AKCIA
vyhody

Nanič vlasy – 11 riešení na najčastejšie typy problémových vlasov

od | jan 8, 2019 | 0 komentárov

Prečo sa o kráse hovorí tak veľa? A prečo nám záleží tak veľmi na tom, aby sme boli pekní? Filozofi, spisovatelia, či psychológovia hľadajú odjakživa definíciu krásy. Aristoteles krásu vyvodzuje z jednotlivých krásnych vecí a nie z jej podstaty. Hegel ju zase považuje za zmyslové zdanie prejavu idey. Najčastejšie sa však stotožňujeme s filozofiou Tomáša Akvinského: „Krásnymi sa nazývajú veci, ktoré sa páčia, keď sa na ne dívame.“

To však nič nemení na fakte, že starostlivosť o vlasy a o pleť je na prvom mieste v našom súčasnom poňatí krásy. Problémy s nimi ostanú, a to aj v prípade, že zmeníme náš uhol pohľadu a názor na estetiku. Nanič vlasy sú, žiaľ, súčasťou reality s ktorou dennodenne musíme bojovať. Našťastie sa naše vlasy môžu zmeniť na pravú korunu kráľovskej krásy. Stačí správna starostlivosť a v niektorých prípadoch aj liečba a zdravie vlasov sa nám odvďačí tou pravou a univerzálnou krásou. Pripravili sme pre vás kompletný zoznam 11 typov problematických vlasov a rady ako si s nimi poradiť:

1. Mastné vlasy

Pravdepodobne sme všetci v puberte bojovali s mastnými vlasmi. Vtedy je nadmerná tvorba mazu na pokožke hlavy podmienená hormónmi. Tento nadmerný maz potom mastí vlasy po celej dĺžke. Avšak niekto sa musí trápiť s týmito nanič vlasmi celý život. Príčinou je stres, smog, nezdravé stravovanie alebo aj nedostatočné pitie tekutín.

Riešenie:

Paradoxne príliš časté umývanie vlasov vysušuje pokožku a tá vytvára oveľa viacej mazu. Treba si vybrať vždy špecifický šampón na mastné vlasy. Ale nie každému vyhovuje a preto vám poradíme zopár domácich trikov ako sa zbaviť mastných vlasov.

Zábaly zo žĺtku vajíčka, oplachy s citrónovou šťavou alebo jablčným octom sú veľmi účinné domáce recepty. Výborne pôsobí aj šťava z aloe vera primiešaná do šampónu, pretože tlmí tvorbu mazu. Masáž s panenským olivovým olejom pomáha k mikrocirkulácii a vyživuje pokožku. A pri výnimočných situáciách a nedostatku času na umytie vlasov môžete na rýchlo použiť suchý šampón alebo detský púder.

Viac rád ako na mastné vlasy nájdete tu.

2. Šedivé vlasy

Pri prvom bielom vlase nás asi viac zamrzí fakt, že nejaký ten rôčik nám už ubehol. Ale ak si ešte myslíte, že šedivé vlasy sa automaticky spájajú so starobou, už dávno to tak nie je. Môžeme zostať večne mladí aj s nejakým tým bielym vlasom na hlave. O ďalších mýtoch v spojitosti so šedivými vlasmi sa dočítate tu.

Ale prečo sme ich zaradili medzi nanič vlasy? Ak si pozorne všimnete, tak vo chvíli, keď vlas príde o prirodzený pigment melanín, tak trošku zmení aj svoju štruktúru. Stáva sa rovnejším, hrubším a tvrdším.

Riešenie pre šedivé vlasy:

Ak ste začali šedivieť príliš skoro a nikto z vašich predkov nemal biele vlasy vo vašom veku, tak by bolo najlepšie si dať skontrolovať vaše zdravie. Možno trpíte anémiou, alebo nedostatkom vitamínov skupiny B alebo D. Vitamínové doplnky to rýchlo vyriešia a dokonca môžu pozastaviť šedivenie.

V ostatných prípadoch treba siahnuť po kvalitnej farbe na šedivé vlasy. Kto sa s nimi nevie zmieriť, tak má široký výber permanentných farieb, šampónov, či melírov. Ak si chcete ponechať svoj strieborný poklad na hlave, tak použite tónovače a špeciálne šampóny na odstránenie žltého efektu. Veľmi pekné a moderné sú aj sivé farby na hlavu, ktoré vyzerajú veľmi elegantne a zjednodušia prechod z farebných vlasov na biele.

3. Riedke vlasy

Riedke vlasy sú buď následkom hromadného vypadávania vlasov po dlhodobom strese, alebo po pôrode. Niektorým však matka príroda jednoducho dala do vienka takýto typ vlasov. Príliš jemné a riedke vlasy bez objemu sú dosť bežné nanič vlasy, na ktoré však, našťastie, existuje veľa účinných riešení.

Riešenie pre riedke vlasy:

Najrýchlejším riešením na riedke vlasy je krátky a šikovne spravený strih. Vlasy ostrihané do postupna sú oveľa ľahšie a nadýchanejšie. Okrem zdravej stravy bohatej na vitamíny A, E a vitamíny skupiny B, ošetrujte svoje vlasy kvalitnými maskami na podporu rastu vlasov. Siahnuť môžete aj po esenciálnych olejoch. Rozmarínový olej a avokádový olej podporujú rast vlasov, mäta pieporná zase zabraňuje vypadávaniu vlasov.

Ak máte čas a chuť, tak si pripravte masky na vlasy podľa receptov starých mám a z ingrediencií, ktoré ľahko nájdete aj vo vašej kuchyni. Káva stimuluje pokožku, cibuľový vývar urýchľuje rast, pivo dodá vlasom lesk a objem.

NÁŠ TIP AKO OKAMŽITE PREKRYŤ RIEDKE VLASY:

keratínové vlákna Nanogen

Najobľúbenejší zahusťovač vlasov na svete!
Prirodzený výsledok za pár sekúnd
Odolný voči dažďu, vetru a potu
• V 10 farebných prírodných odtieňoch

Nanogen zahusťovač pred a po

Neverila by som, že takýto prípravok existuje. Už si ani neviem predstaviť život bez neho. Okamžitý a prirodzený efekt, skvelý pocit!

Alica (30)

4. Príliš suché a lámavé nanič vlasy

Za týmto problémom sa skrýva agresívne a nesprávne farbenie, zosvetľovanie vlasov alebo dlhoročné používanie “trvalej”. Silné chemické zložky týchto prípravkov poškodzujú štruktúru vlasu. Cez leto je zase problémom dlhodobé vystavovanie sa UV žiareniu, kúpanie sa v slanej morskej vode, či chlórovej vode na kúpaliskách. Výsledkom týchto faktorov sú príliš suché a lámavé vlasy.

Riešenie:

Arganový olej je to najlepšie, čo môžete svojim vlasom v tomto prípade dopriať. Jeho zázračné regeneračné účinky navrátia vašim vlasom zdravie, lesk a elasticitu. Čistý 100 percentný olej môžete použiť na zábal na vlasy pred umytím vlasov šampónom. Navyše arganový olej prirodzene ochráni vaše vlasy a pokožku pred silným letným slnkom.

Keratínové masky na poškodené vlasy sú rovnako veľmi účinné a pomáhajú obnoviť vonkajšiu poškodenú vrstvu vlasovej bielkoviny, keratínu. Vlasy budú tak oveľa pevnejšie, pružnejšie a odolnejšie.

Všetko, čo ste ešte nevedeli o arganovom oleji.

5. Rozdvojené končeky

Ide o podobný problém, ako lámavé a suché vlasy. Môžu pokaziť dojem z celého účesu a rozhodne nepôsobia esteticky a zdravo. Nepostačí, však, zastrihnúť končeky vlasov, aby ste sa ich navždy zbavili. Takéto nanič vlasy sú poškodené hlboko vnútri a ak ich správne nevyliečite, tak sa vám končeky znovu rozdvoja.

Riešenie:

Predtým ako siahnete po nožničkách, spravte si kompletnú mesačnú kúru na poškodené vlasy. Pravdepodobne im chýba keratín, vďaka ktorému sú vlasy pevné a zároveň pružné. Kvalitné vlasové masky a séra s keratínom a s arganovým olejom by mali postačiť. Pravidelne si masírujte končeky vlasov olejmi. Môžete si vybrať už namiešané špeciálne oleje na rozštiepené končeky, alebo si vyberte esenciálne oleje.

Päť najlepších olejov na vlasy.

6. Nanič vlasy bez lesku

Prvým krokom je zistiť pravú príčinu straty lesku. Či sa za tým skrývajú problémy s lupinami, s lámavými vlasmi, poškodenými farbením a podobne. Jednou s príčin môže byť jednoducho smog, alebo stresové obdobie. Vtedy postačí málo, aby vaše vlasy boli opäť žiarivé a lesklé.

Riešenie:

Už ste určili počuli o octe alebo o žihľave a vajciach, ako o vynikajúcom prírodnom prostriedku na zvýšenie lesku. Stačí opláchnuť vlasy octom po umytí a je to. Výsledok je okamžitý. Postačia vám aj zábaly z esenciálnych olejov, ako olivový, kokosový alebo arganový olej, ktorý aj vytvára ochrannú bariéru pred slnkom a smogom. Výborne fungujú aj kvalitné kondicionéry a vlasové séra. Alebo použite jednoduchý trik všetkých kaderníkov a po usušení si nasprejujte vlasy špeciálnym leskom.

Osvojte si aj vy tieto skvelé návyky pre zdravé vlasy

7. Krepové a nepoddajné vlasy

Ani kučeravé, ani rovné, ani zvlnené, jednoducho nanič vlasy. Vo vlhkom prostredí sa zježia, alebo skučeravia, pri sušení strácajú lesk a nakoniec ich nosíte aj tak vypnuté do copu.

Riešenie:

Najlepším riešením sú prípravky, šampóny, balzamy a hlavne masky s obsahom keratínu. Táto prirodzená bielkovina vám pomôže, aby vaše vlasy boli jemnejšie a hladšie, a aby si udržali svoju prirodzenú formu. Ak máte kučery, tak ich odľahčite dobrým strihom vlasov, alebo ich oživte miernou trvalou.

Keď často používate žehličku na vyrovnávanie vlasov, tak nikdy nezabúdajte na profesionálny prípravok na ochranu vlasov pred vysokými teplotami. Vyberajte si kvalitné tužidlá, vosky, gély a laky, aby nezaťažili zbytočne vlasy a boli prirodzene jemné a lesklé. Skvelé sú aj vlasové oleje, ako olej z ľanových semiačok, ktorý keď nanesiete na mokré vlasy po umytí, prirodzene ich vyhladí a zjemní. Ak chcete mať trvalo hladké a hebké vlasy, tak skúste aj brazílsky keratín.

8. Vlasy ako drôty

Väčšinou ide o rovné, veľmi ťažké vlasy, ktoré si idú každý svojou cestou, ak nemajú ten správny strih. Na tento typ vlasov fungujú len dva účesy, buď veľmi krátky strih, alebo veľmi dlhé vlasy. Treba ich aj často prerieďovať, aby sa odľahčili. Keď sú príliš husté, tak vám nevydrží na hlave žiaden pekný účes.

Riešenie:

Základom je kvalitný šampón a používajte aj zakaždým kondicionér. Môžete použiť na ich zjemnenie aj vodičku na pomoc pri rozčesávaní vlasov, keratínové masky a zábaly, alebo masáže s olejmi. Radšej investujte do profesionálnych prípravkov aj na styling, a vlasy sa vám určite odvďačia objemom a zdravým leskom.

šampón pre ženy - nanogen

9. Lupiny

Tieto malé biele šupinky, ktoré vypadávajú z hlavy, vedia riadne znepríjemniť život. Sú zapríčinené premnožením kvasiniek, nazvané aj malassezia, ktoré žijú na pokožke a živia sa mazom. Toto chronické ochorenie, kedy vám „sneží“ z vlasov, sa vyskytuje častejšie než si myslíte, a preto právom patrí do kategórie s nanič vlasmi.

Tí, ktorí trpia lupinami vedia veľmi dobre, že nie je také jednoduché sa ich zbaviť. Ide o chorobu pokožky, na ktorú treba zaútočiť zo všetkých smerov. Zmena stravy, obmedzenie cukru, väčší prísun vitamínov, špeciálne šampóny a zábaly, dokonca v prípade vážnejších prípadov aj dermatologická liečba.

Riešenie:

Zabudnite na šampóny z reklám, ktoré sľubujú zdravé vlasy už po jednom umytí. Siahnite po serióznych a profesionálnych značkách, ktoré nájdete len v lekárni alebo špecializovaných obchodoch. Na podporu ich účinkov môžete použiť kvalitné esenciálne oleje. Pridajte zopár kvapiek Tea tree oleja zo zeleného čajovníka do vášho šampónu, má silné protiplesňové, antibakteriálne a protizápalové účinky. Pri zápaloch pokožky a silnom svrbení je veľmi účinné aloe vera a oplachy z harmančeka alebo lipy. Nielen odplavia lupiny a odumretú pokožku na povrchu hlavy, ale hlavne ju upokoja a odstránením nečistôt z folikulov podporujú rast vlasov.

Ďalšie užitočné rady ako sa zbaviť lupín napríklad pomocou sódy alebo aspirínu nájdete tu.

10. Vypadávanie vlasov

Existuje snáď horší prípad nekvalitných vlasov, ako práve ich strata? Pravdepodobne nie. Niekto to považuje za hotovú tragédiu a môže sa dokonca stať spúšťacím mechanizmom depresie a totálnej straty sebavedomia. Vypadávanie vlasov sa vždy spája s niečím negatívnym, ako napríklad chemoterapia alebo silný stres. V skutočnosti príčiny sú odlišné pri mužskom a ženskom vypadávaní vlasov.

Príčiny vypadávania vlasov u žien:

  • dlhodobý stres (sťahovanie, smrť niekoho blízkeho)
  • znížená produkcia estrogénu po pôrode
  • nedostatok vitamínu B12 a minerálov
  • užívanie liekov

Ženy majú to šťastie, že po odstránení príčiny vypadávania a po správnej liečbe, im vlasy opäť narastú. Niekedy sú nevyhnutné lieky proti vypadávaniu, ale to len v extrémnych prípadoch. Väčšinou postačia vitamínové doplnky na podporu rastu s vitamínmi skupiny B, biotonín, vitamíny A, E, seléniom, zinkom, železom a minerálmi. Masírovanie pokožky olejmi, používanie kvalitných masiek a šampónov na podporu rastu vlasov toto vypadávanie zvyčajne vylieči.

Príčiny vypadávania vlasov u mužov? Dedičnosť alebo androgénna alopécia!

Príčina ich straty vlasov je len jedna, ale je permanentná. Muži dedia po svojich predkoch zvýšenú citlivosť na testosterón DHT. Čím vyššia je hladina Dihydrotestosterónu o to viac pôsobia na vlasové folikuly, ktoré sa doslova zmršťujú a nedokážu produkovať nové vlasy.

Riešenie:

Ak váš otec, starý otec, alebo ich bratia majú namiesto vlasov lesklú plešinku, tak zbytočne nečakajte a začnite s prevenciou už dnes. Existujú tabletky, inhibítory DHT, ktoré blokujú vplyv tohto hormónu na vlasové folikuly. Tiež sú dostupné účinné prírodné androgény, a to vo forme tabletiek alebo ich obsahujú šampóny a roztoky na vlasy. Na trhu sú dostupné špeciálne prípravky, šampóny a séra proti vypadávaniu vlasov. Vyberajte si však len spoľahlivé a overené produkty ostatnými zákazníkmi, alebo si nechajte poradiť vaším dermatológom alebo lekárnikom.

Môžete si prečítať viac o vypadávaní vlasov v našej rubrike.

11. Plešina

Posledná fáza nanič vlasov, čiže žiadne vlasy. Ale my vám nechceme rozprávať o plešatej hlave, ale o jednom veľmi vážnom probléme nazývanom Alopécia Areata alebo inak povedané ostrovčeky s plešinkou. Je to ohraničená strata vlasov charakterizovaná lysými ložiskami vo vlasoch. Zapríčiňujú je vírusové infekcie a zápaly, alebo je prejavom iného autoimunitného ochorenia.

Riešenie:

Väčšinou správna liečba, ktorá spočíva v braní liekov predpísaných doktorom, dosiahla pozitívne výsledky. Najnovšie techniky ponúkajú liečbu laserom, alebo dokonca transplantáciu vlasov, s vysokým percentom úspechu.

Prečítajte si všetko o Alopécia Areata a ako s ňou bojovať.

Tvoj košík
0