AKCIA
vyhody

Alopécia | formy alopécie – ako ich spoznať?

od | sep 10, 2015 | 2 komentáre

Alopécia alebo alopecia (lat.) je všeobecný lekársky termín používaný pre nadmerné vypadávanie vlasov. Existujú rôzne formy alopécie resp. vypadávania vlasov, ktoré môžu mať rôzne príčiny a rôzne príznaky. Poznáme tieto formy alopécie:

Najbežnejšie formy:

 • Androgénna alopecia – Mužská a ženská plešatosť
 • Alopecia areata – ohraničená strata vlasov
 • Trakčná alopécia – strata vlasov spôsobená ich dlhodobou fyzickou záťažou

Ďalšie formy alopécie:

 • Alopecia totalis
 • Alopecia universalis
 • Jazvová alopecia
 • Anagénne effluvium
 • Telogénne effluvium

Mužská a ženská plešatosť – Androgénna alopécia

Plešatosť mužského typu je najčastejším prejavom vypadávania vlasov, ktoré postihuje milióny mužov po celom svete. Najčastejšie sa začína prejavovať koncom dvadsiatych rokov alebo začiatkom tridsiatych rokov života človeka. Štatistiky hovoria, že každý druhý muž po dovŕšení päťdesiateho roku života trpí alopeciou.

Takzvaný vzor alebo vzorec, ktorým vlasy z hlavy ubúdajú a vytvárajú tak typickú vlasovú líniu plešatosti, je u väčšiny mužov totožný. Bežná je strata vlasov na temene hlavy, ustupujúca línia z čela alebo takzvané kúty po bokoch hlavy.

Plešatosť mužského typu je dedičná. To znamená, že ak niekto z vašej rodiny trpí týmto ochorením, je možné, že zasiahne aj vás. Mužská plešatosť je daná genetikou až z 90%.

Androgénna alopécia u žien

Rovnako ako toto nepríjemné ochorenie dokáže ovplyvňovať mužov vie potrápiť aj ženy. U žien sa alopecia najčastejšie vyskytuje vo forme takzvaného difúzneho stenčovania vlasov. Typickým prejavom je presvitajúca pokožka hlavy v miestach na temene, resp. riedka cestička alebo miesta, kde sa pramene vlasov rozdeľujú.

Nie je zistené, či je aj ženská alopecia dedičná. Jej príčiny sú menej známe. Zvyčajne sa však vyskytuje po prekonaní menopauzy.

Androgénnou alopéciou sa detailnejšie zaoberáme v rubrike nižšie.

NÁŠ TIP – TESTOVANÉ A ÚČINNÉ proti androgénnej alopécii – bez vedľajších účinkov!

Nanogen vlasové sérum

Podporuje zdravý rast vlasov
Obnovuje rast nových vlasov
Šetrné, bez vedľajsích účinkov a podráždenia
• Vhodný aj ako sprievodné ošetrenie s minoxidilom

nanogen sérum pred a po používaní 6mes+

POPRI ANDROGÉNNEJ ALOPÉCII EXISTUJÚ ĎALŠIE FORMY ALOPÉCIE:

Alopecia Areata

Alopecia areata je autoimunitné ochorenie, ktoré spôsobuje ložiskové vypadávanie vlasov. Strata vlasov zvyčajne postihuje pokožku hlavy, ale môže sa vyskytnúť aj v iných oblastiach tela.

Aké sú príčiny?

Presné príčiny alopécie areata nie sú úplne známe, avšak predpokladá sa, že môže byť zapríčinená útokom imunitného systému tela na vlasové folikuly. V niektorých prípadoch to môže byť tiež následkom celkového stresu organizmu.

Táto forma alopécie sa prejavuje ako vypadávanie vlasov v nepravidelných zhlukoch a môže viesť aj k úplnej strate vlasov a ochlpenia na tele. U niektorých pacientov však dochádza (aj bez liečby) k spontánnej remisii.

Príznaky alopecie areata

Hlavným príznakom alopecie areata je vypadávanie vlasov v tzv. ložiskách. Vlasy zvyčajne vypadávajú v tvare malých alebo väčších okrúhlych miest na pokožke hlavy. Tieto lysé miesta sú zvyčajne rozsiahle niekoľko centimetrov alebo menej. V prvých štádiách môžete spozorovať zhluky vlasov na vankúši alebo v sprche.

Avšak túto formu vypadávania vlasov môžu tiež spôsobiť iné typy ochorení. Medzi ne patrí ochorenie štítnej žľazy, nedostatok nutričných hodnôt a stres.

alopecia areata

Diagnostika

Samostatné vypadávanie vlasov nestačí na diagnostikovanie alopecie areata. Vlasy môžu kedykoľvek znova narásť a potom môžu znova vypadnúť. Rozsah vypadávania vlasov a ich opätovného rastu sa výrazne líši od človeka k človeku.

Je nákazlivá?

Alopecia areata nie je nákazlivá. Je zapríčinená tým, že imunitný systém napadne a ničí vlasové folikuly, čo spôsobuje vypadávanie vlasov. Toto ochorenie sa najčastejšie vyskytuje u inak zdravých ľudí.

Ako ju liečiť?

Alopecia areata sa objavuje u mužov aj u žien v ktoromkoľvek veku. Najčastejšie sa vyskytuje u ľudí, ktorí majú v rodinnej anamnéze autoimunitné poruchy, ako je diabetes typu 1 alebo reumatoidnú artritídu. Žiaľ, liečba je stále problematická a ochorenie je na terapiu často rezistentné.

Alopécii areata sa exkluzívne venujeme v článku TU.

Pri alopécii areata je zahusťovač vlasov vhodné riešenie!

Nanogen zahusťovač riedkych vlasov

Najobľúbenejší zahusťovač vlasov na svete!
Prirodzený výsledok za pár sekúnd
Odolný voči dažďu, vetru a potu
• V 10 farebných prírodných odtieňoch

Nanogen vlákna pred po

Pre mnoho ľudí trpiacich alopéciou areata sú zahusťovače vlasov a vlasové korektory užitočné najmä preto, že strata ich vlasov je zvyčajne iba dočasná. Zahusťovače vlasov prichádzajú s riešením, ktoré je cenovo dostupné, okamžité a zároveň tak u človeka zmierňuje stres podmienený situáciou, čo môže výrazne prispieť ku zotaveniu.

Alopecia areata môže viesť k ďalším typom vypadávania vlasov:

 • Alopecia totalis (strata všetkých vlasov).
 • Alopecia universalis (strata všetkých vlasov a ochlpenia na celom tele)

Viac o nich sa dočítate ďalej v článku.

Trakčná alopéciaAlopecia totalis a universalis

Trakčná alopécia

Je dôsledkom dlhodobej fyzickej námahy vlasov. Trakčná alopécia je pozorovateľná hlavne u ľudí s dlhými vlasmi. Trakčná alopécia môže byť spôsobená nosením určitých – vlasy namáhajúcich účesov, stiahnutých vrkočov a copov.
Akonáhle sú spomínané faktory u človeka eliminované, táto forma vypadávania vlasov obyčajne zaniká.

Pri trakčnej alopécii sú šetrné šampóny vhodným riešením!

Viac o šampónoch NANOGEN pre mužov a ženy TU.

Alopecia totalis a alopecia universalis

Alopecia totalis znamená úplnú stratu vlasov na hlave, Alopecia universalis má za následok úplnú stratu vlasov a ochlpenia na celom tele. Tieto formy vypadávania vlasov sú najviac viditeľné a doteraz na ne neexistuje liek. Veľa pacientov trpiacich touto formou alopécie investuje do parochní a príčeskov.

Existuje veľa ďalších príčin vypadávania vlasov alebo difúzneho stenčovania vlasov, od určitých ochorení, hormonálnej nerovnováhy, vlastností pokožky, až po následky medikamentnej liečby.

Pokiaľ vás zaujímajú príčiny vášho vypadávania vlasov, mali by ste požiadať o radu svojho lekára.

!!! A teraz späť k androgénnej alopécii – DÔLEŽITÉ !!!

Androgenetická alebo androgénna alopécia – takzvané vzorové mužské a ženské vypadávanie vlasov je takto označované z dôvodu už známej – predvídateľnej schémy “vzorca” vypadávania vlasov, vyznačenej na tzv. Norwoodovej stupnici u mužov a Ludwigovej stupnici u žien.

Androgénna alopécia a príznaky

 1. Nadmerné vypadávanie vlasov
 2. Znížená obnova rastu vlasov
 3. Miniaturizácia – pôvodný vlas býva nahradený menším, tenším nástupcom. (nižšie vo videu!)

Androgénna alopécia postihuje takmer 30% mužov pred dovŕšením 30. roku života a 50% nad 50 rokov. Tiež ňou trpí 40% žien nad 50 rokov.

androgénna alopécia príznaky

Príčiny androgénnej alopécie

Príčiny androgénnej alopécie do dnešného dňa nie sú jednoznačné, hoci už podľa názvu je všeobecne rozšírený nazor, že zahŕňa hormonálny (Androgén) ako aj genetický predpoklad.

Zo všetkých hormónov vplývajúcich na ľudský vlas má androgén najväčší vplyv.

Ako hlavnú príčinu AA považujú lekári zvýšené množstvo Dihydrotestosterónu (DHT) v tele a vo vlasovej pokožke. Dihydrotestosterón je derivát mužského testosterónu, ktorý je zodpovedný za zmršťovanie vlasových folikulov na hlave.

Testosterón sa v tele mení na DHT pomocou enzýmu typu II 5-alfa reduktázy. Tento sa nachádza v mazových žľazách vlasových folikulov. Existuje rozšírená teória, že príčinou zmršťovania vlasových folikulov nie je množstvo testosterónu v krvnom obehu tela, ale hladina DHT, ktorý sa viaže na receptory vo vlasových folikuloch.

SLEDUJTE VIDEO AKO FUNGUJE RAST VLASOV A RASTOVÉ FAKTORY

Čo je Dihydrotestosterón

U mužov je DHT hormón veľmi dôležitý pre dospievanie. Práve DHT spôsobuje rast ochlpenia na tele a na tvári. Avšak v neskoršom veku práve Androgény (prevažne DHT) spôsobujú redukciu a zmršťovanie vlasových folikulov na hlave.

Taktiež mnoho žien zaznamená zvýšené vypadávanie a rednutie vlasov na hlave počas tehotenstva alebo v období menopauzy. Je to opäť zapríčinené zvýšeným množstvom DHT v pokožke hlavy.

Ako pôsobí DHT na vlasy?

ako DHT pôsobí na vlasy

Proces deštruktívneho pôsobenia DHT na vlasy a ich cyklus sa dá popísať v niekoľkých fázach:

1. Vysokoaktívny dihydrotestosterón sa po derivácii naviaže na androgénové receptory vo vlasových folikuloch.

2. Pôsobením DHT následne dochádza k zmršťovaniu folikulov, čo má za následok stenčovanie vlasov na hlave, tzv.miniaturizáciu.

3. Takto poškodený vlasový folikul už nie je schopný produkcie zdravých vlasov.

Proces miniaturizácie môže trvať niekoľko rokov. Vlasy sa pôsobením DHT postupne každým cyklom zmenia na jemné bezfarebné chĺpky alebo jednoducho vypadnú.

DHT a vlasový cyklus

Čím dlhšie zostáva vlasový folikul v kontakte s DHT, tým viac je ním vytláčaný a zmršťovaný, čo spôsobuje, že produkovaný vlas je pri každom vlasovom cykle čoraz tenší, kratší a stráca svoju farbu. DHT tiež zvyšuje intenzitu vypadávania vlasov tým, že skracuje vlasový cyklus a jeho rastovú-anagénnu fázu a prinúti ich dosiahnuť fázu telogén predčasne, čo celý deštrukčný proces urýchľuje. Vypadávanie vlasov a ich úbytok je tak priam badateľný, keďže pri takto skrátenom vlasovom cykle nám stihne viac vlasov vypadnúť než následne dorásť.

Tým, že sú vlasové folikuly nútené dosiahnuť Telogén rýchlejšie, Anagén (rastová fáza) sa stáva kratšou, čo znamená viac a viac vypadnutých vlasov. Pokiaľ nezačneme s liečbou, tento proces pokračuje, folikuly sa postupne stávajú menšími a časom zanikajú.

Použité zdroje: http://www.solen.sk/pdf/014402a9c125a061447d39d1a7da7617.pdf

MUDr. Zuzana Kožuchová, Oddelenie dermatológie a korektívnej dermatológie, ENVY, Klinika estetickej medicíny, Košice

Ďalšie články o alopécii: