové vlákna sú určené na nanášanie do vlasov – nie na pokožku hlavy. Je teda potrebné, aby na mieste, kam vlákna aplikujeme, boli aspoň nejaké vlasy.

Ako bojovať s vypadávaním vlasov?

Už ste sa ubezpečili, že svojmu telu a vlasom doprajete všetko potrebné, ale vlasy stále vypadávajú? Vyššie spomenuté kozmetické prípravky iba dodajú objem riedkym vlasom, prípadne problém zakryjú, ale nevyriešia. Existuje však niekoľko prípravkov, ktoré pomáhajú s liečbou vypadávania vlasov. Sú klinicky testované a teda úplne bezpečné, každý z nich však funguje inak, je určený na iný typ problému vypadávania vlasov a niektoré majú navyše neželané vedľajšie účinky. Než sa rozhodnete začať ich používať, odporúčame sa poradiť s lekárom.

Aj účinky minoxidilu boli objavené náhodou ako vedľajší účinok v podobe zvýšeného rastu vlasov pri lieku na vysoký krvný tlak. V súčasnosti sa táto látka používa pri liečbe vypadávania vlasov, predovšetkým pri androgénnej alopécii. Minoxidil predlžuje rastovú fázu vlasu, ktorý vďaka tomu rastie dlhšie a je silnejší. Vlasy však najprv musia prejsť poslednou fázou (telogén), v ktorej vypadnú, a preto sa veľmi často stáva, že počas prvých týždňov používania minoxidilu niektoré vlasy vypadnú skôr. Akonáhle sa však objavia nové, budú kvalitnejšie a zdravšie.

Minoxidil by sa mal používať ako koncentrát 5% (vyšší koncentrát naše telo vstrebať nedokáže). Ženám sa odporúča používať iba 2%. Odporúčané dávkovanie je 2x denne – 1 dávka. Nikdy neužívajte viac minoxidilu, než máte predpísané. Výsledky sa dostavujú približne po 4 mesiacoch užívania. Medzi možné vedľajšie účinky minoxidilu patrí podráždenie očí alebo pokožky v miestach aplikácie, dýchacie ťažkosti, bolesť na hrudníku, zrýchlený srdečný tep, opuch úst a ústnej dutiny, slabosť, malátnosť či náhle pribratie na váhe.

Finasterid

Finasterid sa pôvodne používal ako liek pri zväčšenej prostate. Bolo však zistené, že liečba má zaujímavý vedľajší účinok – zvýšený rast vlasov. Vedci tento prípravok ďalej testovali a teraz sa používa ako účinný pomocník v liečbe vypadávania vlasov.

Ide o syntetický antiandrogén, látku, ktorá potlačuje účinky enzýmu 5α-reduktázy typu 2, ktorý spôsobuje zmršťovanie vlasových folikulov. Finasterid rovnako znižuje hladinu DHT (dihydrotestosterónu) v tele, ktorý oslabuje vlasy a prispieva k ich postupnému skracovaniu a zjemňovaniu, až vlasy nakoniec úplne zaniknú. 1mg Finasteridu denne pomáha znížiť hladinu DHT až o 70 %.

Finasterid je určený predovšetkým pre mužov s miernym až stredným stupňom plešatosti. Účinky tohto prípravku však nie sú trvalé a v prípade jeho vysadenia dôjde už po jednom mesiaci k vyplaveniu účinnej látky z tela a k opätovnému oslabovaniu vlasov. K vedľajším účinkom Finasteridu patrí tiež erektilná dysfunkcia, zníženie sexuálneho libida či objemu ejakulátu. U žien môže jeho užívanie spôsobiť deformáciu plodu, preto sa Finasterid neodporúča používať pred menopauzou.

Účinnosť Minoxidilu

 • u 48 % mužov užívajúcich Minoxidil jeden rok došlo k zastaveniu vypadávania a k obnove rastu,
 • u 26 % mužov užívajúcich Minoxidil jeden rok sa rast čiastočne zlepšil,
 • u 16 % mužov užívajúcich Minoxidil jeden rok nebola zaznamenaná obnova rastu,
 • účinnosť Minoxidilu je na ženy vyššia, hoci je im odporúčané používat nižšiu koncentráciu,
 • Minoxidil lepšie účinkuje při liečbe lysín (ustupovania vlasov z oblasti čela) a čiastočnej plešatosti,
 • u 30 % mužov i žien došlo při používaní Minoxidilu k úplnému zastaveniu alebo aspoň miernemu eliminovaniu vypadávania vlasov.

Prelomové riešenie vypadávania vlasov – rastové faktory

Vlasový rastový faktor je molekula (cytokín), ktorá sa prirodzene nachádza v ľudskom tele. Nanogen vlasové rastové faktory sú dokonalými “syntetickými” kópiami týchto existujúcich rastových faktorov a nahradzujú funkciu tých chýbajúcich alebo nefunkčných.

Nanogen vlasový rastový faktor potlačuje gény, ktoré vplyvom pôsobenia hormónu DHT ničia bunky vlasových folikulov, skracuje poslednú fázu vlasového cyklu a predlžuje rastovú fázu vlasu (anagén), vďaka čomu dôjde rýchlejšie k vytvoreniu nového vlasy. Vlasové rastové faktory sú obsiahnuté v každom Nanogen šampóne a kondicionéri a sú bezpochýb budúcnosťou liečby vypadávania vlasov.

Keď nič nepomáha…

Niektoré ochorenia spôsobujúce vypadávanie vlasov sú, žiaľ, natoľko závažné, že ani tie najzázračnejšie prípravky proti nim nepomôžu. Vplyvom týchto ochorení dochádza k výraznému oslabeniu vlasových folikulov, ktoré môže následne i odumrieť a nové vlasy už nenarastú. Našťastie i v tomto prípade existuje riešenie – transplantácia vlasov.

Transplantácia vlasov je chirurgický zákrok, ktorý trvá niekoľko hodín a je pri ňom použitá lokálna anestéza, a teda je bezbolestný. Výsledky transplantácie sa dostavia približne po 6 mesiacoch a dobré vedieť, že prvé vlasy vo väčšine prípadov vypadnú, pretože sú vplyvom po-transplantačného šoku oslabené. Ďalšie vlasy, ktoré z transplantovaných štepov vyrastú, sú už trvalé. Existuje viac metód transplantácie vlasov, ktorých priebeh a účinky sa môžu odlišovať.

Metódy transplantácie vlasov

FUE metóda (Follicle Unit Extraction)

V súčasnosti najvyužívanejšia metóda transplantácie vlasov, označovaná tiež ako GHO-FM. Dochádza pri nej k odobratiu vlasových štepov (folikulárnych jednotiek) z temena hlavy a následne ich aplikácii na postihnuté miesto. Zákrok sa vykonáva mikroihlou a špeciálnym implantátorom, vďaka čomu sú tieto stopy po zahojení takmer neviditeľné. Zákrok môže trvať až 8 hodín podľa množstva odobratých a aplikovaných vlasov resp.štepov. V priebehu jedného zákroku je možné metódou FUE transplantovať až 3000 vlasov. Táto metóda nemá žiadne nežiaduce účinky. Jazvičky, ktoré pri nej vzniknú, sú mikroskopické a vo vlasoch ich takmer nie je vidno. Navyše, FUE metóda je vhodná pre každého, bezohľadu na kvalitu odoberaných vlasov.

Po odobratí vonkajšej časti vlasových folikulov pomocou špeciálnej ihly sa tá následne vloží do roztoku, ktorý podporí jej uchytenie a až potom sa implantuje. Nakoľko sa odoberá iba časť vlasového folikulu, zbytok zostáva na mieste a môže tak z neho stále vyrásť nový vlas. Iba metóda FUE zabezpečuje vznik nového vlasu na mieste vloženia, ale aj na mieste odberu. Vlasy, ktoré tu vyrastajú, sú však o niečo menšie a tenšie. Pred transplantáciou metódou FUE sa vyžaduje oholenie väčšej časti hlavy, pričom môže dochádzať k vzniku drobných raniek. Táto metóda tiež patrí k tým najdrahším.

 
 

DHI metóda

Táto metóda sa niekedy označuje aj ako priama transplantácia vlasov a odoberajú sa pri nej časti vo veľkosti max.1 mm. Každá táto časť, v podstate vlasový folikul, je následne implantovaná v špecifickom smere, uhle a hĺbke. Z implantovaných folikulov potom vlasy samé rastú. Ide o veľmi precízny zákrok, vykonáva ho vyškolený chirurg pomocou špeciálneho nástroja. Ani po transplantácii vlasov metódou DHI nezostávajú žiadne jazvy.

FUT metóda (zastaralá metóda)

Ide o transplantáciu folikulárnych jednotiek, niekedy označovanú ako strip metóda. Zatiaľ čo v minulosti sa používala najčastejšie, dnes sa už takmer nepoužíva. Dochádza pri nej totiž k vyrezaniu prúžku kože s vlasovými folikulmi, ktorý sa rozdelá na jednotlivé štepy. Pri ich implantácii však nie vždy dôjde k presnému uchyteniu a na miesta vloženia sa môžy vytvoriť hrbolčeky. Na mieste odberu (donorovej oblasti) zostávajú kvôli odobratiu väčšej časti kože velké a trvalé jazvy. U niektorých pacientov navyše dochádza k znecitliveniu miesta zákroku aj na niekoľko rokov.

S.H.E. (Single Hair Extraction)

Narozdiel od prvej uvedenej FUE metódy transplantácie vlasov S.H.E. metóda využíva ešte tenšiu, dutú mikroihlu, ktorá má namiesto folikulárnych jednotiek transplantovať vlasy jednotlivo. Týmto spôsobom sú údajne dosiahnuteľné ešte lepšie výsledky a uchytenie implantovaných vlasov než v predchádzajúcich metódach.

Revolučná metóda budúcnosti – klonovanie vlasov

Táto metóda transplantácie vlasov je zatiaľ stále hudbou budúcnosti. Ide však o revolučnú metódu, ktorá by vyriešila množstvo problémov vyskytujúcich sa pri ostatných metódach.

Klonovanie alebo násobenie vlasov spočíva v odoberaní vlasových folikulov, ich laboratórnom naklonovaní a následnom vložení. Táto metóda je aktuálne testovaná a preverovaná hneď v niekoľkých laboratóriách po celom svete a už sa vykonávajú testy (aj na zvieratách). Vedci zatiaľ narážajú predovšetkým na problémy s vlasovými folikulmi, ktorých reprodukcia v laboratórnych podmienkach tak, aby boli schopné tvoriť nové vlasy, je veľmi náročná. Rovnako je náročné zabezpečiť, aby vlasy vyrastali v potrebném smere, farbe, či hustote. V tejto chvíli nie je ani preukázaná kvalita takto naklonovaných vlasov.

Aj keď to chvíľu ešte potrvá a je zrejmé, že táto metóda bude zo začiatku veľmi drahá, ide o transplantáciu budúcnosti, ktorá môže významne pomôcť mnohým ľuďom, ktorí trpia vypadávaním vlasov.

Vypadávanie vlasov nie je neriešiteľné!

Riedke a nadmerne vypadávajúce vlasy nie sú zanedbateľný problém, nad ktorým by sme mohli mávnuť rukou. Radi sme vám preto predstavili hneď niekoľko spôsobov, ktoré vám môžu pomôcť. Tých účinných riešení je dostatok, aj keď niektoré z nich vyžadujú značnú dávku trpezlivosti. Akýkoľvek čas, energia a peniaze vložené do riešenia vypadávania vlasov sa však vyplatí.

A pamätajte, Nanogen je v tom s vami. Ponúkame celý rad vlasových prípravkov, ktoré vedia pomôcť vašim vlasom získať vytúžený objem. Vďaka ich ošetrujúcim účinkom posilníte vaše vlasy, dodáte im potrebnú regeneráciu a sami sa vám odmenia svojou hustotou a krásou. Vďaka vlasovým keratínový vláknam môžete okamžite a prirodzene zakryť riedke miesta vo vlasov a vďaka Nanogen vlasovému séru s rastovým faktorom podporíte zdravý a silný rast vašich vlasov.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *