AKCIA
vyhody

Ako sa správne starať o vlasy v lete? Tu je 6 užitočných tipov!

od | jún 4, 2019 | 0 komentárov

Začali ste chudnúť do plaviek? Možno ste začali tvrdo makať vo fitku alebo držať diétu a snažíte sa takto dostať do formy v čo najkratšej dobe. Ale nezabudli ste na niečo?

Aj naše vlasy sa potrebujú správne pripraviť na horúce letné dni. Slnko ich vysušuje, vietor a prach ich zaťažuje masťou a nečistotami, slaná a chlórová voda ich ničí a UV žiarenie poškodzuje. A preto sa treba o ne aj správne postarať a ochrániť ich. Prinášame vám zopár užitočných rád a trikov, ktoré vám pomôžu udržať si krásne, zdravé vlasy aj v letnom období.

1. Vitamíny na vlasy sú základ!

Ak ste pred letom držali prísne diéty, tak pravdepodobne vaším vlasom budú chýbať potrebné vitamíny a minerály na to, aby vyzerali prirodzene zdravo. Nesprávne stravovanie alebo dlhodobé „hladovky“ nič nevyriešia a všetko sa odrazí na kráse vašej pokožky a lesku vlasov. Voľte radšej zdravú stravu na základe ovocia a zeleniny a poprípade doplňte svoju diétu hlavne o zinok, horčík, selén a vitamíny skupiny B. Vitamín D sa prirodzene tvorí pri slnečnom žiarení, ktorého je v letnom období dostatok.

2. Pozor na odfarbovanie vlasov

Všetci odborníci odporúčajú vyhýbať sa farbeniu vlasov, či trvalej počas letných mesiacov. Vlasy sú v tomto období oveľa suchšie a slabšie. Navyše priame slnečné lúče môžu priamo ovplyvniť výsledný efekt vašej farby. Pri melíroch a odfarbovaní vlasov berte na vedomie, že slnko vám farbu ešte viac zosvetlí, obzvlášť keď ste niekde pri vode. Radšej tieto úpravy odložte na návrat z dovolenky, alebo až na koniec leta. Ak neznášate odrastené šediny, tak môžete oddialiť farbenie vlasov pomocou rôznych trikov, akými sú tónovače, spreje, či ceruzky na vlasy. Môžete si osviežiť svoju farbu vlasov aj pomocou Color Refresherov. Navrátia stratený lesk a šmrnc nielen farbeným vlasom.

3. Menej je viac

Cez leto to nepreháňajte so stylingovými prípravkami. Vlasy sa rýchlo mastia a zbytočne ich nimi zaťažíte. Dnes, našťastie, existuje veľký výber prípravkov na vlasy určených špeciálne na letné obdobie. Nielen ich ochránia pred škodlivými UV lúčmi, ale ich aj hydratujú a dodajú im potrebnú výživu. Mali by byť vašou povinnou letnou výbavou rovnako ako slnečné okuliare a opaľovacie krémy na telo.

4. Výživné masky a oleje

Výživná maska s keratínom, alebo zábal z arganového oleja pomôžu zregenerovať štruktúru vlasov.
Keratín je proteín, ktorý tvorí základnú štruktúru vlasu a preto si vyberte radšej šampóny a masky s keratínom.

Arganový olej, alebo tekuté zlato, je doslova nepostrádateľný cez leto. Ochráni vaše vlasy, upokojí červenú a podráždenú pokožku hlavy od slnka, má silné protizápalové účinky a mnoho iných skvelých vlastností. Viac sa o ňom dočítate v tomto článku – Arganový olej na vlasy: TOP 8 účinkov, ktoré by ste mali poznať

5. Doprajte vlasom hydratáciu

Slnko, teplo, vietor, chlór, morská voda, časté umývanie, toto všetko vysušuje a ničí vaše vlasy. Strácajú lesk a nedržia ani tvar a formu. Základom je hydratácia tela a to dostatočným prísunom vody a tekutín. Ďalším ideálnym riešením sú vlasové spreje, ktoré nielen dokonale nahradia kondicionér, ale ich hydratujú na povrchu a zároveň ochránia pre UV lúčmi. Môžete ich aplikovať na vlhké vlasy, alebo na suché po umytí šampónom. Budú okamžite lesklejšie a jemnejšie na dotyk.

6. Aj vlasy potrebujú oddych!

Počas letného obdobia všetci túžime po oddychu. Nechajte preto vydýchnuť aj vaše vlasy. Nestresujte ich zbytočným farbením, nechajte ich občas vysušiť voľne na vzduchu a odložte na poličku kulmy a fény. Nechajte aj dlhé vlasy voľne pustené alebo si vypínajte len niektoré pramene. V horúcich letných dňoch sú vypnuté vlasy častokrát úľavou, ale zároveň príliš silno stiahnutá gumička či neustále nosenie copov sú najčastejšou príčinou vypadávania vlasov na jeseň.

Na letné obdobie sú veľkou úľavou pre vlasy tiež kratšie strihy! Tématike krátkych strihov vlasov na leto sa venujeme v tomto článku >>>

Dôkladne chráňte vlasy pred slnkom!

Rizík, ktoré so sebou prináša letné obdobie, je ešte mnoho. Vlasy sa vysušujú, sú krepovitejšie a mastnejšie. Účes dlho nevydrží, nehovoriac o farbených vlasoch, ktoré trpia najviac pod slnečnými lúčmi. Najnebezpečnejšie dôsledky nesprávnej starostlivosti o vlasy v lete sú polámané vlasy, rozdvojené končeky, lupiny, podráždená a začervenená pokožka na hlave. Odstránenie týchto problémov je oveľa náročnejšie a zdĺhavejšie, ako by bola správna a včasná ochrana vlasov pred slnkom.

Čo teda robiť, aby sme si zo slnka zobrali len to najlepšie a vyhli sa zbytočným problémom s vlasmi?

Našťastie nám postačí zopár trikov na to, aby sa aj slnko stalo spriazneným priateľom našich vlasov:

  • Najčastejšia chyba je odkladanie návštevy kaderníka a ošetrenia vlasov na september. Ak máte poškodené alebo farbené vlasy, tak slnko ich poškodí oveľa viac ako zdravé vlasy. Osvieženie vášho strihu, prípadné oživenie farby ľahkým tónovačom, alebo ošetrenie špeciálnymi maskami a zábalmi na zničené vlasy vám len prospejú a ochránia vaše vlasy.
  • Špeciálne spreje s ochrannými UV filtrami na vlasy by mali byť povinnou výbavou na leto. Dnes je ich na trhu veľmi veľa a môžete si ich vybrať podľa typu vlasov a UV filtra. Navyše dokážu veľmi účinne hydratovať celý vlas, a to je doslova nevyhnutné v letnom období. Používajte ich buď na suché vlasy, alebo na opláchnuté vlasy čistou vodou potom ako vyjdete z mora alebo bazéna. Ak máte odfarbené alebo prirodzené blond vlasy voľte radšej vyšší UV filter.
  • Vlasy sušte len voľne na vzduchu a cez leto ich zbytočne netrápte sušičmi a žehličkami.
  • Ak sa rozhodnete pre klobúk, tak si vyberajte len plátenné alebo pletené ľahké klobúky svetlej farby. Ochránia vás pred nebezpečnými UV lúčmi, hlava pod nimi tak nepotí, čiže aj vlasy sa mastia menej.
  • Nevypínajte si vlasy a nenoste výrazné cestičky na hlave. Pod slnkom sa pokožka ľahko spáli. Málokto si totiž natiera ochranný krém aj na odkrytú kožu na hlave. Ak si vypínate ofinu, tak nezabudnite ochrániť aj vaše čelo krémom s UV filtrom a neriskujte tak zbytočné spálenie citlivej pokožky na tvári.
  • Večer si umyte vlasy len jemným šampónom. Vyhýbajte sa ťažkým balzamom a stylingovým produktom. Zbytočne vlasy zaťažia a rýchlo ich mastia. Na lepšie rozčesávanie je vhodnejší keratínový sprej.
  • Po umytí môžete opláchnuť vlasy so studenou vodou a octom. Nielen tak odstránite prebytočný maz na pokožke ale vlasy budú krásne a prirodzene lesklé.
  • Raz do týždňa im doprajte ošetrujúci zábal s výživnou maskou, ktorá obsahuje keratín alebo s esenciálnymi olejmi. Najvhodnejší je kokosový a arganový olej, ktorý pomáha ošetriť aj podráždenú pokožku hlavy.

Rada na záver,

ktorá vám pomôže ochrániť vlasy pred slnkom, je správna voľba kozmetického prostriedku k vášmu typu vlasov. Ak máte jemné a tenké vlasy, tak sa vyhýbajte olejovým šampónom a balzamom. Voľte si radšej ľahké spreje a produkty s keratínom. Mastné vlasy takisto nezaťažujte krémovými a olejovými prípravkami, ale zvoľte len jemný šampón a opláchnite ich nakoniec buď octovou vodou alebo žihľavovým vývarom. Do kufra na dovolenku si zbaľte ochranný sprej so správnym PH a vyhnete sa tak ťažkým mastným a špinavým vlasom. Ak však máte príliš suché, tvrdé alebo krepové vlasy, tak masírovanie olejov na končeky vám len pomôže ochrániť ich pred prípadným lámaním a poškodením.

Tvoj košík
0