AKCIA
vyhody

PAROCHNE – všetko, čo ste doposiaľ o parochniach nevedeli

od | feb 21, 2018 | 2 komentáre

Dočasná alebo úplná strata vlasov je v každom prípade veľmi frustrujúca a veľmi nepríjemná situácia. Preto akákoľvek je už príčina, ktorá vás priviedla k tomuto článku o parochniach, radi vám podáme čo najpresnejšie informácie o svete parochní. A ešte niečo, parochne nie sú iba príležitostným módnym doplnkom, ale častokrát poslednou záchranou sebavedomia mnohých z nás.

Niečo z histórie parochní

Parochňa sa používala už od časov starovekých Egypťanov a Grékov, ktorí ju používali skôr na vyjadrenie sociálneho statusu ako z estetických dôvodov. Zlaté časy parochňa začala prežívať v 17. e 18. storočí, kedy dokonale zapadla do prepychového barokového a rokokového obdobia. Francúzsko bolo v tých rokoch považované za centrum módy a diktovalo štýl celej Európe.

Zdá sa, že to bol práve francúzsky kráľ Ľudovít XIII, ktorý začal používať parochňu, aby zakryl svoje riedke vlasy zapríčinené chorobou. Jeho následník Ľudovít XIV, známy ako Kráľ Slnko, sa postaral o to, aby tento módny doplnok dosiahol absolútny úspech. V roku 1655 daroval licenciu 48 parížskym vlásenkárom, aby si mohli otvoriť vlastnú dielňu.

história parochní

Parochňa bola obľúbená všetkými mužmi, ale si ju mohli dovoliť len tí bohatší. Predstavovala mužnosť  a kráľovskú impozantnosť, bohatstvo a zaručovala spoločenskú prestíž a úspech. Zo za začiatku boli parochne čierne, ale neskôr, koncom 17. storočia zmenili farbu na bielu a posypávali ich rôznymi púdrami a voňavkami. Časom parochne menili aj svoju formu a tvar, umiestnenie a veľkosť lokní.

Ženy začali nosiť parochne oveľa neskôr ako muži. Boli to skôr príčesky alebo hotové štruktúry na zväčšenie objemu vlasom. Vtedy platilo, že čím vyšší a extravagantnejší je účes, o to väčší má úspech. Avšak hneď po Francúzskej revolúcii sa parochňa úplne vytratila z ulíc, pretože symbolizovala nenávidenú aristokraciu.

Druhú vlnu úspechu zažila v šesťdesiatich a sedemdesiatich rokoch 20. storočia. V tomto období sa móda veľmi rýchlo menila a preto ženy, aby stíhali s ňou držať krok a boli stále trendy, začali používali parochne. Zakrývali tak aj neúspešné kadernícke pokusy s vlasmi.

Dnes sa parochne používajú v divadlách pri predstaveniach, takisto na zábavu pri diskotékach a karnevaloch.

Najčastejšie sa však parochne nosia pri problémoch s vypadávaním vlasov, a stávajú sa tak aj veľmi dôležitým terapeutickým prostriedkom.

NÁŠ TIP PRE RIEDKE VLASY A PRESVITY POKOŽKY HLAVY:

zahusťovač vlasov

Najobľúbenejší zahusťovač vlasov na svete!
Prirodzený výsledok za pár sekúnd
Odolný voči dažďu, vetru a potu
• V 10 farebných prírodných odtieňoch

nanogen vlákna pred a po

Neverila by som, že takýto prípravok existuje. Už si ani neviem predstaviť život bez neho. Okamžitý a prirodzený efekt, skvelý pocit!

Alica (30)

druhy parochní

Druhy parochní

Parochne môžeme rozdeliť do dvoch základných skupín a to sú parochne zo syntetických vlasov a parochne z ľudských vlasov. Každá má svoje výhody a nevýhody, a ich výber záleží od účelu použitia. Tejto téme sa venujeme podrobnejšie ďalej v článku.

Parochne sa však môžu odlišovať aj od spôsobu výroby a spracovania vlasov, alebo od toho na akú čiapku alebo sieťku boli vlasy pripevnené.

Ručne vyrobené parochne

Čo znamená monofilament?

Je to technika ručnej výroby parochní. Syntetické alebo pravé ľudské vlasy sú zauzlené výhradne ručne jeden za druhým na to najkvalitnejšie tkanivo. Vyzerá ako hustá sieťka, je úplne priesvitné, vzdušné a veľmi príjemné na dotyk. Najväčšou výhodou je, že vlasy vyzerajú akoby vyrastali priamo z pokožky.

100% ručne vyrobené parochne sú veľmi drahé, ale efekt prirodzených vlasov je zaručený. Sú vhodné a hlavne pohodlnejšie pre tých, ktorí prišli o vlasy kvôli chorobe alebo sa liečia chemoterapiou.

Vyrobené strojom

Parochne, ktoré boli šité strojom majú väčší objem pri korienkoch. Na ich výrobu sa používajú syntetické vlasy, ktoré sú prišité na čiapku z bavlnenej látky.

Sú elastické a ľahko sa prispôsobia veľkosti hlavy. Cena záleží od kvality umelých vlasov, ale zvyčajne patria k tým najlacnejším.

Vyrobené strojom a s čiastočným monofilamentom

Jedná sa o parochňu, ktorá je vyrobená strojom, ale je do nej vložená malá časť v monofilamente, teda robená ručne. To znamená, že niektoré časti parochne, ako cestička vo vlasoch a okraje vlasov, čo lemujú hlavu, sú nasadené ručne na priesvitný tyl, aby parochňa vyzerala čo najprirodzenejšie.

Vyrobené s monofilamentom a strojom

Tento typ parochní je zložený z dvoch častí. Predná časť, zátylok, alebo boky sú vyrobené ručne (monofilant), a zvyšok parochni je šitý strojom.

Najznámejší a najpredávanejší model parochne je nazvaný LACE FRONT. To znamená že predná časť parochne pri ofine je naviazaná do priesvitného tylu monofilamentom a odstráni sa tak umelý efekt vlasov v čele, typický pre parochne.

Vlasy vyzerajú prirodzene a ani ten najzaostrenejší pohľad okolia si nevšimne rozdiel s pravými vlasmi.

typy parochní

Ako si správne vybrať parochňu?

Účel

Výber parochne závisí hlavne na tom, pri akej príležitosti a na ako dlho ju chcete alebo potrebujete nosiť. Niekoho k tomuto rozhodnutiu priviedla choroba, alebo jednoducho len chuť na zmenu účesu. Aké sú teda najhlavnejšie príčiny na nosenie parochne?

1. Zábava

Pokiaľ sa chystáte na diskotéku, karneval, alebo sa zúčastňujete divadelného predstavenia, tak sa nepotrebujete sústrediť na kvalitu. Ide o jednorazové nosenie a o efekt, aký parochňa vyvolá.

Úplne vám stačí jednoduché ekonomické riešenie a vďaka internetu ich máte k dispozícii nekonečno. Stačí si vybrať.

2. Príležitostná zmena výzoru

Máte pred sebou dôležitú spoločenskú udalosť (stužková, svadba) a chcete vyzerať perfektne? V tomto prípade sa budú všetky pohľady sústrediť na vás.

Vyberte si radšej kvalitnejšie riešenia ako parochne a príčesky z pravých vlasov, alebo veľmi kvalitné syntetické vlasy. Nemusíte sa veľmi sústrediť na ich pohodlné nosenie, ale hlavne na ich prirodzený vzhľad a farbu, a aby si nikto nevšimol rozdiel.

3. Dlhodobé nosenie

Ak ste, žiaľ, prišli o vlasy zo zdravotných alebo iných príčin, tak kvalitná parochňa vám môže navrátiť stratené sebavedomie a elán. Berte do úvahy, že ju budete nosiť dlhodobo, tak musí byť kvalitná a hlavne pohodlná. Vyberte si ju podľa techniky výroby a okrem kvality vlasov, dbajte na materiál, ktorý bude v priamom kontakte s vašou pokožkou.

Najideálnejším riešením sú monofilamentové parochne.

Veľkosť

Väčšinou mávajú parochne vo vnútri pásku alebo gumičku, vďaka ktorej sa dá upraviť ich veľkosť, aby sa nešmýkala z hlavy. Pri dlhodobom nosení je oveľa praktickejšie nechať si ju vyrobiť podľa presných rozmerov vašej hlavy. Odrazí sa to na cene parochni,  ale výsledok je oveľa prirodzenejší a hlavne pohodlnejší na nosenie.

Účes a farba

Veľkou dilemou pri výbere je aj farba parochne a jej strih. Poraďte sa so svojím kaderníkom, ktorý strih vlasov a farba vám najviac pristane. Všeobecne platí, že kratšie vlasy sú jednoduchšie na údržbu a starostlivosť, a pridávajú plnosť na tvári. Dlhé sú pre niekoho krajšie, ale o niečo náročnejšie na nosenie a česanie. Voľte si svetlejšie farby, rozžiaria vám tvár a budete pôsobiť zdravšie.

Ak radi často meníte svoj look, tak sa vám oplatí kúpiť dve parochne, napr. jednu s hladkými a druhú s kučeravými vlasmi. Berte na vedomie, že syntetické vlasy, na rozdiel od pravých, sa nedajú tepelne upraviť kulmou, alebo fénom.

Cena

Kvalitná značková parochňa z ľudských vlasov vyrobená na mieru môže stáť aj do 1000 euro. Preto nepodceňte pri kúpe parochni aj tento faktor. Kvalitnejšie strojom šité syntetické parochne stoja okolo 100-200 euro. Cena parochne z pravých vlasov sa pohybuje od 250 euro a vyššie. Najlacnejším riešením je kúpa príčeskov, ktoré sú vhodnejšie pri ložiskovom vypadávaní vlasov.

Ako sa starať o parochňu?

Každá parochňa potrebuje svoju osobitnú starostlivosť a treba si dávať pozor na zopár vecí, aby vám vydržala, čo najdlhšie. Najväčší rozdiel v úprave a sústreďuje medzi syntetickými a pravými vlasmi. Uvádzame vám jednoduché rady, ako sa čo najlepšie starať o jednotlivé typy parochní.

1. Parochňa z umelých vlasov

Umývanie – umývajte výhradne studenou vodou a so špeciálnym šampónom určeným pre parochne. Nestrapaťte vlasy pri ich umývaní, ale ich jemne hladkajte.

Sušenie – najlepšie je nechať ju usušiť na chladnom mieste, nepoužívajte fény a pozor aj na slnečné žiarenie. Mohla by sa poškodiť.

Úprava – rozčesávajte ju odspodu smerom ku končekom výhradne po usušení.  Môžete na ňu nasadiť natáčky a spevňovací krém. Tento typ parochne neznesie žiadnu tepelnú úpravu účesu, tak nebudete môcť používať kulmy, a žehličky a pod.

2. Parochňa z ľudských vlasov

Podstatný rozdiel medzi starostlivosťou syntetických a pravých parochní je v tom, že ľudské vlasy môžete upravovať takmer rovnakým spôsobom ako svoje vlastné. Dlhé vlasy si vyžadujú väčšiu pozornosť, aby sa nezamotali, kučeravé vlasy stačí pretriasť rukami bez česania a krátke sú zas najpraktickejšie.

Umývanie – aj pri častom používaní, stačí umývať parochňu maximálne raz do týždňa.

Používajte jemné šampóny a kondicionéry, a umývajte ju v studenej alebo vlažnej vode.

Snažte sa nezamotať vlasy, ale radšej ju viackrát otočte hore nohami, aby sa dobre opláchla.

Sušenie – slnečné lúče, alebo horúci vzduch z fénu môžu poškodiť vlasovú štruktúru vlasov a aj čiapku, na ktorú sú pripevnené.

Keď je vyschnutá jemne ju rozčešte s riedkou kefou. Môžete si pomôcť sprejmi na rozmotanie vlasov.

Nepreháňajte to s častým kefovaním, lebo sa môže ľahko zničiť.

Úprava – tu môžete kľudne použiť všetky vaše obľúbené stylingové nástroje. Kulmy, žehličky, fény, vlasové vosky a gély, alebo spreje na navrátenie lesku vlasov a podobne.

Môžete ich upraviť rovnakým spôsobom ako vaše vlastné vlasy, ale vždy sa pridržiavajte návodu na použitie, ktorý ste dostali od výrobcu.

Neodporúča sa používanie laku na vlasy, ktorý trvalo poškodzuje vlasovú štruktúru.

Ako dlho vydrží parochňa?

Ako dlho vám vydrží, tak to záleží na tom, ako často ju nosíte, pri akých aktivitách ju používate a či sa o ňu správne staráte. Na predĺženie životnosti sa neodporúča nosiť ju pri spaní, na kúpaliskách, alebo pri mori.

Domáce činnosti ako varenie a žehlenie, kde ste vystavení teplej pare takisto môžu poškodiť parochňu. Pri týchto aktivitách sa odporúča ju dať dole a nosiť radšej šatku, turban alebo čiapku. Jej príliš časté alebo nesprávne umývanie, česanie, a úprava skracujú jej životnosť.

Pri správnom nosení a starostlivosti, kvalitná parochňa vydrží viac menej jeden rok.