AKCIA
vyhody

Ako rýchlo rastú vlasy? Jednoduchý výpočet

od | sep 26, 2018 | 0 komentárov

Viete ako rýchlo rastú vlasy a ako dlho trvá, než nám narastú po pás? Prečo ich máme kučeravé alebo rovné, čo zapríčiňuje ich pigment a šedivenie?

Vlasy sú živou a neoddeliteľnou súčasťou nášho tela a zároveň symbol našej sily a krásy. Účes je to, čo nás reprezentuje na prvý pohľad. Sú vyjadrením mužnosti a sebavedomia, či ženskej zvodnosti a šarmu. Dĺžka vlasov, oholená hlava alebo dlhá brada môžu určovať príslušnosť k náboženskému vyznaniu (mnísi, pustovníci), k etnickej skupine alebo môžu byť len jednoducho prejavom originálneho štýlu, či aktuálnej módy.

Niekomu však vlasy vypadávajú už pred tridsiatkou, niekomu narastie nádherná hriva až po pás. Žiaľ to, ako rýchlo nám rastú vlasy a ako vyzerajú je nám dané do vienka pri narodení. Genetiku našej pokožky nemôžeme zmeniť, ale našťastie dnes poznáme veľa metód ako posilniť vlasy a povzbudiť ich rast.

Stavba a štruktúra vlasu

Na to, aby sme pochopili ako dlho a rýchlo rastú vlasy, vysvetlíme vám, v krátkosti, morfológiu vlasu.

Najdôležitejšia časť vlasu je vlasový folikul, ktorý môžeme nazvať aj výrobnou dielňou vlasov. Nevidno ho voľným okom, pretože je uložený pod pokožkou hlavy. Tvorí ho vlasová cibuľka zasadená do vlasového korienku a obsahuje pulzujúcu srdce – papila, ktorá dodáva vlasu živiny a kyslík nevyhnutný pre jeho rast.

Každý deň táto dokonalá štruktúra produkuje nové bunky, ktoré syntetizujú keratín – základný stavebný kameň vlasu. Práve vďaka nemu sú vlasy extrémne pevné a odolné. Poškodením tejto keratínovej štruktúry sa môže zmeniť aj charakteristika vlasov.

anatómia vlasu - rast vlasov

Keratín je uložený vo viacerých vrstvách, vonkajšia kutikula je najodolnejšia a zabraňuje vysušeniu vlasu. Farba vlasov je geneticky určená množstvom ďalšieho proteínu tzv. melanínu. O tom nižšie v tomto článku.

Životný cyklus vlasov

Dĺžka života jedného vlasu trvá 2 až 6 rokov. Spolu s nechtami je to jediná časť tela, ktorá rastie počas celého života. Ale tak ako ľudský organizmus, aj vlasový cyklus je najaktívnejší v mladom veku, viac menej do 30-tich rokov. Potom sa ustáli alebo v niektorých prípadoch sa celkom zastaví a môže zapríčiniť alopéciu. Tri hlavné fázy cyklu sú:

vlas - životný cyklus

1. anagénna fáza – rastová fáza ...

… počas ktorej vlas pokračuje v raste. Môže trvať niekoľko rokov.

2. katagénna fáza – prechodná fáza ...

… vlas prestane rásť, folikul ho začína vytláčať, aby sa mohol obnoviť.

3. telogénna fáza – oddychová fáza ...

… počas ktorej folikul zostáva nečinný zopár mesiacov a vlas vypadáva vo chvíli, kedy sa začne formovať nový vlas.

Vlasy rastú v priemere rýchlosťou 1 až 1,5 cm za mesiac,

čiže 12-15 cm za rok. Ženám od prírody rastú vlasy oveľa rýchlejšie než mužom.

Ročné obdobia majú takisto vplyv na ich rast. Zatiaľ čo na jeseň vypadávajú vo väčšom množstve, na jar sa vlasové folikuly zobúdzajú spolu s prírodou a rast vlasov je rýchlejší. Rovnako stres, správna výživa, či choroby ovplyvňujú nielen rýchlosť rastu, ale aj ich kvalitu, hustotu, lesk a lámavosť.

ako rýchlo rastú vlasy
{

Ženám vlasy rastú od prírody oveľa rýchlejšie než mužom.

Rýchlosť rastu a hrúbka vlasov podľa etnickej príslušnosti

Existujú podstatné rozdiely vo forme a type vlasov medzi hlavnými ľudskými rasami vo svete. Príslušníci čiernej, negroidnej rasy majú tenké, čierne a kučeravé vlasy a na priereze sú ploché. Obyvatelia mongoloidnej rasy sa môžu pochváliť silnými hrubými, rovnými a čiernymi vlasmi s okrúhlym prierezom.

Europoidná, biela rasa zahrňuje veľkú skupinu obyvateľstva, ktoré je aj farebne najpestrejšie. Na severe majú svetlejšie farby pokožky a vlasov, až po južanov s gaštanovými vlasmi a tmavšou pokožkou. Sú väčšinou rovné alebo mierne zvlnené, alebo sa na nich odráža viac odtieňov svetlých farieb.

Ázijské, indské a indonézske etnie majú najkvalitnejšiu štruktúru vlasov, africké negroidné sú najtenšie a zároveň aj rastú pomalšie.

Čo sa týka hrúbky vlasov, tak sa pohybuje od 0,06 mm až po maximálne 0,1 mm.

Zaujímavosťou je, že aj počet vlasových folikulov pri narodení je nejakým spôsobom ovplyvnený farbou vlasov. Červenovlasí ľudia ich majú najmenej, len okolo 90 000, zatiaľ, čo blonďáci ich majú najviac a to až okolo 150 000.

štruktúra vlasu podľa farby

Prípravky a doplnky výživy na podporu rastu vlasov

Vlas je zložený okrem keratínu a melanínu, aj zo zinku, železa a magnézia. Preto aj vlasový folikul potrebuje dennodenne tieto živiny, aby mohol správne fungovať. Na podporu rastu sú najvhodnejšie vitamínové doplnky na vlasy, ktoré obsahujú tieto zložky a vitamíny B komplex, C a D. Obyčajné šampóny na rast vlasov vám nepostačia. Majú len slabý vplyv na to ako rýchlo rastú vlasy.

Nanogen vyvinul špeciálne sérum na obnovu rast vlasov, ktoré obsahuje vysokú koncentráciu špeciálneho vlasového rastového faktora derivovaného z rastlín.