Najlepšie vlasové sérum opäť na sklade!

Máte šedivé vlasy? Týchto 5 mýtov pustite z hlavy!

Obsah článku

Existuje liek na šedivé vlasy? Prečo vlasy začínajú šedivieť a ako sa o ne správne starať? Ktorým falošným mýtom ste uverili aj vy? Viac v článku:
šedivé vlasy
Existuje liek na šedivé vlasy? Prečo vlasy začínajú šedivieť a ako sa o ne správne starať? Ktorým falošným mýtom ste uverili aj vy? Viac v článku:

Ach, tie šediny! Niekto s nimi bojuje každodenne, niekto si práve počíta prvé biele vlasy, iní si z nich vôbec nerobia ťažkú hlavu. Všetkým je jasné, že sa za nimi skrývajú pribúdajúce roky a preto sa šediny vždy spájajú so starobou. Starnúť sa však dá aj štýlovo a nezabudnite, že šedivé vlasy z vás ešte nerobia hneď starčekov. Skutočný vek a aj svoju krásu určujete vy sami tým, ako sa cítite vnútri.

Ako vznikajú šedivé vlasy?

Vlasy vyrastajú z vlasového folikulu a ich hlavnou stavebnou štruktúrou sú proteíny, nazvané aj keratín. Vo vnútornej vrstve vlasu, v dreni, sa nachádza pigment melanín, ktorý určuje farbu našich vlasov.

Pri šedivení dochádza zásoba kmeňových buniek vo folikule, ktoré produkujú melanocyty tvoriace melanín. To znamená, že z neho vyrastie vlas bez farby, čiže biely. Príčinou je zvýšené množstvo peroxidu vodíka vo vlasových folikuloch.

Telo produkuje enzýmy, ktoré dokážu ľahko rozložiť peroxid vodíka. Zdá sa, že postupne vekom tento enzým ubúda, a už nedokáže spracovať neustále stúpajúce množstvo hydroxidu.

Genetika?

Tento proces sa spúšťa s pribúdajúcimi rokmi, aj keď vedcom ešte stále nie je jasné, prečo ľudský organizmus je takto nastavený. Len nedávno sa im podarilo odhaliť gén, ktorý je zodpovedný za starnutie folikulov a prerušenie tvorby melanínu.

Nepotrvá to dlho a podarí sa im vytvoriť aj liek, ktorý celkom zastaví rast bielych vlasov. Medzitým nám moderná kozmetika ponúka nekonečno možností ako sa starať o šedivé vlasy.

Aké sú príčiny šedivenia

Niektorým ľuďom sa však začínajú objavovať prvé šediny už pred tridsiatkou alebo dokonca už pred dvadsiatkou. Prečo títo mladí ľudia majú vlasy ako starci? Odpoveďou môžu byť znovu gény.

Ak rodičia takisto mali prvé šedivé vlasy v tomto veku, tak sa niet čomu čudovať. Ale ak nie, tak príčiny predčasného šedivenia sa skrývajú niekde inde.

Nedostatok vitamínov

Jednou z nich môže byť nedostatok vitamínu D3, biotonínu alebo chudokrvnosť, či deficit hypofýzy. Doplnenie stravy o chýbajúce vitamíny môže zlepšiť aj zdravie vašich vlasov, spomaliť ich šedivenie a vypadávanie. Takisto fajčenie podkopáva nielen vaše zdravie, ale niekto mu dáva za vinu aj predčasné šedivenie.

Srdcovo-cievne ochorenia

Vedci skúmajú aj pomer medzi množstvom bielych vlasov a ochorením srdcových ciev, a to hlavne u mužov. Zdá sa, že komu príliš skoro vyrastú biele vlasy, má väčšiu pravdepodobnosť, že bude trpieť na ischemickú chorobu srdca

Predčasné šedivenie vlasov

Za normálne šedivenie vlasov sa považuje, ak máte v päťdesiatke polovičku vlasov bielu. Černosi a Ázijčania začínajú šedivieť oveľa neskôr ako ľudia s bielou pokožkou. O tom, ako a kedy nám začnú vyrastať prvé biele vlasy rozhodujú, okrem rasy, naše gény. Stačí sa vám pozrieť na vašich rodičov a budete vedieť, kedy začnete šedivieť.

Ako prekryť šedivé vlasy?

Existuje viacero spôsobov, ako sa zbaviť šedivých vlasov:

Ak ste sa rozhodli, že nechcete byť otrokom pravidelného farbenia vlasov, zvoľte si špeciálne produkty na šedivé vlasy, ktoré odstránia žltý efekt. Postupný prechod z vašich prirodzených vlasov na biele môžete zmierniť používaním tónovaču alebo jemného odfarbenia vlasov.

Biele vlasy bývajú veľmi suché a tvrdé, preto im doprajte pravidelné výživné masky na vlasy a zábaly, používajte kvalitné profesionálne šampóny a kondicionéry šetrné pre šedivé vlasy.

Náš tip: Šetrné produkty pre riedke a jemné vlasy

Anna (39)

Vynikajúce produkty, účinné a zároveň šetrné k pokožke hlavy. Odporúčam všetkým ženám s problematickými a riedkymi vlasmi!

Správny a moderný strih vlasov tiež dodá sviežosť a energiu vašej tvári, a vy môžete hrdo ukázať celému svetu, že šedivé vlasy sú len ďalšia krásna farba a nie symbol staroby.

Najčastejšie mýty o šedivých vlasoch

Mýtus 1: Vlasy sú odrazu šedivé

Nie je to celkom tak. Vlasy nezmenia farbu zo dňa na deň. To sa môže stať len vtedy, keď si na ne nanesiete farbu. Namiesto toho je správne povedať, že vlasy vyrastajú biele. S vekom sa produkcia pigmentu znižuje a vlas, ktorý v rámci vlasového cyklu zakaždým nanovo vyrastá z folikulu, postupne stráca farbu a nakoniec zostane celkom biely.

Mýtus 2: Stres spôsobuje šedivenie vlasov

Neexituje žiadny vedecký výskum, ktorý by toto tvrdenie podporil. Zo stresu nám určite nenarastú šediny. Predĺžený silný stres však môže zapríčiniť nadmerné vypadávanie vlasov alebo priamo alopéciu areata. To má za následok príliš riedke vlasy alebo dokonca celé krúžky na hlave bez vlasov. Dá sa však vyliečiť a stratené vlasy celkom dorastú.

Môže sa stať, že medzitým ste dosiahli vek, ktorý so sebou prináša aj šedivenie a tak nové vlasy, ktoré začnú vyrastať po dlhom období stresu, budú šedivé. Stres však nemá žiadny priamy vplyv na stratu melanínu vo vlase!

Mýtus 3: Ak vytrhneš jeden biely vlas, narastú ti ďalšie tri

Ide o najznámejší falošný mýtus o vlasoch. Obmieňa sa len počet vlasov, ktorý by mal čarovne vyrásť po vytrhnutí jedného jediného bieleho vlasu. Každý vlas má svoj vlastný folikul, z ktorého vyrastá. Ak ste si našli jeden biely vlas a vytrhnete ho, onedlho vám vlas znovu vyrastie. Ale bude len jeden a, žiaľ, bude stále biely. Ak vám medzitým aj z iných folikulov začnú vyrastať šediny, nemá to nič spoločné s tým jediným vlasom, ktorý ste si vytrhli. Narástli by tak či tak.

Každopádne vám neodporúčame trhať si biele vlasy, pretože riskujete malé ranky na hlave a prípadné infekcie. Ak sa už nedokážete zmieriť so svojimi šedinami, tak radšej siahnite po kvalitnej farbe.

Mýtus 4: Časté alebo skoré farbenie vlasov spôsobuje ich šedivenie

Aj tentokrát ide o falošný mýtus. Farbenie vlasov pôsobí veľmi efektívne na prekrytie šedivých vlasov, ale určite nie je príčinou ich rastu.

Existujú aj farby, ktoré sú veľmi agresívne k vlasom a môžu ich ľahko poškodiť, ako napríklad zosvetľovače. Dokážu dokonca zmeniť štruktúru vlasov a poškodiť vlasový pigment melanín. Očividným príkladom sú klasické odrastené vlasy pri korienkoch, kde je jasne vidno pravú farbu vlasov. Kvôli tomu by sa mali všetky farby na vlasy používať s mierou.

Ale ak sa bojíte, že zrazu po farbení vlasov ošediviete, tak vám toto nebezpečenstvo určite nehrozí.

Mýtus 5: Šedivé vlasy sú predchádzajúca fáza bielych vlasov

Aj v tomto prípade je vysvetlenie veľmi jednoduché. V prírode neexistuje sivá farba vlasov. To, čo sa nám zdá šedivé, nie je nič iné ako optický efekt bielych vlasov zmiešaných s prirodzenou farbou vlasov. Preto sa častokrát pomenovávajú aj ako „soľ-korenie“. Postupne vekom sa stráca melanín aj z ostatných vlasoch, preto sú stále belšie, až kým neostanú všetky celkom biele.

A keď sme už pri tých farbách, tak by sme mali upresniť, že ani biela farba vlasov nie je celkom biela. Strata pigmentu znamená, že vlasu chýba akákoľvek farba a preto sa podobá čo najviac na bielu. V skutočnosti je to viac-menej špinavo žltá farba. Tento nádych žltkastého odtieňu sa dá jednoducho odstrániť špecifickými šampónmi na biele vlasy.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *